fb pixel Když se Litva odmítla vzdát své nezávislosti: Sovětský svaz v rámci „vojenské operace“ najel do pobaltského státu s tanky – G.cz
Vyhledávání

Když se Litva odmítla vzdát své nezávislosti: Sovětský svaz v rámci „vojenské operace“ najel do pobaltského státu s tanky

Zdroj: Photographer Paulius Lileikis. Lithuanian Central State Archives. https://ltmkm.lt/revoliucija/wp-content/uploads/2020/12/3.-0-108094.jpg, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=102035971

17. března roku 1990 bývalá Litevská sovětská socialistická republika důrazně odmítla požadavek Sovětského svazu, aby se vzdala vyhlášení nezávislosti. Situace v Litvě velice rychle přerostla v bolavý problém americko-sovětských vztahů.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 18.3.2023, 09:43

Sovětský svaz

Sovětský svaz se zmocnil tohoto pobaltského státu v roce 1939. Litevci si na toto začlenění do sovětského impéria dlouho a hlasitě stěžovali, ale bezvýsledně. Po druhé světové válce se sovětská vojska nestáhla a Spojené státy se příliš nesnažily podpořit litevskou nezávislost. Tak tomu bylo až do roku 1985 a nástupu Michaila Gorbačova do čela Sovětského svazu.

V roce 1989 Gorbačov v rámci své politiky uvolňování politických represí v sovětském impériu a zlepšování vztahů se Západem odmítl Brežněvovu doktrínu z roku 1968, podle níž byl Sovětský svaz oprávněn použít sílu k zachování již existujících komunistických vlád. Litevští nacionalisté považovali odmítnutí Brežněvovy doktríny za signál, že by mohlo být přijato vyhlášení nezávislosti.

Nezávislost

Dne 11. března roku 1990 tak Litva vyhlásila nezávislost jako první ze sovětských republik. Přecenila však Gorbačovovy záměry. Sovětský vůdce byl ochoten nechat komunistické vlády ve svých satelitech padnout demokratickým hnutím, ale tato „politika“ se nevztahovala na republiky Sovětského svazu.

Sovětská vláda reagovala na vyhlášení nezávislosti Litvy tvrdě a vydala ultimátum: vzdejte se nezávislosti, nebo ponesete následky. Litevci odpověděli 17. března, odmítli sovětský požadavek a požádali, aby jim „demokratické národy“ poskytly diplomatické uznání.

Vojenská operace

Sověti neblafovali. Sovětská vláda trvala na tom, že Litvu stále kontroluje, Gorbačov vydal proti vzpurnému národu hospodářské sankce a sovětská vojska obsadila části hlavního města Vilniusu. V lednu 1991 zahájili Sověti proti Litvě rozsáhlejší vojenskou operaci.

Mnoho lidí ve Spojených státech bylo zděšeno a americký Kongres rychle jednal a ukončil hospodářskou pomoc rozpadajícímu se Sovětskému svazu. Gorbačov byl tímto krokem rozhořčen, ale jeho pravomoci v Sovětském svazu rychle upadaly. V prosinci 1991 vyhlásilo 11 sovětských socialistických republik nezávislost a založilo Společenství nezávislých států. Jen několik dní po této akci Gorbačov odstoupil z funkce prezidenta a zbytky Sovětského svazu přestaly existovat.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články