fb pixel Když šachový šampion Garry Kasparov porazil počítač Deep Blue od IBM: Stroj dokázal vyhodnotit 100 milionů šachových pozic za sekundu – G.cz
Vyhledávání

Když šachový šampion Garry Kasparov porazil počítač Deep Blue od IBM: Stroj dokázal vyhodnotit 100 milionů šachových pozic za sekundu

Zdroj: Copyright 2007, S.M.S.I., Inc. - Owen Williams, The Kasparov Agency. - http://www.kasparovagent.com/photo_gallery.php, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4507339

Garry Kasparov je mnohými považován za nejlepšího šachistu všech dob. Byl lepší než Bobby Fischer? Porážel by dnes Magnuse Carlsena? O tom se lze dlouhé hodny dohadovat, s jistotou však můžeme říct, že Kasparov porazil počítač. A ne ledajaký. V závěrečné partii šestihodinového zápasu zvítězil v roce 1996 mistr světa v šachu Garry Kasparov nad Deep Blue, počítačem IBM, a vyhrál tak zápas 4:2. Smutnou dohrou z hlediska „lidského týmu“ je však skutečnost, že počítač Deep Blue Kasparova v následujícím roce v silně medializovaném odvetném zápase porazil.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 24.3.2024, 08:00

Kasparov a Deep Blue

Garry Kasparov, považovaný za jednoho z nejlepších hráčů v historii šachu, se narodil 13. dubna 1963 v Ázerbájdžánu. V roce 1985 se Kasparov ve svých 22 letech stal nejmladším mistrem světa v historii, když porazil legendárního Anatolije Karpova.

Počátky počítače Deep Blue sahají až do roku 1985, kdy doktorand Feng Hsiung Hsu z Carnegie Mellon University začal vyvíjet počítač pro hraní šachů nazvaný "ChipTest". Počítač se později stal známým jako "Deep Thought" podle stroje ze sci-fi románu Douglase Adamse Stopařův průvodce po Galaxii.

Kasparov vítězí

Hsu a jeho spolupracovníci Murray Campbell a Thomas Anantharaman byli později najati společností IBM, kde pokračovali v práci na počítači hrajícím šachy. Hned v roce 1989 Gary Kasparov snadno porazil Deep Thought, když se utkali ve dvou partiích. Tým IBM pokračoval ve zdokonalování svého superpočítače, který byl v roce 1993 přejmenován na "Deep Blue", což byla kombinace slov Deep Thought a Big Blue, přezdívky IBM.

Slavný zápas na šest partií mezi Kasparovem a Deep Blue začal 10. února roku 1996 v Pennsylvania Convention Center ve Filadelfii. Přestože Deep Blue dokázal vyhodnotit 100 milionů různých šachových pozic za sekundu, tým IBM si nebyl jistý, jak si počítač v zápase povede, a Kasparov byl tedy favorizován. Dostavilo se však překvapení, když mistr světa v šachu prohrál s Deep Blue hned první partii. Houževnatý Kasparov se však do zápasu rychle vrátil a druhou partii vyhrál. Třetí a čtvrtá partie skončily remízou, pátou partii vyhrál opět Kasparov. Dne 17. února pak lidský šampion v šesté partii nad počítačem zvítězil a zápas vyhrál s konečným výsledkem 4:2.

Odveta

K silně medializované odvetě na 6 partií došlo 3. května roku 1997. Tým IBM usilovně pracoval na vylepšení Deep Blue od porážky s Kasparovem a vylepšená verze počítače tak byla schopna prozkoumat hned 200 milionů různých šachových pozic za sekundu. Kasparov vyhrál první partii, zatímco Deep Blue zvítězil ve druhé. Třetí, čtvrtá a pátá partie skončily remízou. Šestou partii a tím pádem i celý zápas vyhrál Deep Blue. „Vítězství“ bylo však hořkosladké.

Nespokojený Kasparov naznačil, že Deep Blue byl během partií podporován lidskou asistencí, což IBM popřela. Kasparov požadoval odvetu, ale IBM místo toho Deep Blue stáhla. Kasparov si udržel titul mistra světa v šachu až do roku 2000. V březnu roku 2005 oznámil svůj odchod z profesionálního šachu.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články