fb pixel Když muzika fyzicky bolí: Slepé uličky českého popu, kterým vévodí Slza a Olga Lounová – G.cz
Vyhledávání

Když muzika fyzicky bolí: Slepé uličky českého popu, kterým vévodí Slza a Olga Lounová

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Česká popová scéna je zajímavé prostředí, které bychom mohli rozdělit na tři elementy. Do prvního z nich patří umělci z dob socialismu typu Hana Zagorová nebo Dalibor Janda. Další skupinou je bezesporu Michal David nebo Kroky Františka Janečka. Poslední skupinou jsou hudební uskupení typu Slza, která nás už 7 let terorizuje skrz YouTube a česká komerční rádia.

Martin Miko
Martin Miko 24.3.2020, 12:06

Pop, který nás bolí na duši

Samozřejmě, že v našich životech má popová muzika obrovskou roli, jenže když si srovnávate Coldplay nebo Bruna Marse s českými kapelami "přes kopírák" typu Sebastian nebo Slza, tak vás bolí u duše. Takovýchto generických kapel máme plnou scénu i žebříčky hitparád. Pojďme si některé z nich představit.

1. Slza

Spojte člověka, co umí na něco hrát s člověkem, kterého znají všechny děti a puberťáci v Česku díky youtuberingu a máte napůl vyhráno. K tomu si zaplaťte schopného producenta, co vyrobí pořádnou rádiovku, a máte nejhranější song v komerčních rádiích. Vůbec nevadí, že to zní jako přes kopírák a nerozeznáte to od ostatních kapel. Lidi to chtějí. Hrací čas na festivalech však musí být mezi odpolední svačinou a Večerníčkem, jinak budete mít pod podiem o polovinu publika míň. Na druhou stranu je tu s námi Slza už 7 let, takže je to už asi regulérní plnohodnotná kapela.

2. Mirai

Je to v podstatě totéž co Slza, akorát to pochází z Frýdku-Místku, což je místo, odkud pravidělně vycházejí ty nejhorší komentáře v diskuzích na Novinkách. I kdybyste byli hluší, nepřeslechli byste jejich vlezlou píseň „Když nemůžeš, tak přidej“, která svého času byla snad všude. Kapela zaujala dokonce i Richarda Krajča, což znamená, že se jedná o záruku kvality.

3. Sebastian

Jestli jste holka, je vám třeba 12 a chcete s kámoškama zažít bezva pařbu, správnou volbou je jít na dětský den nebo městskou slavnost, kde hraje Sebastian. Tento novodobý Martin Kocián by si zasloužil korunu za nejvíc klišé texty od dob skupiny Holki. Texty „A ty víš, že sníš po kousku mojí duše, jako šíp vystřelím z kuše“ nebo „Jsme jako polety v letu a neznáme větu, že nejdou ty cíle do poslední chvíle“ mluví za vše.

4. Marek Ztracený

Sice je mu 33 let, ale jeho cílovka je na radiu Blaník a v oblibě ho mají především důchodkyně. Není divu, že byl v minulosti přezdíván Přemek Podlaha českého popu, který se vyžívá v brnkání na kytaru na seniorských čajích o páté. Jeho umělecké jméno Ztracený mu sedí jako pr*el na hrnec. Jako Miroslav Slodičák z Železné Rudy by pravděpodobně takovou kariéru neudělal.

5. Poetika

Jedná se o instantní rakovinu pro vaše sluchové ústrojí. BESIP zároveň nedoporučuje pouštět si tuto hudbu na dálnici, jelikož způsobuje dopravní nehody. Ačkoliv se kapela Poetika vydává za rap, je to popík z Vysočiny, který běžný posluchač hip hopu ocení maximálně tak při zácpě. Stručně by se se kapela dala definovat jako ATMO music revival.

6. Olga Lounová

V roce 2015 se na internetu objevil kurz Olgy Lounové, kde chtěla radit lidem, jak se stát hvězdou. Ze semináře Olgy Lounové se stal internetový vtip, který obletěl celý Facebook. Olga to nakonec nezvládla a pozvánku na seminář smazala. Přesto se jí podařilo prorazit s písní Optimista, který zřejmě napsala v návaznosti na tuto nešťastnou událost. V současnosti si „užíváme“ její vlastenecký hit s Raegem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články