fb pixel Když mezi východním a západním Německem zuřila tajná válka: Příběh agentů rozvědky, kteří infiltrovali vrcholnou západoněmeckou politiku – G.cz
Vyhledávání

Když mezi východním a západním Německem zuřila tajná válka: Příběh agentů rozvědky, kteří infiltrovali vrcholnou západoněmeckou politiku

Berlínská zeď
Zdroj: Autor: Axb, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=251119

Studená válka je v plném proudu. Jejím symbolem není jen atomové zbrojení, ale také aktivizace tajných služeb na obou stranách. Tichý souboj probíhá i mezi oběma Německy. Právě zde začíná příběh jednoho z nejvýkonnějších špionů.

Václav Adamus
Václav Adamus 10.2.2022, 01:17

Markus Wolf

Markus Wolf se narodil 19. ledna 1923 v Hechingenu. Oba jeho rodiče byli Židé. Jelikož byl jeho otec, slavný skladatel Friedrich Wolf, komunista, jakmile se dostal Hitler k moci, emigrovali z Německa do Moskvy. Můžeme tedy říct, že pocházel z komunistické rodiny. V Sovětském svazu navštěvoval německou školu, ve 13 letech dostal sovětský doklad totožnosti. V roce 1940 nastoupil do Moskevského leteckého institutu, který se kvůli bombardování přesunul na Alma Aty. Zde se v roce 1942 přidává ke Kominterně, kde dostává základy práce v konspiraci na území nepřítele. Poté pracuje v sovětské stanici Německý lidový rozhlas jako hlasatel.

Mischa

Po konci války je poslán do Berlína spolu s ostatními členy skupiny kolem komunistického vůdce Waltera Ulbrichta. Jejich úkolem bylo znovuzaložení komunistických stran (obnovení) a oživení dělnického hnutí jako takového. Jedním z dílčích úkolů některých členů, Wolfa nevyjímaje, bylo podat zprávu o probíhajícím Norimberském procesu. V roce 1951 začíná pracovat pro Stasi (německá obdoba KGB), která je pod neoficiálním vedením KGB. Získává přezdívku Mischa, je velice schopný, dostane rozkaz vytvořit v NDR zahraniční rozvědku (Hauptverwaltung Aufklärung – HVA). Měl k dispozici celý archiv vydíracích materiálů wehrmachtu, SS, NSDAP. V něm řadu kompromitujících informací na západoněmecké politiky. Například i na Reinharda Gehlena, který byl pověřen Američany, aby pro ně po válce organizoval protisovětskou síť, ale hlavně na Willyho Brandta, primátora, který bude jednou kancléřem.

Günter Karl Heinz Guillaume

Další fáze diverzní činnosti HVA spočívala ve vyslání agentů přímo do SRN. Jedním z jeho nejlepších a nejvěrnějších agentů byl Günter Guillaume. Ten se narodil v Berlíně do rodiny pianisty a kadeřnice. Během Velké krize rodina finančně strádala, to přilákalo jeho otce do nacistické strany, v 18 letech do ní vstoupil i Günter (1944). O jeho bližším působení za války se toho moc neví. Po vzniku HVA je zrekrutován, nejspíš i pro lehkou vydíratelnost – za války byl v NSDAP. Pro rozvědku pracuje také jeho žena. V roce 1956 i se svou ženou emigruje do západního Německa. Měl pokračovat v práci na infiltraci sociálních demokratů, konkrétně se dostat ke spolkovému kancléři Willymu Brandtovi. To se mu skutečně povedlo. Nejdřív jej kontaktoval s žádostí o pomoc synovi, jemuž prý mělo hrozit pronásledování. Velice se činil a už třetí týden, co byl Brandt v křesle kancléře, se mu povedlo dostat do jeho úřadu. Jeho nadřízení museli být nadšeni, když jej viděli v televizi po boku Brandta. Guillaumu se povedlo dokonce dostat k dokumentům na přestavbu NATO, které měl kancléř na stole. Nic ale netrvá věčně. Západoněmecká rozvědka jej neměla na mušce až do doby, než promluvil sovětský přeběhlík, který s ním studoval na kyjevské akademii. Velmi se podivil, když jej viděl na obrazovce po boku takto vysoce postaveného politika. Nechali jej ještě chvíli působit, aby rozkryli všechny jeho kontakty, poté byl odsouzen na 13 let, ale skutečně si odpykal ani ne polovinu trestu – byl poslán zpět do NDR výměnou za jejich (SRN) zadržené špiony.

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Stasi

https://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCnter_Guillaume

https://en.wikipedia.org/wiki/Markus_Wolf

https://en.wikipedia.org/wiki/Ulbricht_Group

Podobné články

Doporučujeme

Další články