fb pixel Když byl černoch atrakce: lidské zoo navštěvovaly do poloviny 20. století desítky milionů zvědavých návštěvníků – G.cz
Vyhledávání

Když byl černoch atrakce: lidské zoo navštěvovaly do poloviny 20. století desítky milionů zvědavých návštěvníků

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Zoologické zahrady budí odjakživa v lidech velkou dávku rozporu. Zatímco někteří je vnímají jako cíl rodinného výletu, kde mohou děti vidět exotická zvířata, jiným se nelíbí to, že jsou zde zvířata držena v zajetí a hlavně mimo své přirozené prostředí. Na konci 19. století však jistý Carl Hagenbeck vytvářel zoologické zahrady, kde kromě zvířat vystavoval i lidi z různý různých částí světa. A tyhle lidské zoo fungovaly až do roku 1958.

Martin Miko
Martin Miko 9.4.2018, 15:54

Lidské ZOO navštěvovaly miliony lidí

Na přelomu 20. století se v Evropě a v USA začaly objevovat lidské zoologické zahrady, které se též nazývaly „etnologické expozice“. Lidské ZOO se nacházely v mnoha světových metropolích jako například v Paříži, New Yorku, Moskvě nebo v Barceloně. Pařížskou expozici během světových veletrhů mezi lety 1877 až 1912 navštívilo neuvěřitelných 28 milionů lidí, kteří zde mohli spatřit zhruba 400 domorodců z celého světa. Patřily mezi vyhledávané atrakce pro početné davy zvědavých lidí a staly se skvělým byznysovým plánem, který však vydělával na lidském utrpení. Tyto expozice vytvářely především země, které měly své kolonie v exotických zemích po celém světě, a kladly si za cíl předvádět přivezené domorodce jako primitivní divochy, prakticky jako zvířata bez špetky rozumu a schopnosti žít civilizovaný život.

Násilím zajatí Afričané, Asiaté a domorodí lidé z dalších koutů světa. Ti všichni byli drženi v klecích a pavilónech, která známe z dnešních zoologických zahrad. Vnitřky byly uzpůsobeny tak, aby připomínaly co nejvěrněji přirozené prostředí jednotlivých etnik. Tento druh ZOO navíc posloužil i jako ukazatel pro nerovnost mezi lidskými rasami. Afričané byli často v pavilónech zavíráni s opicemi, čímž mělo být poukazováno na jejich společný původ. Držení domorodci byli navíc nuceni se ve výběhu pohybovat nazí.

Lidské ZOO zrušil paradoxně Hitler

Paradoxně tehdy nepřišlo nikomu divné, že něco jako lidská zoo vůbec existuje. V Evropě přestala tato zařízení postupně existovat až po druhé světové válce. Bizarní je, že jedním z lidí, kteří začali tyto expozice rušit v Německu, byl Adolf Hitler.

Poslední lidská expozice proběhla koncem 50. let na Světová výstavě v Bruselu, kde byla instalována celá Konžská vesnice, ve které jste mohli dokonce krmit malé černochy.

Podobnou věc naruby bylo možno vidět a zažít v roce 2007 v australském městě Adelaide – návštěvníci místní zoo si mohli vyzkoušet život ve výběhu lidoopů.

A zde je levicový chrám lidu uprostřed džungle, který skončil smrtí 900 lidí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články