fb pixel Když Anglie truchlila v bílém: Královna Viktorie se nechala pochovat ve svatebním závoji a s rukou svého manžela – G.cz
Vyhledávání

Když Anglie truchlila v bílém: Královna Viktorie se nechala pochovat ve svatebním závoji a s rukou svého manžela

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Královna Viktorie byla až donedávna nejdéle vládnoucí britskou panovnicí. Na trůn usedla v osmnácti, načež Anglii vedla dlouhých 63 let až do své smrti v roce 1901. Protože šlechtična zesnula v 81 letech, byla na to připravená, snad až moc důkladně. Královna po sobě nechala dva dlouhé seznamy, přičemž jeden obsahoval pokyny, jak má proběhnout smuteční obřad. Ten druhý byl soupisem všeho, s čím si přála být pochována a pokud si myslíte, že to je divné, to ještě nevíte, co tenhle list obsahoval...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 17.9.2020, 07:24

Bílý pohřeb pro královnu

Britové měli pro své královny, ty velké a samostatné, vždycky slabost. Alžbětu I. uctívali jako panenskou bohyni, na současnou Alžbětu II. se taky „nesahá“. Mezi nimi stojí ještě královna Viktorie, která Británii vládla 63 let a 7 měsíců, a sice od svých osmnácti až do své smrti v jednaosmdesáti letech. Pragmatická panovnice se na příchod zubaté dobře připravila. Když vycítila, že její čas se blíží, sepsala dva seznamy plné pokynů, jak přesně má vypadat její pohřeb a s čím si přeje být pochována.

Jejím prvním přáním ohledně obřadu bylo, aby z něj zmizela černá. Černá byla přitom pro viktoriánskou éru typická, sama královna ji ráda nosila a po smrti milovaného muže, prince Alberta, měla temným suknem permanentně potaženou vlastní ložnici. Na své vlastní rozloučení si ale přála bílou, a tak byla světlým plátnem vystlána i překryta její rakev a vyzdobena jím byla i kaple sv. Jiří ve Windsoru, kde se obřad konal.

Ačkoliv si Viktorie coby královna zasloužila státní pohřeb, ona sama si přála pohřeb vojenský. Napsala přímo, že si „přeje být pohřbena jako dcera vojáka“. Její smuteční procesí tak bylo spíše vojenskou přehlídkou a monarchovu rakev místo normálního kočáru vezla speciálně upravená lafeta. Třetím přáním královny bylo, aby její tělo nevystavovali pro veřejnost. Její poddaní se tak s Viktorií mohli rozloučit pouze během krátkého průvodu, kdy byla její rakev převážena z jedné vlakové stanice na druhou.

Výbava jako pro faraona

Specifičtější byla královna ohledně toho, co si chce vzít s sebou na onen svět a v čem chce být pohřbená. Během přípravy těla do rakve ji tak dle královnina přání sluhové oblékli do bílých šatů a na hlavu jí dali její původní svatební závoj. Viktorie si rovněž přála být pohřbená se spoustou šperků, které pro ni měly nějaký symbolický význam. Nakázala například mít dva snubní prsteny – ten od prince Alberta, to není nic překvapivého, na prsteníček druhé ruky si ovšem nechala navléct prsten, který dostala od svého blízkého přítele Johna Browna.

John Brown byl Viktoriin společník, který ji utěšoval po smrti Alberta a byl jí až do smrti velice blízký. U dvora se dokonce šuškalo, že jsou milenci, a že se měli i tajně vzít v roce 1883, kdy královna začala nosit snubní prsten Brownovy matky – ano, ten, se kterým si pak přála být pohřbena. Sama královna ale veškeré klevety vždy rázně smetla ze stolu a nikdy nic nepřiznala. Kromě těchto dvou prstenů měla královna také na obou zápěstích náramky, které patřily jejím dětem. A ještě jednu speciální vzpomínku na Browna si královna přála mít v rakvi – do dlaně jí sluhové měli dát jeho fotografii s ústřižkem jeho vlasů. Členové královské rodiny jí tuto ruku pro jistotu nechali ještě přikrýt malým svazkem čerstvého kvítí, aby fotka údajného amanta nebyla vidět.

Princi Albertovi, kterého Viktorie milovala a z jehož smrti se nikdy plně nevzpamatovala, se samozřejmě dostalo větší pocty v rámci pochování královny. Alberta jeho žena přežila o plných 40 let, prozíravě ale po jeho skonu nechala udělat sádrový odlitek jeho ruky. A právě s tím si přála být pohřbena. Nejdojemnější je ale asi to, že Viktorie si rovněž přála odejít na věčnost s Albertovým kabátem. Nebyl to ale obyčejný pánský kabát, kdepak. Ručně ho vyšívala princezna Alice, dcera Viktorie a Alberta a také první z jejich devíti dětí, které zemřelo. Albert nosil kabátec často a s hrdostí a tak tenhle kus látky Viktorii na druhém břehu měl připomínat nejen jejího muže, ale také milovanou dceru. Po dvou dnech, kdy její tělo odpočívalo v kapli, byla Viktorie pohřbena v královském mauzoleu vedle svého dávno mrtvého chotě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články