fb pixel
Vyhledávání

Kdy si hodit mincí aneb taje rozhodování

Skutečně úspěšní lidé si na první pohled nejsou v ničem podobní. A tak mezi českými miliardáři najdeme sběratele luxusních vozů, ale i pána, který jezdí tuctovou škodovkou. Sportsmana na první pohled, ale i tlouštíka. Usedlého gentlemana, ale i výstředníka s image rockera. Nicméně na ten druhý pohled už je patrná řada společných vlastností. Jednou z nich je rozhodnost.

Leila Chadalíková 18.5.2016, 19:50

Co to vlastně je? Jde o umění přijmout rozhodnutí o nějakém reálném problému v nějakém reálném čase. A nést za toto rozhodnutí následky – což může být milionový zisk, ale i krach. Opakem je nerozhodnost – tedy stav, kdy žádné rozhodnutí nepřijmeme a neustále měníme své názory. A podle toho také naše výsledky vypadají – člověk, který je nerozhodný, je v životě dost nepoužitelný.

Existují přitom hned dvě cesty k rozhodnutí – intuitivní a analytické.

Intuitivní rozhodování je, že uděláme to, co nás právě napadne. Tedy například – mám nabídku práce od firmy A a firmy B, rozhodnu se okamžitě pro A, protože mne to prostě napadlo, tečka.

Naopak analytické rozhodování spočívá v tom, že si o obou společnostech něco zjistím, popřemýšlím, kam se mají ubírat mé kroky a co je tudíž výhodnější.

A které je lepší? Oboje. Nejdříve si stanovím termín, do kdy se musím rozhodnout, a začnu s důkladnou analýzou. Ale může se stát, že to zkrátka nefunguje, neboť analýza ukazuje, že obě řešení mohu být správná.

A pak přichází na řadu intuice. A nepřichází přitom „z voleje“, ale na základě předchozí analýzy. Ale když ani ona nepomůže?

Tak se netrapte. A hoďte si mincí. Nebo kostkou, když je variant víc. Buďte si jisti, že takhle o špatné rozhodnutí nepůjde!

Podobné články

Doporučujeme

Další články