fb pixel Kdy nosit brýle s filtrem proti modrému světlu? Průsvitná vs oranžová skla – G.cz
Vyhledávání

Kdy nosit brýle s filtrem proti modrému světlu? Průsvitná vs oranžová skla

Zdroj: insta_photos / Shutterstock.com

Modré světlo je určitým strašákem v dnešní době – spoustu času totiž trávíme u obrazovek, které toto světlo vyzařují. V nadměrném množství ale může být škodlivé, proto je důležité se chránit. Kdy je ale ten správný čas a jaké brýle zvolit?

Komerční článek
Komerční článek 5.6.2024, 15:15

Sledování obrazovek

Pokud trávíte většinu pracovní doby u počítače, pak by vám brýle s filtrem proti modrému světlu rozhodně neměly chybět. Displej totiž vyzařuje modré světlo. Jde o poměrně malé množství, ale pokud se mu vystavujete několik hodin denně, pak je dobré se chránit. Nejde přitom pouze o počítač. Modré světlo vyzařuje také ze smartphonů, televize a podobných zařízení. U těch přitom trávíme značný čas. Abyste se zbytečně nevystavovali škodlivému záření, je dobré při sledování obrazovek nosit brýle s filtrem.

Umělé osvětlení

V kancelářích se často svítí v průběhu celého dne. Jenže i umělé osvětlení jako jsou LED nebo fluorescenční žárovky mohou být škodlivé. I ty vyzařují modré světlo a často způsobují únavu očí. Mnohem lepší je přirozené světlo. Pokud se však umělému osvětlení nemůžete vyhnout a trávíte pod ním velkou část dne, i v tomto případě je dobré nosit ochranu očí. V dnešní době už mohou mít filtr modrého záření i běžné dioptrické brýle, jde tak o řešení dva v jednom. Ale samozřejmě se nabízí i varianty bez dioptrií.

Před spaním

Modré světlo může způsobovat oční problémy, mnohem častěji však způsobuje problémy se spánkem. Narušuje totiž náš cirkadiánní rytmus. Obrazovkám a umělému osvětlení se přitom před spánkem vystavujeme běžně. Pokud chcete předejít problémům, hodí se nosit ochranné brýle aspoň pár hodin před spaním. Zablokujete tak modré světlo. Díky tomu tělo vytvoří dostatečnou hladinu melatoninu – takzvaného hormonu spánku.

Průsvitná, nebo oranžová?

Nabízí se v podstatě dvě varianty – průsvitné či oranžové brýle. Do práce oceníte spíše ty průsvitné, které vypadají jako klasické brýle. Je však třeba počítat s tím, že blokují kolem 35 % modrého světla. Ochrání vás tedy pouze před nejintenzivnějším zářením. Rozmanité modely má pro vás připravené optika GrandOptical .

Pokud u počítače nebo televize sedíte i večer, jsou lepší volbou oranžová skla. Ta totiž dokáží blokovat až 100 % modrého světla. Díky tomu není narušen přirozený biorytmus a organismus se může bez problému připravit na spánek.

Je v pořádku nosit brýle s filtrem celý den?

Pokud pracujete v kanceláři, pak se průsvitné brýle mohou hodit po celý den. Slouží jako efektivní prevence a ochrana. Vyhnete se bolestem hlavy a únavě očí. Nicméně oranžová skla byste rozhodně neměli nosit celý den. Modré světlo je totiž důležité – říká mozku, že je den. Udržuje nás bdělé. Oranžové brýle proto noste pouze před spaním.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články