Kdy nejvíc lidí páchá sebevraždu? Vánoce to nejsou! aneb 5 zajímavých statistik ČSÚ, který slaví 50 let existence – G.cz
Vyhledávání

Kdy nejvíc lidí páchá sebevraždu? Vánoce to nejsou! aneb 5 zajímavých statistik ČSÚ, který slaví 50 let existence

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Dnes slaví Český statistický úřad půl století! Jistě moc dobře znáte slavnou pohádkovou písničku Statistika nuda je. Tento obor nám však nabízí nejenom cenné údaje, ale také údaje zajímavé, i když je to možná k nevíře. V rámci oslav 50 let ČSÚ se na některé zajímavé statistiky podívejme.

Václav Roman
Václav Roman 8.1.2019, 14:24

1. Obec s nejdelším názvem

Pracovníci statistického úřadu si například dali práci a prošli Historický lexikon obcí, který předtím sestavili. Hledali obci s nejdelším názvem a našli ji v okrese Žďár nad Sázavou. Prvenství má Nová Ves u Nového Města na Moravě, jejíž název má celkem 33 znaků. Na druhém místě je Brandýs nad Labem-Stará Boleslav se 32 znaky a na třetím místě jsou Albrechtice v Jizerských horách, které mají o jeden znak méně. Když píšete dopis někomu z Nové Vsi u Nového Města na Moravě, pečlivě si rozvrněte místo na obálce. Bez zajímavosti také není nejdelší jednoslovný název obce, mají jej Prostředkovice, což je část obce Suchá v okrese Jihlava.

2. Obce s nejkratším názvem

Naproti tomu nejkratší název obce je o dvou písmenech. Všichni známe Aš na Chebsku, ale věděli jste, že se o prvenství dělí s obcí Eš? Obec Eš je malá zemědělská obec v okrese Pelhřimov, v které bylo v roce 2018 evidováno 57 obyvatel.

V následující galerii se dozvíte pravdu o statistice:

3. Statistiky a sebevraždy

ČSÚ má k dispozici údaje o sebevraždách na našem území od roku 1876. Od 70. let minulého století má počet sebevrahů klesající tendenci. Nejméně jich bylo v roce 2016, kdy ze světa odešlo touto cestou 1316 lidí. Traduje se sice, že nejvíce lidí odejde dobrovolně ze světa v období Vánoc a na podzim, ČSÚ však tyto pověry vyvrací. Třeba prosinec bývá měsícem s nejmenším počtem sebevražd. Největší počet dobrovolných odchodů ze světa připadá na jarní měsíce.

4. Populační vývoj roste

Může se to zdát překvapivé, ale je to tak. Populace naší země se co do počtu zvětšuje. Výjimkou byl pouze rok 2013, jinak je nás rok od roku čím dál více. Například v roce 2016 převažoval počet živě narozených dětí o téměř 5 tisíc počet zemřelých lidí. Rozdíl mezi počtem lidí, kteří se k nám přistěhovali ze zahraničí, a kteří se naopak vystěhovali za hranice činil 20 tisíc. Celkem nás v České republice bylo v roce 2016 o 25 tisíc více.

5. Objasněnost trestných činů

ČSÚ vyhodnocuje informace, které poskytuje ministerstvo spravedlnosti či Policie ČR. Lze se tedy dozvědět v kolika procentech případů se podaří pachatele trestného činu dopadnout. Vysoká je u nás objasněnost vražd, v roce 2017 bylo objasněno 94,5 % případů této násilné trestné činnosti. Naopak pokulhává objasňování případů majetkové trestné činnosti. Nejhorší situace je u u vloupání do rodinných domů, kdy v roce 2017 nebyla objasněna ani jedna čtvrtina případů.

A zde 6 důvodů, proč je Jiří Ovčáček nejschopnějším státním úředníkem v historii Česka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články