fb pixel
Vyhledávání

Kdo může, ten krade i na internetu: Státní správa marně bojuje s hackery na všech frontách

Karel Schwarzenberg u voleb + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Vietnamcům, kteří se chtěli dostat do České republiky, pomáhali ruští hackeři žijící v České republice. Nabourali se do elektronického vízového systému a za úplatek ve výši 380 tisíc korun českých dokázali dostat cizince do naší země. S informací přišly Seznamzprávy.cz, kterým se podařilo zjistit, že tento podvod fungoval neuvěřitelných 5 let a vydělal vyšší stovky milionů korun. Nejedná se ale rozhodně o první takový "kousek," díky kterému se určitá skupina lidí pěkně napakovala. Své o tom ví loterie Účtenkovka a prolomit dokázal šikovný "ajťák" již i EET.

Martin Miko
Martin Miko 25.11.2019, 11:28

Kdo hackeří, má za tři

Dokážete si představit, že za posledních 5 let měla v hrsti elektronický vízový systém naší země dvojice ruských hackerů, kteří prodávali načerno víza Vietnamcům, a to přes 5 let. Bratři Voroninové údajně dokázali tímto způsobem vydělat nejméně 763 milionů korun, jak zjistily Seznamzprávy.cz z důvěryhodných zdrojů. Za jedno takové vízum dokázali Andrej a Alexander Voroninové kasírovat neuvěřitelných 380 tisíc korun, což je vzhledem k vietnamské průměrné mzdě, která je zhruba desetkrát nižší než v Česku, naprosto astronomická částka.

A kdo za tím vším stojí? Dva bratři ve věku 24 a 36 let, kteří dokázali díky modemům a stovkám telefonních SIM karet vyřadit telefonní ústřednu v Hanoji a kdykoliv chtěli zaregistrovat vietnamského žadatele, který zaplatil, tak automatické vytáčení zkrátka vypli. Prosté a geniální.

Nutno podotknout, že v rámci české digitalizace státní správy se nejedná o jediný případ, protože podobných hackerských útoků máme za poslední dobu mnohem víc. Nezapomínejma například na případ ze září 2019, když krajské úřady v rámci celé ČR rozdávaly takzvané kotlíkové dotace pro nejrychlejší žadatele. Určitá skupina lidí tehdy použila speciální počítačové programy, díky kterým byly rozebrány někdy i za pár desítek vteřin stamiliony korun.

Dalším příkladem nabourání se do systému je samozřejmě loterie Účtenkovka, kde podle statistik Ministerstva financí ČR dokázal jeden hráč v srpnu 2019 zaevidovat přes 11 tisíc účtenek, což je samozřejmě fyzicky nemožné. Takovýto hráč by musel denně zaregistrovat zhruba 370 účtenek. I proto sáhlo Ministerstvo financí k regulacím, takže si každý může zaregistrovat pouze 500 účtenek měsíčně.

V říjnu se pro změnu dvěma zástupcům ostravských firem, kteří provozují celostátní řetězec, podařilo prolomit EET. Dokázali upravit pokladní systém, díky čemuž odesílali zkrácené tržby, což znamenalo, že během pouhého roku nepřiznali 45 milionů korun. „Ušetřili“ tak na daních neuvěřitelných 14 milionů korun. Stačil k tomu jeden počítačový expert, který dokázal pokladní systém prolomit.

A takhle si tu žijeme. Všichni sice volají dlouhá léta po digitalizaci systému státní správy, ale na druhou stranu jsme svědky toho, že vše v našem českém online prostředí lze obejít a na všem se dá vydělat nebo parazitovat. Dokážete si představit, jak by to probíhalo, kdybychom měli volby online?

A zde si můžete vzpomenout na sázku mezi Babišem a Kalouskem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články