Socialistická utopie
V zemi, kde lidé z hladu jedí hlínu a doktoři musí chodit do hor sbírat bylinky, protože nemají léky, zbourali město a na jeho místě postavili jiné. Nové, hezčí, se skiareálem, obchody, a dokonce zdravotnickým a kulturním střediskem. Kim Čong-un na začátku prosince v Samjyonu přestřihl rudou pásku a v tradičním severokorejském duchu dav vypustil stovky balónků a potom byl ohňostroj. Objevila se dvojitá duha, všechna zvířata se zastavila, vlny se utišily… prostě klasika.
Nově zbudovaná “socialistická utopie“ leží na podhůří posvatné hory Pektusan. Ta je mimochodem na čínských hranicích, je to nejvyšší hora KLDR i Mandžuska a oba národy ji vnímají jako své rodiště. Takže se na ní samozřejmě pod rojem komet narodil i otec současného vůdce, Kim Čong-il. Humorné taky je, že státní severokorejská média mluví o přelomu, ale oficiální čísla zároveň říkají, že do 380 bloků nového města se vejde 4 000 rodin. Což… není moc.
Zkrátka to vypadá, že místo socialistické utopie s vlastním ski areálem, postavil režim relativně hezkou vesnici pod kopcem. Navíc bylo dokončení celého projektu několikrát pozastaveno pro nedostatek materiálu a pracovní síly. KLDR totiž už nějakou dobu trpí mezinárodními ekonomickými sankcemi.
Správný vůdce si ale vždycky poradí, takže v záblesku své politické a taktické geniality… prostě nahnal Kim Čong-un na stavbu silou. Co jste jako čekali? Oficiálně „pomáhala“ se stavbou mládežnické organizace, ale lidé, kteří uprchli ze země uprchli mluvili o nekonečných hodinách otrocké, neplacené práce, za kterou možná dostanou mladíci vstup na univerzitu a v nejlepším případě do strany.
Každý režim má svoji víkendovou chalupu
Je jedno, jestli je to načančaná sjezdovka s barákama okolo, nebo je to megalomanské rekreační středisko u vody, totalitní režimy mají tendenci zřizovat si tyhle letoviska. Pak vás totiž obklopují všude, v práci i na rekreaci, navíc v místě, které stát vybudoval sám s jasným úmyslem cpát vám tam do hlavy svoji ideologii, zatímco vy odpočíváte. V ideálním případě se u toho trochu hýbete, abyste byli fit na válku s méněcennými rasami nebo imperialisty nebo s Eurasií.
Kim má svůj lyžařský areál na úpatí posvátné hory, nacisté zase měli Proru, což je masivní areál, který Reich stavěl na německém ostrově Rujana. Oficiální název letoviska byl Kolos von Prora a čistě z architektonického hlediska je to totální poklad. Osm obytných bloků se táhne jen sto padesát metrů od moře po celých čtyři a půl kilometru. V plánu bylo, že tu bude své prázdniny trávit v jednu chvíli až dvacet tisíc dělníků najednou. Náckové projekt nedokončili, protože měli jiný starosti u Británie, pak v Rusku a Africe a nakonec i v Berlíně, ale v posledních letech se areál postupně rekonstruuje a můžete tam vyrazit.
Sovětská specialita byla chytnout děcka už za mlada. K tomu sloužil třeba megalomanský areál pionýrského tábora Artěk na tehdy ruském a dnes zase ruském Krymu. Tři sta budov, tisíce dětí, jeden lid! Jezdili tam mimochodem pionýři i z Česka, kteří ale museli předtím absolvovat třídenní přípravný kurz.
Ale Sovětský svaz tahle masová zařízení uměl dělat a často to byly impozantní stavby. Ostatně většina brutalistických klenotů je rozházená po zemích bývalého SSSR. Zlatým příkladem je třeba sanatorium v tádžikistánském městě Obigarm. Tam si taky mimochodem můžete zajet a nechat se ubytovat.
Zkrátka, sjezdovka je od Kima dobrý tah a vypadá to, že jeho místo mezi šílenými diktátory je zasloužené.