Liverpool
Ivan Vaughan se narodil 18. června roku 1942 v Liverpoolu, což už by mohlo některým hudebním nadšencům napovědět. Dle zmíněného Liverpoolu lze odvodit, že Ivan Vaughan figuroval v začátcích kapely Beatles, a to v těch začátcích úplných. Je dobře známo, že světově proslulé kapely se často daly dohromady úplnou náhodou – nějak se jednoduše zformovat musely – Rolling Stones se například setkali na nádraží.
U liverpoolských Brouků to byla z části náhoda a z části právě Ivan Vaughan, který se proslavil tím, že inicioval schůzku Johna Lennona a Paula McCartneyho. Vaughan byl Lennonovým dlouholetým přítelem z dětství, později se však spřátelil také se svým spolužákem Paulem McCartneym, který se mimochodem narodil ve stejný rok a den jako Ivan Vaughan – zvláštní náhoda, nebo zvláštní souhra osudu?
Ivan Vaughan i Paul McCartney začali v roce 1953 oba navštěvovat školu Liverpool Institute, kde se seznámili. Hudba a rodící se rokenrol tehdy prosakovaly do všech sfér společnosti zejména mladých lidí. Paul McCartney hrál v té době na svůj věk velice solidně na kytaru, kterou držel obrácenou na levou stranu (byl levák), čehož si byl Ivan Vaughan vědom.
On sám byl přitom členem Lennonovy první kapely The Quarrymen, kde hrál na velice zvláštní nástroj – čajovou bednu. V angličtině se nástroj nazývá „tea-chest bass“ a funguje na velice jednoduchém mechanismu. Na dřevěnou bednu od čaje je připevněna tyč, mezi jejímž vrcholem a středem bedny je napnutá struna. Nástroj tak vlastně simuluje klasickou basu a tuto úlohu zastupoval i v kapele Johna Lennona. Dle napnutí struny pochopitelně vydává odpovídající tón.
Twenty Flight Rock
K osudovému setkání došlo na komunitní akci ve vesničce Woolton, která dnes tvoří liverpoolské předměstí. Bylo 6. července roku 1957 a Lennon zde vystupoval se svou kapelou The Quarrymen. Vše tehdy z nepříliš početného publika sledoval mladý Paul McCartney, kterého pozval právě Ivan Vaughan. Po představení se oba setkali v zákulisí, kde Vaughan svému spolukapelníkovi Lennonovi představil spolužáka McCartneyho.
Aby Paul na kapelu zapůsobil, zahrál velice populární Twenty Flight Rock od Eddieho Cochrana, čímž všechny přítomné učaroval. John Lennon v rozhovoru v březnu 1975 na událost vzpomínal se slovy „Viděl jsem, že má talent a nabídl jsem mu hned členství v kapele.“ Paul McCartney však dle Lennonových slov „předstíral“ jakousi nerozhodnost a nabídku přijal až druhý den.
Celá událost vedla k přijetí McCartneyho ke Quarrymen, k následnému světově známému partnerství Lennon/McCartney a v neposlední řadě k založení The Beatles. A za tímto historickým okamžikem a seznámením stál právě Ivan Vaughan, jejich společný přítel.
Na výplatní listině společnosti Apple
Ivan Vaughan později studoval klasiku na University College London, v roce 1966 se oženil a měl syna i dceru, poměrně brzy se tedy vrhnul do rodinného života a začal pracovat jako učitel. Nutno podotknout, že Lennon a McCartney nikdy nezapomněli na svého přítele, který je dal dohromady. Na určitý čas dali Vaughana na výplatní listinu jejich společnosti Apple. Vaughanova manželka Jan, učitelka jazyků, pomáhala Lennonovi a McCartneymu s francouzským textem písně Michelle z roku 1965.
V roce 1977 byla Vaughanovi diagnostikována Parkinsonova choroba. 16. srpna roku 1993 pak ve věku 51 let Ivan Vaughan zemřel na zápal plic. Vaughanova smrt se dotkla Paula McCartneyho tak hluboce, že se poprvé od dětství vrátil k psaní poezie a na kamarádovu počest napsal báseň „Ivan“, která vyšla v jeho knize Blackbird Singing.
Zdroj: John Lennon (March, 1975) interview, Wikipedia