fb pixel
Vyhledávání

Každý muž nad dvanáct let dostal kulku: generál zodpovědný za Srebrenický masakr půjde do vězení na doživotí

Čtyřiasedmdesátiletý strůjce Srebrenického masakru, generál Ratko Mladić, byl odsouzen k doživotnímu pobytu ve vězení.
Zdroj: Youtube.com

Bosenský řezník, nebo národní hrdina? Ve středu vynesl Mezinárodní tribunál OSN pro bývalou Jugoslávii rozsudek na generálem Ratkem Mladićem (74), který v červenci 1995 vydal rozkaz k vraždění srebrenických mužů-civilistů starších dvanácti let. Událost vešla do historie jako jedna z nejhorších svého druhu od 2. světové války a Mladiće teď čeká doživotí strávené v žaláři.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.11.2017, 14:45

Nejhorší svého druhu

Skoro 20 let se generál Ratko Mladić schovával v bosenských horách, než ho roku 2011 zatkli a konečně předvedli před soud. Velitel, který dodnes odmítá jakoukoliv vinu a pro bosenské Srby je dokonce hrdinou, byl obviněn z genocidy a z páchání zločinů proti lidskosti, což je velmi na místě - právě on v 90. letech vydal rozkaz k vraždění srebrenických Bosňáků muslimského vyznání starších dvanácti let.

Čtyřiasedmdesátiletý muž si nyní vyslechl, jaký trest ho čeká - zbytek života stráví ve vězení, byl shledán vinným ve všech bodech obžaloby. Poté, co padl rozsudek, museli Mladiće odvést ze soudní síně, protože ho popadl amok. Podívejte se na to na videu zde:

Takový trest pro chlapa nad hrobem je jen malou satisfakcí pro srebrenické ženy, které už víc než dvě desítky let každý rok chodí s pláčem znovu a znovu pohřbívat své manžely, syny, bratry a jiné příbuzné mužského pohlaví. Hrůzná událost války v Bosně a Hercegovině si vyžádala přes 8 tisíc životů a většina těl skončila v neoznačených hromadných hrobech.

Osm tisíc mrtvých bez náhrobku

Všechno začalo už 10. července 1995 ráno, kdy srbští vojáci v čele s generály Mladićem a Krstićem Srebrenici obsadili a desítky tisíc obyvatel se rázem staly válečnými uprchlíky. Lidé zaplavili ulice a snažili se utéct k obci Potočari, kde se nacházela základna OSN. Tam, nakonec marně, hledali záchranu.

Bosenskosrbské armádní jednotky oddělily "vojensky schopné" muže od 12 do 77 let od zbytku. I když Mladić slíbil srebrenickým civilistům ochranu a bezpečný přesun tam, kam si sami vyberou, po nocích bylo slyšet křik a střelbu. Někteří lidé objevili těla náhodně zavražděných mužů, jiní ze strachu o svůj další osud spáchali sebevraždu.

Nakonec ženy, děti a starce vojáci odvezli pryč, na muslimská území, všechny muže ale bez milosti odpravili a ještě pár dní je naháněli po okolí města, aby nezbyl vůbec nikdo. Mrtvoly nahrnuli do jam a většina pozůstalých dodnes neví, kde přesně leží ostatky jejich blízkých.

A tady čtěte 5 dalších zajímavostí o Srebrenickém masakru.

Podobné články

Doporučujeme

Další články