fb pixel Každý chce znát vlastní identitu. Odložené děti mají také nárok na vzpomínky a minulost – G.cz
Vyhledávání

Každý chce znát vlastní identitu. Odložené děti mají také nárok na vzpomínky a minulost

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Umíte si představit, že by vám někdo váš start do života, vaše první momenty na světě nebo i dětské vzpomínky zabalil do kufříku, a to s tím nejlepším vědomím a svědomím vám pomoc? Proč by to dělal? No, hlavně proto, aby vám uchoval právě ty chvíle, které by měli dětem uchovávat rodiče. Abyste netápali a věděli, kdo jste, když už se vám stalo, že jste se nenarodili do normální rodiny. Že jste prostě odložené dítě.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 1.12.2019, 09:38

Ročně je až 500 dětí odloženo nebo z různých důvodů odebráno matce přímo v porodnici. K pěstounům, adoptivním rodičům nebo do kojeneckého ústavu si dítě nese suchou propouštěcí zprávu, ze které se ale posléze nedozví, jak vypadalo, jak přišlo na světě nebo kdo ho choval místo mámy. Asi nikdo, kdo tohle nezažil, si dovede představit, jaké to je vyrovnat se s faktem, že nás máma po porodu odložila. Tyto děti nemají možnost srovnat, komu jsou podobné, neznají pocit rodinné sounáležitosti. Jedná se o trauma, se kterým častokrát bojují celý život. Přitom každé dítě má ale právo znát svoji identitu, svůj příběh. A právě To byl hlavní důvod pro vznik projektu Život v kufříku pod záštitou Nadačního fondu LA VIDA LOCA, do kterého je dnes zapojeno 45 porodnic a dále pak také pěstouni a adoptivní rodiče.

Život v kufříku

Právě snaha usnadnit odloženým dětem vyrovnání se se smutnou skutečností byla hlavním podnětem ke vzniku projektu s názvem Život v kufříku, jehož hlavním smyslem je dětem ukázat, že každé z nich je důležité, a že i ono má minulost a vzpomínky, které jim pomohl někdo uchovat. Projekt jim dává vědět, že i ony byly milovány, s láskou chovány sestřičkami, opečovávány lékaři, že jim babičky v domovech pro seniory ručně vyrobily hračky a myslely na ně… Život v kufříku symbolizuje vazby, vztahy, komunikaci, životní příběhy a kotvy tolik důležité pro sebepřijetí a identitu každého z nás. Součástí vybavení kufříku je např. první dětská výbavička či oblíbená hračka, fotoalbum, památníček nebo porodní náramky či osobní vzkazy a přání od zdravotních sester, které se o ně v porodnici staraly.

Jednou z porodnic, která projekt podporuje je i ta v Thomayerově nemocnici v Praze. Lékaři i sestry tuto aktivitu velmi vítají. "Jsem velice ráda, že takový projekt u nás funguje, protože ty malé dětičky si to zaslouží. Víte, miminka ve fungující rodině to mají jednodušší. Rodiče svému dítěti už od narození vytváří vzpomínky tím, že ho fotí, kupují mu první hračky, oblečení atd. O tyto zážitky jsou ta odložená miminka ochuzena. Dříve tyto děti odcházely z porodnice jen s propouštěcí zprávou. A díky projektu Život v kufříku se jim alespoň tímto způsobem snažíme část toho vynahradit," říká Jana Drnková, staniční sestra Novorozeneckého oddělení v TN.

"Vzpomínky jsou důležité pro každého z nás. Dávají nám pocit bezpečí a jistoty, důvěru v sebe a okolní svět a také nám pomáhají si uvědomovat svou životní cestu. Děti vyrůstající mimo své biologické rodiny tyto vzpomínky nemají a tudíž jim chybí základní orientace v životě. Kdo jsem a kam směřuji? I díky našemu kufříku a společné práci se zdravotníky z celé ČR můžeme těmto dětem pomoci. Uchováváme jejich vzpomínky stejně jako by to dělali jejich biologické mámy," dodává Iva Říhová, zakladatelka nadačního fondu La Vida Loca.

Držíme palce a hlavně přejeme, ať je těch kufříků potřeba čím dál míň, popřípadě, ať nejsou potřeba vůbec.

Teď před Vánocemi se všichni honí za vánočními dárky. Prohlédněte si galerii těch dárků, které fakt dostat nechcete, a to ani jako děti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články