fb pixel
Vyhledávání

Katastrofa na stadionu Heysel: Při šarvátce fotbalových fanoušků se zřítila zeď a zabila 39 lidí

Zdroj: Biso - Own work, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56883491

V kontextu nedávných událostí v Praze, kde se 7. června odehrálo finále fotbalové Evropské konferenční ligy a část fanoušků zúčastněných týmů zanechala v hlavním městě „spoušť“, připomínáme události s mnohem závažnějšími důsledky, ke kterým došlo 2. června roku 1985 a rovněž souvisely s výtržnictvím anglických fotbalových fanoušků.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 9.6.2023, 09:50

Juventus vs. Liverpool

Psal se 2. červen roku 1985, když Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) zakázala anglickým fotbalovým klubům účast v evropských soutěžích. Zákaz nepřišel pro nic za nic, ale následoval po smrti 39 italských a belgických fotbalových fanoušků na bruselském stadionu Heysel při výtržnostech, které způsobili angličtí fotbaloví chuligáni během finále Evropského poháru v témže roce.

Ve finále Evropského poháru v roce 1985 se proti sobě postavily dva tehdy nejúspěšnější a nejslavnější evropské kluby. Juventus z italského Turína a anglický Liverpool, který byl obhájcem titulu mistra Evropy. V 19 hodin, těsně před začátkem zápasu, se skupina liverpoolských fanoušků, opilých po dni stráveném v bruselských barech, vrhla na skupinu fanoušků Juventusu.

39 životů a stovky zraněných

Asi hodinu před výkopem zaútočili angličtí chuligáni na sousední a původně „neutrální“ sektor. Při šarvátce se zřítila jedna ze zdí stadionu a rozdrtila několik diváků. Další byli ušlapáni při následném úprku ze stadionu. Celkem bylo zabito 32 fanoušků Juventusu a sedm „kolemjdoucích“. Stovky dalších lidí byly zraněny.

Zápas pokračoval podle plánu a Juventus v něm zvítězil 1:0. Následně byla všem anglickým klubům na pět let zakázána účast v Lize mistrů a Poháru UEFA. Zákaz pro Liverpool, nejprve na dobu neurčitou, byl nakonec stanoven na 10 let a později snížen na 6 let.

V letech 1977 až 1984 získaly anglické kluby sedm z osmi evropských pohárů a jejich vyřazení ze hry bylo pro zemi i celý sport velikou ranou, neboť Velká Británie je zemí fotbalu. Když byl zákaz vyhlášen, britská premiérka Margaret Thatcherová ho přesto plně podpořila: „Musíme hru očistit od tohoto domácího chuligánství a pak snad budeme moci opět vyrazit do zámoří.“

Návrat do UEFA

V roce 1989 bylo v Belgii po pětiměsíčním procesu shledáno 14 fanoušků Liverpoolu vinnými z neúmyslného zabití. Odsouzení dostali tříleté tresty odnětí svobody, přičemž polovina z nich byla podmíněně odložena.

Anglické týmy byly nakonec po mistrovství světa v roce 1990 znovu přijaty do UEFA. O patnáct let později, 5. dubna 2005, porazil Liverpool v prvním zápase čtvrtfinále evropské Ligy mistrů Juventus 2:1. Byl to první zápas, který oba kluby sehrály od katastrofy na stadionu Heysel.

Fanoušci na začátku zápasu uctili minutou ticha památku 39 mrtvých při tragédii z roku 1985. Odveta se hrála o devět dní později, 14. dubna 2005 v Turíně, kde Liverpool hrál s Juventusem nerozhodně 0:0, čímž se Liverpool dostal do semifinále evropského šampionátu. V něm se jim podařilo získat pátý titul mistra Evropy.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články