fb pixel Karel Svoboda by dnes slavil 81. narozeniny: TOP TEN nejlepších skladatelových melodií dle jeho syna Petra – G.cz
Vyhledávání

Karel Svoboda by dnes slavil 81. narozeniny: TOP TEN nejlepších skladatelových melodií dle jeho syna Petra

Zdroj: Archiv Petra Svobody

To, že byl Karel Svoboda jeden z našich nejproduktivnějších hudebních skladatelů, o tom se asi polemizovat nedá. Kromě písniček pro zpěváky české pop music je Svoboda podepsaný pod celou řadou filmových a televizních projektů. Jeho jméno je spojené i tvorbou muzikálovou, přičemž Dracula z roku 1995 se úspěšně hraje do dnešních dnů. Právě dnes si připomínáme Svobodovy nedožité 81. narozeniny.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 19.12.2019, 11:04

Život tohoto velmi produktivního skladatele byl popsaný mnohokrát. Než se vydal na profesionální dráhu hudebníka, začal studovat medicínu, konkrétně stomatologii. Svět tak možná přišel o schopného dentistu. Kdo ví. Výčet zpěváků, kteří zpívali a zpívají jeho písničky je téměř nekonečný. Jméno Karla Svobody je navždycky spojené s Karlem Gottem, pro kterého napsal celou řadu hitů v čele s Lady Carneval. Jeho hudba nás provází i dětstvím – seriály jako Návštěvníci, Včelka Mája, Létající Čestmír nebo pohádka Tři oříšky pro Popelku už „odchovaly“ pěkných pár generací.

A tak bychom mohli pokračovat. Každému se líbí něco jiného, co člověk to názor. My jsme se ale obrátili na skladatelova syna Petra, aby on sestavil pro Géčko svůj žebříček těch „nej“ melodií svého táty. Zde jsou doplněné o interprety.

Top ten písní Karla Svobody dle jeho syna Petra pro G.cz

Lady Carneval - Karel Gott

Lásko má já stůňu – Helena Vondráčková

Dlouhá bílá žhoucí kometa – Jana Kratochvílová

Návštěvníci – úvodní song (instrumentální)

Depeše – Marta Kubišová

Paganini – Karel Gott

Jsi prostě nejlepší – Lešek Semelka

Nechte zvony znít – Marta Kubišová

Zimní království – Yvonne Přenosilová

Tenhle bílej měsíc – Václav Neckář a Karel Svoboda

Našli jste tam tu svoji? Která melodie tohoto hitmakera je blízká právě vám?

Šťastná léta Karla Svobody

Právě syn Petr, který se místo hudby spíš věnuje filmařině, se rozhodl, že o svém tátovi natočí filmový dokument. "Pojmenoval ho Šťastná léta a do kin vstupuje už 16. ledna 2020. Karel Svoboda byl vždy veřejně známý, ale jaký byl Karel Svoboda v soukromí? Lze s odstupem času divákům více odkrýt jeho osobnost? Petr si dal za úkol ukázat nejplodnější období svého otce, kdy vznikla většina jeho nejznámějších písní a filmové hudby. Kromě archivních záznamů a rozhovorů s jeho blízkými spolupracovníky a přáteli, uvidí tak diváci poprvé i unikátní soukromé archivní záběry, které pomohou lépe osvětlit skladatelův vnitřní život. "Diváci by měli z kina odcházet s pocitem, že tátu poznali tak, jak ho znali jeho nejbližší," řekl nám Petr Svoboda. Přinášíme vám oficiální trailer.

Podobné články

Doporučujeme

Další články