fb pixel Karel IV. před 670 lety usedl na český trůn. Nebylo by politicky korektní odstranit jeho sochy? – G.cz
Vyhledávání

Karel IV. před 670 lety usedl na český trůn. Nebylo by politicky korektní odstranit jeho sochy?

Socha Karla IV. poblíž Karlova mostu. Dočkáme se toho, že politicky korektní aktivisté budou požadovat její stržení?
Zdroj: otecvlasti.eu

2. září 1347 usedl na český trůn druhý panovník z rodu Lucemburků Karel I., který proslul spíše jako císař Svaté říše římské Karel IV. Pro většinu národa je právě Karel IV. oním pomyslným Otcem vlasti, což se potvrdilo i jeho vítězstvím v anketě Největší Čech. Moderní doba si ale zaslouží moderní hodnocení. Nebyl Karel IV. vlastně jen privilegovaným bílým rasistou a utlačovatelem? A neměli bychom tedy v rámci politické korektnosti strhnout jeho sochy a pokusit se ho vymazat z historie?

Jan Palička
Jan Palička 2.9.2017, 16:48

Přesně před 670 lety usedl na český trůn Karel IV. Respektive ono to celé bylo poněkud složitější. Potomek Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny se vlastně nejmenoval Karel, ale Václav a jako český král nebyl čtvrtý, ale první. Proslulý otec vlasti a největší Čech byl ve skutečnosti Čechem jen tak napůl a za nějakého českého vlastence se také nepovažoval, ale historický odstup snese jistá zjednodušení. Tak či onak, Karel IV. patří k největším postavám nejen naší, ale i evropské historie.

Vláda krále Karla, který si číslovku IV. vysloužil až jako císař Svaté říše římské, byla vládou nebývalého rozmachu českých zemí. Karel IV. položil základy nové svatovítské katedrály, založil v Praze Karlovu univerzitu, nechal zbudovat hrad Karlštejn jako císařskou klenotnici a přemostil Vltavu Karlovým mostem. Historicky je tak z pochopitelných důvodů hodnocen kladně a úcta, které se těší, tomu odpovídá. Obstojí ale Karel IV. jako kladná postava i v dnešní době politické korektnosti?

Politicky korektní diktát si již ve světě nekompromisně vybírá svou daň. Levicoví aktivisté volají po odstraňování soch a podobizen všech, kteří jsou pro ně symbolem útlaku a hodnot odporujícím modernímu pojetí multikulturního politicky korektního světa. Z univerzit tak mizí busty jejich zakladatelů a slavných absolventů, jelikož se jedná o nepřijatelné privilegované heterosexuální bílé muže, kteří vůbec nesplňují požadavky na rasovou, náboženskou, sexuální a genderovou vyváženost.

V Americe jsou pro změnu strhávány sochy jižanských konfederačních vojáků a generálů, stejně jako vandalství čelí sochy prezidentů z dob před občanskou válkou. Pro politicky korektní aktivisty jsou totiž symbolem rasového útlaku otrokářských časů. Ti vyhrocenější pak rovnou volají po odstřelu monumentu Mount Rushmore zobrazujícího prezidenty Lincolna, Washingtona, Roosevelta a Jeffersona, protože dost už bylo bílých mužů a jejich útlaku. Pokud se zaměříme optikou politické korektnosti na Karla IV., zjistíme, že v dnešní době by rovněž neobstál a jeho uctívání je krajně nevhodné.

Karel IV. rozhodně byl privilegovaný běloch, katolík a heterosexuální muž identifikující se jako heterosexuální muž. Ve své podstatě tak naplňoval všechna závadná kritéria, která z něj dělají symbol zla a viníka veškerého útlaku uplynulých téměř sedmi století. O náboženské nesnášenlivosti svědčí jeho postoj k Židům, které v roce 1348 neváhal označit za viníky morové epidemie a o rok později s ledovým klidem přihlížel jejich masakru v Norimberku. Nadto byl Karel IV. nejspíše i sexistou, misogynem a patriarchálním utlačovatelem. Jak jinak si vysvětlit jeho čtyři manželky, které navíc bez špetky úcty nechal pohřbít do jedné společné rakve?

Možná se i my v Česku dočkáme toho, že předchozí maximálně absurdně a s nadsázkou psané řádky bude někdo brát vážně a stejně tak vážně bude volat po stržení soch Karla IV., přejmenování jím založené univerzity nebo odstranění křížů z Karlem IV. zbudované pražské katedrály. Snad ale v našich končinách bude i nadále převládat nad stupiditou politické korektnosti zdravý rozum a ještě dlouho budeme moci být na lidi, jako byl Karel IV., patřičně hrdí a udržovat naživu jejich odkaz.

O politicky korektním odstraňování soch více zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články