fb pixel
Vyhledávání

Karel Goliath: Zakládající člen KSČ se odchýlil od linie Moskvy a vysloužil si 16 let v gulagu

Karel Goliath
Zdroj: Archiv bezpečnostních složek

Když se řekne smolař, mohlo by nás napadnout jméno Karla Goliatha. Založil komunistickou stranu, soudruzi se mu odvděčili gulagem. Když se vrátil zpět do Česka, myslel si, že uspěje se svou kritikou Stalina, které se začal věnovat v SSSR. Spletl se. Místo toho byl uvězněn a zavřen do psychiatrické léčebny.

Václav Adamus
Václav Adamus 17.5.2022, 21:05

Karel Goliath, používající také jméno Gorovský, se narodil 10. září 1901 v Jičíně v židovské rodině. Jeho rodina se však považovala za Čechy a byla spjata se vznikem sociální demokracie. Jeho otec Otto Goliath byl sociální demokrat a předáci této strany byli častými návštěvníky u Goliathů. Po maturitě na jičínském gymnáziu nastoupil na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. V polovině 20. let se živil jako advokát. Byl vyhraněně levicový a zastupoval celou řadu komunistických funkcionářů a redaktorů. Měl velmi dobrý vztah s Bohumírem Šmeralem, patřil k jeho křídlu umírněných marxistů (komunistů). Nejdelší dobu své praxe působil v Ostravě.

Drážďanská konference

Jedna z nejdůležitějších událostí se v jeho životě stala ještě za jeho gymnaziálních let. Karel Goliath, Gutmann, Bohumír Šmeral a další byli zakladatelé KSČ. Ta vznikla, jak víme, odštěpením od sociální demokracie. Dalším významným milníkem v historii KSČ byla její bolševizace, tedy její podřízení se Kominterně. Je dnes takřka neznámým faktem, že tato změna málem proběhla už při zakládání strany. Byl to právě Šmeral, kdo se měl zúčastnit konference, která měla definitivně proměnit ještě neexistující KSČ v další odbočku Kominterny. V roce 1921 byla v Drážďanech v luxusním hotelu Park Inn uspořádána konference, kde se Béla Kun vyslovil jménem Lenina a volal po vstupu KSČ do Kominterny, přičemž kritizoval a pranýřoval nepřítomného Šmerala. Ten byl znám svým negativním postojem v této otázce. Na konferenci bylo přijato 21 podmínek Kominterny, které začal uvádět v život až Gottwald a jeho křídlo. Goliath a celé Šmeralovo křídlo měli strach ze ztráty nezávislosti strany. Podporuje nesektářské vedení strany a bolševické praktiky od roku 1924 silně kritizuje v tisku. V roce 1927 je již jasné, že osud strany bude spojen s Kominternou, Goliath se rozhoduje stranu opustit.
Gottwaldovským vedením KSČ je označen za trockistu. Tento rozchod s komunistickou stranou mu v budoucnu přinese mnohé problémy.

Vězněm v gulagu

Když došlo k nacistické okupaci, začal se skrývat. Jednak protože byl komunista, ale také kvůli svému židovskému původu. Poté uprchl do Polska, kde se přidává k nově zformovanému československému legionu Ludvíka Svobody. Když začala druhá světová válka, tak se jednotka dostala na sovětské území, jelikož východní část Polska byla zabrána Rudou armádou. Ještě předtím napsal Goliath jakýsi manifest, ve kterém mimo jiné žádá, aby Němci složili zbraně. Sovětská správa vnímá manifest jako útočící na systém a Goliath je zatčen. Historici se domnívají, že mu přitížili komunisté v čele s Gottwaldem, kteří připomněli jeho chování ve 20. letech. Goliath je převezen do nechvalně známé Lubjanky, kde je podroben velice tvrdým výslechům. Následně jej odsoudili k 8 letům pobytu v gulagu, trest si měl odpykávat za polárním kruhem. Měl však štěstí. Po vypuknutí konfliktu mohl, jako ostatní vězni, nastoupit k české jednotce formující se u Buzuluku. Zde však vyprávěl o tom, co zažil v SSSR a gulagu a varoval, aby se do vedení jednotky nedostali komunisté. Varovat proti komunistům v Sovětském svazu není moc dobrý nápad, dostal se znovu do hledáčku NKVD, v roce 1942 byl zatčen (někteří říkají, že to bylo s tichým souhlasem L. Svobody). Dalších 13 let prožil v táborech ve Vorkutě, Kazachstánu a jiných. Po Alexandru Solženicynovi jsou právě jeho zápisky nejznámějším popisem sovětských gulagů, vydal je pod názvem Zápisky ze stalinských koncentráků.

Zachránila jej smrt Stalina. Z lágru byl doslova vykopnut ze dne na den. Byla to nečekaná radost, měl se vrátit zpět do vlasti. To se roku 1955 skutečně stalo. Po návratu se začal domáhat odškodnění, domníval se, že k nám již dorazila destalinizace – zatímco my jsme stavěli Stalinův pomník na Letné. Byl znovu vězněn a stal se nepohodlným člověkem, režim se jej snažil uklidit, a tak byl zavřen do psychiatrické léčebny. Zabýval se moderní historií a sepisoval své vzpomínky. StB jej nenechala až do jeho smrti v roce 1985, kdy umírá v 85 letech v Ostravě.

ZDROJE:

rozhlas.cz, wikipedia, ustrcr.cz, novinky.cz

Podobné články

Doporučujeme

Další články