fb pixel Kardinál Duka nechápe pojem fikce: Po zkouknutí filmu Dva papežové se urazil. Podá trestní oznámení? – G.cz
Vyhledávání

Kardinál Duka nechápe pojem fikce: Po zkouknutí filmu Dva papežové se urazil. Podá trestní oznámení?

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Kardinál Dominik Duka si očividně pořídil Netflix jen kvůli tomu, aby se mohl podívat na fiktivní příběh o přátelství mezi dvěma papeži, který následně zkritizoval na sociálních sítích. Zřejmě zapomněl na to, že se jedná o smyšlený hollywoodský snímek, který byl pouze inspirován skutečnými událostmi. Vůbec bychom se nedivili, kdyby se Duka rozhodl podat na tvůrce filmu trestní oznámení.

Martin Miko
Martin Miko 15.1.2020, 11:55

Duka versus Netflix

Lidé si musí klepat na čelo po přečtení facebookového statusu kardinála Dominika Duky, kterým se rozhodl vyjádřit k novému filmu Dva papežové. Ten získal dokonce 3 nominace za Oscary, jak zmiňuje kardinál Duka. A proč je získal? Protože se jedná o film, který vznikl v hlavách filmových scénáristů. To si však primas český bohužel evidentně neuvědomuje, a tak si na film stěžuje a stěžuje. Člověk neví, jestli se jedná o nějaký vtip nebo již senilní výlev starého, již pravděpodobně senilnějícího muže, který viděl poprvé film inspirovaný skutečnými postavami.

„... nejedná se v něm o dva reálné papeže Františka a Benedikta XVI., ale jedná se o virtuální papeže, papeže novinových titulků, kterým jsou připsána tato jména. Jsou to osoby, kde vlastně to mají být protagonisté: jeden liberální, „moderní“ levicové církve a druhý má představovat církev konzervativní, rigidní, „nepokrokovou“. Kladu si také otázku, proč konzervativní cesta je vždy ukazována takto,“ stěžuje si kardinál Duka ve svém komentáři k filmu, ve kterém je podle něj konzervativní odnož církve prezentována jako něco špatného.

V závěru svého příspěvku sice Duka napsal, že mu opozice bude namítat fakt, že se jedná o fikci, ale on prý bude i nadále trvat na tom, že by měla být upravena tak, aby nebyla nepravdivá, urážlivá a pomlouvající. Tento argument nám nedává smysl. Fikce je přece vždycky nepravdivá. Náš kardinál by měl být naopak rád, že vznikl konverzační film o dvou papežích, na který s nadšením koukají lidé bez náboženského vyznání a udělují mu velmi pozitivní reakce v hodnoceních. Důkazem toho jsou nejen zmiňované ceny Oscar, ale i Zlaté Glóby nebo ceny BAFTA, kde Dva papežové rovněž zabodovali.

Dukův komentář k filmu samozřejmě vzbudil mnoho emocí na sociálních sítích a lidé se k němu staví všemožně. Každopádně převažují názory, že se jim film líbil. „To bude jistě následovat zase nějaká žaloba od špičkového uměleckého kritika, který se cítí uraženě,“ napsal mu pod jeho internetový příspěvěk nejmenovaný kritik. Asi byste nevěřili, ale to s tou žalobou nás napadlo hned jako první myšlenka, když jsme začali číst Dukovu kritiku na film. Náhoda? Nemyslíme si.

Raději si přečtěte naší recenzi na Dva papeže od Kateřiny Horákové, která vás přesvědčí, že je to vážně dobrý film, který by neměl vaší pozornosti uniknout. A to i bez požehnání pana kardinála Duky. Snad se na nás také neurazí. A i kdyby ano, tak mi to nějak uneseme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články