fb pixel Kámen úrazu všech dostihových závodníků: Taxisův příkop trápí žokeje na Velká pardubické od konce 19. století – G.cz
Vyhledávání

Kámen úrazu všech dostihových závodníků: Taxisův příkop trápí žokeje na Velká pardubické od konce 19. století

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Legendární dostihový závod Velká pardubická, který se koná vždy každou druhou říjnovou neděli na závodišti v Pardubicích, má za sebou 129. ročník. O tomto závodě se dlouhá léta hovořilo jako o jednom z nejnáročnějších dostihů v Evropě, a to především kvůli překážce Taxis, která má bohatou minulost, o které stojí něco napsat.

Martin Miko
Martin Miko 13.10.2019, 17:46

Nebezpečná překážka z Pardubic

Postrachem všech závodníků na trase pardubicého závodiště v rámci dostihového závodu je takzvaný Velký Taxisův příkop. Jedná se o v pořadí čtvrtou překážku kurzu Velké pardubické steeplechase, která je nechvalně proslulá především kvůli náročnosti. Má za sebou však velkou historii, která sahá až do roku 1874, když vznikala Velká pardubická. Tehdy si teprve závod testoval. Nejvíce se řešil tento „velký příkop“, který mezi závodníky vzbuzoval spoustu emocí. Někteří dokonce požadovali jeho zrušení, avšak nakonec bylo prosazeno jeho zachování.

Tehdy samotný princ Egon Thurn-Taxis pronesl památný výrok: „Pánové, já tento skok už nikdy překonávat nebud, a jak se tak dívám kolem sebe, tak vy také ne. Nevidím tedy důvod, proč bychom jej měli rušit a někomu něco ulehčovat.“ O 18 let později bylo rozhodnuto, že se z tohoto velkého příkopu stane oficiálně Taxisův příkop. A tak je tomu dodnes.

Zvláštností na této překážce je, že se přes ní skáče jen jednou ročně v rámci dostihového závodu Velká pardubická. Dokonce ani v rámci tréninku není možné s koňmi skákat přes Taxisův příkop.

Pro představu se původně jednalo o 200 cm hluboký a 500 cm široký příkop, který je skrytý za 150 cm vysokým živým plotem. Takže si dokážete představit, že to pro koně ani závodníka není jednoduché překonat. Kůň se mohl zaleknout překážky nebo živého plotu, což mohlo zkomplikovat závod. V současnosti je Taxisův příkop kratší, odskoková hrana je zmírněna, a dokonce i příkop není tak hluboký.

Zkušení žokejové tvrdí, že k přeskočení tohoto zrádného příkopu stačí správné najetí na překážku a dostatečná rychlost. Někteří doporučují skákat vprao, jiní zas vlevo.

V roce 1992 se závod Velká pardubická znelíbil demonstrantům, kteří bojují za práva zvířat, takže vtrhli na dostihovou dráhu. Kvůli nim přišel legendární český žokej Josef Váňa o možnost získat páté vítězství na Velké pardubické, což ho musí dodnes mrzet.

A zde se dozvíte, jaké bylo poslední rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články