fb pixel Justice League má první trailer: Proč vychází ten samý film podruhé během čtyř let? – G.cz
Vyhledávání

Justice League má první trailer: Proč vychází ten samý film podruhé během čtyř let?

Zdroj: HBO max

Včera na internet vybafl první opravdový trailer na předělávku nedávné Justice League a navzdory tomu, co budou fanoušci režiséra Zacka Snydera tvrdit, vypadá to pořád stejně otřesně jako před čtyřmi lety vypadal originál.

Jan Studnička
Jan Studnička 15.2.2021, 12:16

Hollywood 21. století

Pokud nejste seznámeni s příběhem filmu Justice League a tím, jak je možné, že se doslova jeden a ten samý film dělá podruhé během čtyř let, patříte mezi ty šťastnější z nás. Dovolte, abychom to změnili.

V roce 2013 už bylo cinematické univerzum u Marvela v plném proudu, venku byli první Avengeři a čekalo se na to, jak odpoví konkurenční comicsová stáj DC. Ostatně, DC mají Batmana a Supermana. Bylo tedy jasné, že Marvel převálcují. Nebo minimálně si to všichni mysleli, než jsme viděli v kině Muže z oceli. Po letech první supermanovský film. Byl v pohodě. Trochu pitomý a zbytečně edgy, ale v pohodě. V dalším filmu bude Batman, už bude všechno dobré,“ říkali jsme si.

Jenže o tři roky později vylezl Batman v. Superman a to už bylo jasné, že je s filmovým univerzem od DC něco hluboce v nepořádku. A většina lidí vinila režiséra Zacka Snydera. Pravděpodobně právem. Jenže v tu chvíli už byla v produkci první DC týmovka Justice League pod Snyderovou taktovkou. Warneři, kteří DC filmy produkovali, tak najednou stáli před problémem. Měli extrémně nepopulárního režiséra, který jim bortil celou sérii, zatímco vedlejší Marvel vydělával miliardy dolarů.

Do Snyderova života pak zasáhla osobní tragédie. Jeho dcera spáchala sebevraždu a studio „ohleduplně“ nechalo Zacka odejít z produkce a ještě si producenti oddechli, jak to krásně vyšlo. Na dodělání Justice League najali Josse Whedona, režiséra prvních dvou Avenger filmů, a dostal za úkol udělat to jako Avengery. Odlehčeně, barevně a zábavně. Což šlo radikálně proti Snyderově temnému tónu celé série.

A na finálním filmu to bylo vidět. Bylo to Frankenstainovo monstrum mezi filmy. Dějové linky a dialogy, co nevedly nikam, uměle přebarvené CGI scény, podivné přídavky a dotáčky… Jo a Henry Cavill v té době už natáčel Mission Impossible a nebylo mu dovoleno oholit si knír, takže mu ho pro film digitálně odstraňovali. No prostě filmová katastrofa.

Sentiment fanoušků se kvůli tomu úplně proměnil. Najednou si všichni uvědomili, že Snyderovy filmy možná nebyly dokonalé, ale aspoň měly vizi. A po internetu se začalo šeptat, že někde ve skladech Warner Bros leží takzvaný Snyder Cut. Tedy verze filmu, kterou natočil Zack Snyder osobně. A během měsíců se ze šeptandy stalo doslova popkulturní hnutí.

Snyder Cut!

Ať vydal Warner Bros jakoukoli zprávu, první reakce fanoušků byla vždy: „Release the Snyder Cut!“ Tedy, vydejte Snyderovu verzi. Chvíli to bylo zábavné, pak otravné, pak zase zábavné. A Snyder to na svých sockách bohatě živil. V hlavách zastánců Snyder Cutu rostla představa geniálního filmu, který nejenom, že zachrání filmové DC universe, ale navíc se zapíše zlatým fondem do dějin filmu a vyléčí rakovinu.

Snyder Cut sice pravda existoval, ale nešlo ho jen tak vydat. Byla natočená a nastříhaná hrubá verze, tedy verze filmu, ve které lidé létají na lanech před zeleným plátnem. Aby se tahle verze stala reálným filmem, někdo musel uvolnit absurdní množství peněz na dodělávky, a Warneři rozhodně nehodlali platit za stejný a poměrně neúspěšný film dvakrát. Ale HBO ano. V rámci proma na svou novou streamovací službu HBO max tak kabelovka s velkou slávou koupila celý Snyder Cut a dala Snyderovi desítky milionů dolarů, ať si dodělá svou verzi. A z té jsme dostali včera trailer. A není to dobrý.

Pořád je to zběsilý CGI myšmaš, nic nedává pořádně smysl, vrací se Joker Jareda Leta a doslova řekne: „We live in society…“ Wow. Na jednu stranu je dobře, že dostaneme vizi původního autora dotaženou do konce, ať už je dobrá nebo ne. Na druhou stranu to nastavuje nebezpečný precedens, ve kterém popkulturní fenomén ustupuje uřvanému internetovému davu.

A jenom kvůli tomuhle.

Podobné články

Doporučujeme

Další články