Australan Assange odstartoval mnoho kauz a půda v USA se pro něj stala pěkně horkou, navíc čelí podezření ze znásilnění dvou žen ve Švédsku. A tak musel hledat azyl. Od roku 2012 žije na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde pravděpodobně oslaví i své dnešní 47. narozeniny. Když ambasádu opustí, hrozí, že bude zatčen britskou policií a vydán do Stockholmu. Nebo do USA. Zájem o něj je enormní.
Prostřednictvím internetové stránky WikiLeaks bylo publikováno přes 10 milionů dokumentů, přičemž mnoho z nich bylo klasifikováno jako přísně tajné. Organizace Juliana Assangeho hlásá heslo, že je třeba předávat důležité zprávy a informace veřejnosti. Říkat světu pravdu. Jenomže pravda nemusí být vždy pro všechny a některé utajované informace mohou po zveřejnění ohrozit lidské životy.
1. Takhle válčí Američané
Provozovatelé WikiLeaks se nezalekli ani témat jako je válka v Afghánistánu a Iráku. Byly zveřejněny desítky tisíc dokumentů týkajících se těchto konfliktů. Středem pozornosti se stala hlášení o obětech mezi civilním obyvatelstvem. Snad největší pozornosti se dočkala videa, která zachycují sérií útoků americké armády z 12. července 2007 v Bagdádu. Zemřelo při nich 18 lidí. Střelba z vrtulníku na civilní cíle je zachycena na videu nazvaném Collateral Murder, publikováno bylo 5. dubna 2010.
2. WikiLeaks a Guantanámo
Věznice, která byla zřízena v rámci boje proti terorismu po útocích z 11. září 2001, je častým terčem WikiLeaks. Dokumenty o základně Guantanámo se začaly na serveru objevovat už v roce 2007. Tehdy byl například publikován manuál pro zacházení s vězni. Příručka pro bachaře mj. říká, že nováčci mají být první dva týdny drženi v izolaci. To má vést k jejich větší dezorientaci a tomu, že půjdou vyšetřovatelům takříkajíc více na ruku.
3. Spojenci se musí poslouchat
Americká agentura pro bezpečnost (NSA) si vzala poslouchání spojenců moc k srdci. Díky dokumentům zveřejněným na WikiLeaks se veřejnost dozvěděla, že NSA odposlouchávala, a to dlouhodobě, generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, německou kancléřku Angelu Merkel či francouzského prezidenta Francoise Hollanda. A to je jen začátek dlouhého seznamu.
4. Zaměřeno na Rusko
WikiLeaks nezná hranice. Na serveru byly publikovány také dokumenty týkající se Ruska. Věděli jste, že ruské zákony nevidí rozdíl mezi zákonným odposloucháváním a nezákonným sledováním bez soudního příkazu? Toto sledování se děje hromadně. Ruští poskytovatelé internetu mají dokonce povinnost instalovat komponenty, které umožňují sledovat provoz na internetu. IT firmy mají být podle dokumentů z WikiLeaks úzce napojeny na ruské tajné služby.
5. Hackeři z CIA
WikiLeaks zhruba před rokem začala informovat o hackerských praktikách, které využívá ke sledování lidí americká CIA. Únik tajných informací byl zveřejněn pod názvem Vault 7. Nejzásadnější část balíku těchto informací obsahuje technologické nedostatky různých druhů softwaru a zařízení. CIA je shromažďovala a následně slabých míst využívala ke vstupu do daných zařízení. CIA tak podle všeho mohla nejenom kompromitovat uživatele počítačů a chytrých telefonů, ale také majitele chytrých televizí a aut. Další část dokumentace obsahuje informace o úsilí agentů CIA prolomit zabezpečení iPhonu a vůbec produktů společnosti Apple.
A zde si přečtěte o 5 letech života v exilu na ambasádě, čili 5 zajímavostí o Assangeovi samotném.