Muž, který se sám operoval
Joshua Slocum se narodil v roce 1844 v Kanadě jako pátý z jedenácti dětí. Už od dětství měl hlubokou vášeň pro moře a ve dvanácti letech utekl z domova, aby se stal plavčíkem. Velkou inspirací pro něj byl jeho dědeček, který spravoval maják. Joshua nebyl zrovna akademický typ a rodinné vztahy byly napjaté. Po svém prvním útěku se na nějakou dobu vrátil domů, ale už ve čtrnácti letech odešel definitivně kvůli vyostřeným rodinným konfliktům a despotickému otci. Rozhodl se nastoupit na britskou obchodní loď jako námořník a procestovat východní Asii.
Od té doby až do své smrti vedl Joshua život na moři a nevzdal se svého dobrodružného snu. V roce 1865 se usadil na chvíli v San Francisku, kde získal americké občanství. Ve věku dvaceti pěti let se stal námořním kapitánem. Přestože trávil na pevnině jen málo času, před Vánoci roku 1870 se setkal s Virginií Albertinou Walkerovou, kterou si vzal za manželku. Virginie ho natolik milovala, že se rozhodla sdílet jeho životní sen. V následujících letech mu porodila sedm dětí, které se narodily buď na lodi, nebo v přístavu. V roce 1884 však Virginia vážně onemocněla a zemřela. Naštěstí mu s výchovou dětí pomohla jeho sestra, která se o ně starala s velkou péčí. Ve dvaačtyřiceti letech se Joshua znovu zamiloval a vzal si čtyřiadvacetiletou Henriettu Elliott.
Joshua se proslavil tím, že se jako první člověk sám obeplul svět na plachetnici. Jeho neuvěřitelné dobrodružství začalo v Bostonu v roce 1895. Joshua byl jediným členem posádky své plachetnice nazvané Spray, která měřila necelých dvanáct metrů. Vyplul z Bostonu a jeho cesta vedla přes Gibraltar, Rio de Janeiro, Magalhãesův průliv, Samojské ostrovy, Austrálii, Mauricius, mys Dobré naděje, Svatou Helenu a Malé Antily. Celkem urazil neuvěřitelných 74 tisíc kilometrů a jeho plavba trvala tři roky a dva měsíce.
Během této plavby se Joshua musel vypořádat s mnoha nebezpečími a nástrahami, včetně bouří, pirátů a nemocí. Ve své knize "Sám na lodi kolem světa" detailně popisuje své zážitky a zkušenosti z cest. Jedním z nejdramatičtějších momentů bylo, když si musel sám vyoperovat zanícené slepé střevo.
"Bolesti v pravé straně podbřišku stoupaly ode dne ke dni. Nakonec jsem se rozhodl použít k odstranění zaníceného slepého střeva dezinfekci a skalpel. Pokud bych tak neučinil, plavba kolem světa by zcela určitě nebyla dokončena," napsal kdysi ve své knize.
Jeho odvážný čin a rozhodnutí pokračovat v plavbě i přes tuto život ohrožující situaci ukazují, jaké odhodlání a sílu měl Joshua Slocum. Jeho příběh zůstává inspirací pro mnoho dobrodruhů a milovníků moře dodnes.
V listopadu roku 1909, ve svých pětašedesáti letech, se Joshua Slocum rozhodl vydat na další plavbu, tentokrát z Bristolu směrem k pobřeží Jižní Ameriky. Bohužel, z této cesty se již nikdy nevrátil. Existují spekulace, že zmizel někde v záhadné oblasti Bermudského trojúhelníku. Ačkoliv se usilovně pátralo, námořníkova loď ani jeho tělo nikdy nebyly nalezeny.
O rok později, v roce 1910, oznámila Slocumova manželka tisku, že její manžel se pravděpodobně ztratil na moři. Navzdory této smutné zprávě trvalo dalších čtrnáct let, než byl Joshua Slocum oficiálně prohlášen za mrtvého v roce 1924. Jeho zmizení zůstává jednou z velkých záhad námořní historie a dodnes inspirová dobrodruhy a milovníky moře. Joshua Slocum je vzpomínán jako neohrožený mořeplavec, jehož duch dobrodružství a odhodlání zanechal trvalý odkaz.
Zdroje informací:
https://explorersweb.com/exploration-mysteries-disappearance-joshua-slocum/
https://en.wikipedia.org/wiki/Joshua_Slocum
https://www.britannica.com/biography/Joshua-Slocum