fb pixel Johnny „Lišák“ Torrio stál u zrodu americké mafie: S Lucky Lucianem a Al Caponem pracoval na vytvoření „Národního zločineckého syndikátu“ – G.cz
Vyhledávání

Johnny „Lišák“ Torrio stál u zrodu americké mafie: S Lucky Lucianem a Al Caponem pracoval na vytvoření „Národního zločineckého syndikátu“

Zdroj: New York Police Department - Eugene Canevari collectionalt source: [1], Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27272804

Johnny Torrio zvaný Lišák patřil k těm opravdu prvním americko-italským mafiánům působícím ve Spojených státech amerických. Mimo své veškeré další nelegální aktivity je Torrio znám například tím, že k organizovanému zločinu přivedl legendárního Al Capona a ve 30. letech 20. století navrhl vytvoření Národního zločineckého syndikátu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 18.3.2022, 09:42

Italsko-americký boss

Johnny Torrio pocházel z Itálie a jeho život je typickou „předlohou“ dnes již tradičně a stereotypně vykreslovaných americko-italských mafiánských bossů působících ve Spojených státech na počátku minulého století. Narodil se v roce 1882 poblíž Neapole a již v dětství se s matkou přestěhoval do New Yorku, kde tehdy italští imigranti hledali vyhlídky na „nový a nadějný život“.

Zločinecká kariéra Johnnyho Torria, původně Giovanniho, nezačala nijak zvláštně – přidal se k pouličním gangům a dělal vyhazovače v baru. Zanedlouho začal podnikat na vlastní pěst a kromě různorodých legálních aktivit se zabýval také sázkami, obchodem s drogami, vydíráním a kuplířstvím. Už v roce 1912 měl tolik aktivit, že musel zaměstnávat i ostatní členy newyorských gangů, a právě v tomto období si všiml Al Capona, kterému sjednal práci barmana a vyhazovače v baru.

Byl to tedy právě Johnny Torrio, kdo se postaral o vzestup pravděpodobně největšího mafiánského bosse všech dob, kterým Al Capone dost možná byl. Úředník amerického ministerstva financí Elmer Irey považoval Torria za „největšího gangstera v Americe“ a napsal: „Byl nejchytřejší a troufám si říci, že nejlepší ze všech chuligánů.“ Slovem nejlepší odkazoval Irey na talent, nikoli na morálku.

Morálky měl totiž Torrio spíše pomálu – alespoň tedy ve smyslu pokojného občanského žití. Byl krutý a vypočítavý, například ve vztahu k prostitutkám, které pohotově trestal za jakékoliv provinění. Mezi ostatními gangstery byl však hluboce uznáván, zejména pro své diplomatické schopnosti a rychlý úsudek.

Odstranění konkurence

Novinář Herbert Asbury o Torriovi napsal: „Jako organizátor a správce zločineckého podsvětí je Johnny Torrio v archivech amerického zločinu nepřekonatelný. Byl pravděpodobně nejblíže skutečnému ‚zločineckému duchovnímu‘, kterého tato země doposud vyprodukovala.“

Co se týče struktury mafiánské organizace Johnnyho Torria, lze říci, že Torrio byl jakýmsi Capo di Tutti Capi, přičemž Al Capone byl jeho pravou rukou. Dával si velký pozor na to, aby nebyl vtažen do častých válek gangů, proto se často uchyloval k vyjednávání o rozdělení teritorií a volil diplomatickou cestu. Největším Torriovým konkurentem byl irský přistěhovalec Dean O’Banion, vůdce North Side Gangu.

Velice pravděpodobně to byl právě Torrio, kdo stál za vraždou Deana O’Baniona – a pokud rozkaz přímo nevydal, minimálně s celou záležitostí souhlasil. Nástupce Deana O’Baniona se ovšem chtěl vrahům svého předchůdce pomstít a Torriovi nedal nic zadarmo. 24. ledna, když se Torrio vracel se svou ženou z nákupu, byl několikrát těžce postřelen. To nakonec dospělo až k tomu, že se vzdal vedení organizace, fakticky rezignoval a velení předal šestadvacetiletému Caponemu. Na konci roku 1925 se Torrio se svou rodinou přestěhoval do ústraní v Itálii, kde se již organizovanému zločinu přímo nevěnoval. Tehdy Johnny Torrio předal Al Caponemu zločinecké impérium, které ročně vydělávalo kolem 70 milionů amerických dolarů, tedy v přepočtu na dnešek přibližně jednu miliardu dolarů.

Poklidné stáří

V Itálii ovšem Torrio dlouho nepobyl. K moci se totiž dostal Benito Mussolini, jenž začal vytvářet na tamější mafii nežádoucí tlak. Johnny Torrio se vrátil zpět do Spojených států a stál u zrodu tzv. Velké sedmy – skupiny prominentních gangsterů, která kontrolovala veškeré pašování z východního pobřeží. Torrio mimo jiné také podporoval a pracoval na vytvoření Národního zločineckého syndikátu, který měl zabránit totálním válkám mezi gangy, jež vypukly v Chicagu a New Yorku. Jeho nápad byl přijat a v květnu roku 1929 byl údajně na konferenci v Atlantic City vytvořen Národní zločinecký syndikát.

V roce 1939 na počátku druhé světové války se Johnny Torrio dostal do vězení, kde si odseděl dva roky. Po svém propuštění žil v poklidu až do své smrti, ke které došlo 16. dubna roku 1957. Johnny Torrio dostal infarkt v Brooklynu, když seděl v holičském křesle a čekal na ostříhání. O několik hodin později v nedaleké nemocnici ve věku 75 let zemřel.

Zdroj: Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články