Víra v režim
Pro její osobitou, netradiční krásu, velké oči a hluboký hlas byla vždy snadno zapamatovatelná. Jiřina Jirásková se narodila 17. února 1931 do rodiny poštovního úředníka, který ale vášnivě miloval ochotnické divadlo. Přesto dceru poslal do Kutné Hory k voršilkám studovat klášterní gymnázium. Zdejším sestrám ale bylo hned jasné, že Jiřina má talent spíše pro drama než pro službu Bohu, a tak ji přesvědčily, aby šla na DAMU. Začínající herečce se podařilo školu vystudovat a získat angažmá ve Vinohradském divadle. A právě tam se zapletla do věcí, které ji měly pronásledovat už po zbytek života.
Kromě jiného je o Jiráskové třeba vědět, že byla komunistkou. Některé její kolegyně by před to téměř sprosté slovo dosadily ještě „zapálenou“. Členkou KSČ byla rodačka z Prahy už od svých šestnácti let. Otázkou je, nakolik šla Jirásková po příchodu na Vinohrady režimním papalášům na ruku ve snaze pojistit si coby začínající hvězda dlouhou kariéru. I ona se totiž coby členka vinohradské scény v 50. letech podílela na odsouzení kolegyně Jiřiny Štěpničkové ve vykonstruovaném procesu...
Štěpničkovou tehdy zavřeli na 10 let, ačkoliv některé její kolegyně z divadla (mezi tuto konkrétní čtveřici Jirásková nepatřila) si pro ni původně přály trest smrti. Jirásková později velmi litovala toho, že šla s davem. Několikrát se za to veřejně omluvila a vše zdůvodňovala mladickou nerozvážností, v níž slepě uvěřila stranické propagandě a pomluvám, které Štěpničkovou „usvědčily“. No, jak se říká u nás, to by moh' říct každej...
Na druhou stranu, Jirásková posléze zřejmě skutečně prozřela. KSČ opustila v roce 1970 a sama pak za to čelila komunistickým represím. Nesměla hrát ve filmech a v televizi. Hereččina zjevu a projevu ale stříbrné plátno stejně nikdy neumělo využít naplno, a tak se Jirásková věnovala spíše divadlu, kde mohla dát všem svým profesním kvalitám maximální průchod. Nejvíce se věnovala divadelním zájezdům, na kterých spolupracovala se svým životním partnerem, režisérem Zdeňkem Podskalským.
Na obrazovky se vrátila až v 80. letech, což jí přineslo po Světácích její druhou nejznámější roli, a sice stárnoucí zdravotní sestru Babi v Kachyňových Sestřičkách. Na další významné party Jiřiny Jiráskové se můžete podívat do galerie tady:
Snad aby definitivně odčinila hříchy svého rudého mládí, po revoluci se aktivně zapojila do činnosti Občanského fóra a vrátila se do Vinohradského divadla, kde mezi lety 1990 a 2000 zastávala funkci ředitelky. Tam se posléze měla zasadit o odchod herecké kolegyně a vlivné komunistické funkcionářky Jiřiny Švorcové do důchodu. To ale tehdy 15 let mrtvé Štěpničkové už asi moc nepomohlo, že?