Jetel léčí průjmy a katary zažívacího traktu
Pro naše zdraví nejpřínosnějším je jistě dezinfekční účinek látek obsažených v této bylině. Toho můžeme využívat hlavně při léčbě katarů a nepříjemných infekcí trávicího traktu. Jetel nám tak pomůže například v případě průjmu, střevní koliky, zvracení a otrav jídlem. Léčbu takových zažívacích potíží by samozřejmě měla provázet i odpovídající dieta a zvýšený příjem tekutin, přičemž právě bylinné čaje s dezinfekčním účinkem jsou vhodnou volbou.
Jetel pro detoxikaci organismu
Dezinfekční účinek jetele se pro nás výhodně kombinuje s účinkem detoxikačním, lidově bychom řekli, že jetel čistí krev. Proto tuto bylinku můžeme přidávat do čistících čajových směsí. Blahodárně působí na náš lymfatický systém a pomáhá s odstraňováním usazených toxinů. Pomoci nám tak může i při revmatismu a dně, doporučuje se také diabetikům.
Jetel pro léčbu kašle, rýmy a bronchitidy
Dezinfekční a detoxikační účinky jetele nám mohou být prospěšné i při léčbě respiračních onemocnění, jako nachlazení, bronchitida, angína a chřipka apod. Působení jetele pomáhá tělu s ničením a vypuzováním původců infekce a zatěžujících toxinů, zkracuje a ulehčuje tak léčbu těchto nemocí. Jak jsme se již zmínili výše, jetel má navíc příjemnou chuť a zjemní tak i méně lahodné bylinné směsi.
Jetel zmírňuje potíže spojené s menopauzou
Jetel luční můžeme najít i jako součást bylinných čajů pro zmírňování potíží spojených s klimaktériem. Mnohé ženy uvádějí, že po dlouhodobějším a pravidelném užívání jetelového čaje nebo směsí s jeho příměsí se jim znatelně ulevilo a cítí se vyrovnanější. Nejčastěji jetel pomáhá s velice nepříjemnými průvodními problémy menopauzy, jmenovitě např. s nespavostí, návaly horka, náhlými pocity nevolnosti apod.
Blahodárně účinky jetele na naší kůži
Jetel luční lze také používat pro léčbu kožních potíží, jako jsou některé typy ekzému, drobná poranění kůže, akné, vyrážky apod. Hlavní slovo zde má opět dezinfekční působení, které celkově urychluje hojení kožních neduhů a působí preventivně proti jejich dalšímu šíření. Z nálevu sušeného, ale i čerstvého jetele si můžeme připravovat buď pleťové vody na lokální ošetření, nebo koupele celého těla. Kosmetika Dr. Haushka má nový regenerační balzám na ruce s jetelem, který se zamilujete od prvního použití.
Sběr a sušení jetele
Vzhledem k poměrně hojnému výskytu této bylinky a době jejího květu (po téměř celé léto) si každý může udělat zásobu na pozdější použití. Léčivá je celá nadzemní část rostliny, nejvíce však květy, které sbíráme v čase vrcholu kvetení. Pokud začnou květenství jetele na rostlině zasychat a hnědnout, už nejsou vhodné ke sklizni. Volíme jen plně rozkvetlé a očividně zdravé květy, které uštipujeme z rostliny (můžeme i s několika přilehlými listy) a v tenké vrstvě je pak sušíme ve stínu nebo v dobře větrané místnosti. Při uskladnění dbáme na to, abychom sušenou drogu uchránili před vlhkostí a škůdci, volíme proto dobře uzavíratelnou nádobu a suchou místnost.
Recept na čaj / nálev z květů jetele lučního: 2 lžíce sušeného květu přelijeme 0,5l vroucí vody a necháme cca 5 minut odstát, přecedíme a teplý popíjíme.
Čaj z jetele lučního můžeme bez obav užívat i po delší období nebo ho přidávat do čajových směsí.
Zdroj: 500 nejlepších receptů lidové medicíny