Jen Bůh a člen předlistopadové KSČ může soudit! V Česku je to šance jedna ku sedmi

Obrázek uživatele Martin Miko
07.01.2019, 11:35

Podle analýzy serveru iROZHLAS.cz byl každý šestý současný státní zástupce před listopadem 1989 aktivním členem KSČ, což je, vzhledem k tomu, že od pádu totalitního režimu uběhlo už 30 let, zarážející. V číslech to znamená, že na státních zastupitelství po celém Česku pracuje více než 200 žalobců s komunistickou minulostí.

Každý sedmý soudce v KSČ

V české justici se i 30 let od pádu komunistického režimu vyskytuje poměrně velké zastoupení bývalých členů komunistické strany. Z celkového počtu 1252 aktuálních státních zástupců jich totiž podle serveru iROZHLAS.cz 204 v minulosti působilo v KSČ, což v překladu znamená, že před rokem 1989 se dobrovolně nebo nedobrovolně rozhodli vstoupit do komunistické strany, i když to nebylo podmínkou pro vykonávání jejich zaměstnání. Z pohledu do minulosti samozřejmě nemůžeme všechny tehdejší členy KSČ soudit, protože nevíme, jaký je potkal životní osud. Ale tak trochu soudíme.

V listopadu 2018 navíc vyšla analýza podle, které je každý sedmý soudce v Česku rovněž bývalým členem KSČ, což je 13,5 % procent všech mužů a žen, kteří jsou u nás pověřeni autoritativně rozhodovat ve sporných právních záležitostech. Například na Nejvyšším soudě pracuje 37 % soudců, kteří v minulosti spolupracovali s KSČ.

Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti je však vyšší podíl komunistů ve vysokých pozicích státního zastupitelství logický, jelikož se jedná o mladší ročníky a dostali se k nim běžným kariérním postupem. V potaz musíme brát i postoj, jaký zaujala česká společnost vůči komunistickému režimu. Komunistická strana nebyla po revoluci zakázána a tehdejší členové KSČ nebyli diskriminováni ve vykonávání drtivé většiny povolání, takže mohli nadále pracovat v podstatě všude. Samozřejmě, že soudci a prokurátoři museli na začátku 90. let projít bezpečnostními prověrkami, které měly za cíl vyčlenit komunisty z české justice. Ti, kteří dokázali projít veškerým lustrováním, fungují ve svých oborech dodnes mnohdy na vysokých postech.

A zde je 7 důvodů, proč budeme letos mnohem chudší než loni.


Komentáře

Doporučeno pro vás