fb pixel Jen bolestí dosáhneme požadovaných výsledků: Náboženská sekta Dvanáct kmenů učí děti poslušnosti skrz fyzické tresty – G.cz
Vyhledávání

Jen bolestí dosáhneme požadovaných výsledků: Náboženská sekta Dvanáct kmenů učí děti poslušnosti skrz fyzické tresty

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Pro někoho mírumilovná náboženská komunita, pro jiného poblázněná sekta, která vymývá mozky a týrá děti. The Twelve Tribes aka Dvanáct kmenů kdysi v Tennessee založil jistý Gene Spriggs a jedna z jejích poboček funguje i v České republice...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 1.10.2019, 16:29

Disciplína především

Český režisér Michal Hogenauer do našich kin vypustil svůj celovečerní debut s názvem Tiché doteky. Českým lvem oceněná Eliška Křenková tu hraje au-pair Míšu, která se dostane do opravdu podivné rodiny. Je potřeba striktně dodržovat její harmonogram a zvyky, přešlapy se trestají. Jak to souvisí s náboženskou komunitou Dvanáct kmenů (The Twelve Tribes)?

Jednoduše. Právě jedna z kauz, která se této komunity (někteří ji vidí jako sektu, třeba my) přímo týká, totiž filmového tvůrce při práci na psychologickém thrilleru inspirovala. Dvanáct kmenů založil jistý Gene Spriggs v roce 1972 ve městě Chattanooga v Tennessee v USA. Dnes má celosvětově asi 3 tisíce členů a i když nejaktivnější je v Severní Americe, má pobočky i v Austrálii nebo Evropě, mimo jiné také v Česku - tady hnutí vlastní statek Uchované semínko ve vsi Mšecké Žehrovice.

V září 2013 vnikla německá policie do dvou sídel této skupiny, a to ve městech Klosterzimmern a Wörnitz. Kvůli podezření z týrání dětí rodičům odebrala asi čtyři desítky potomků. Lidé z vedení sekty se tehdy přiznali k užívání fyzických trestů, především výprasků pomocí bambusové rákosky, ale odmítali, že by šlo o týrání nebo zneužívání mládeže. V roce 2018 se ale u Evropského soudu pro lidská práva podařilo obhájit krok německých autorit a „zabavený dorost“ se do pochybné skupiny nevrátil.

Příslušníci Dvanácti kmenů žijí striktně podle zákonů Bible v přísně hierarchizovaném společenství. Pěstují si vlastní plodiny, chovají vlastní zvířata, zároveň ale provozují síť hostelů, kaváren a restaurací řetězce Yellow Deli. Děti vychovávají skrz fyzické tresty, které přicházejí, když mládež „rebeluje“. V chápání lidí z Dvanácti kmenů to znamená, když třeba projevuje nepatřičné emoce, představivost, pláče, je nadšená z hraní her a podobně.

Děti navíc nejsou posílány do běžných škol, rodiče je učí doma. I proti tomu již úřady v minulosti zakročily. Výsledkem byla vzájemná dohoda, kdy bylo sektě uděleno povolení otevřít si vlastní soukromé školy, kde mohli děti učit jejich vlastní učitelé. Součástí domluvy bylo i vynechání sexuální výchovy a evoluce z osnov.

A tady si přečtěte o sektě zvané Buddhafield, kterou v 80. letech vedl svalnatý guru v tangáčích.

Podobné články

Doporučujeme

Další články