fb pixel "Jedenáct cikánů mínus". Co jsou zač šílené Vlastenecké noviny a kdo je jejich šéf Radek Velička? – G.cz
Vyhledávání

"Jedenáct cikánů mínus". Co jsou zač šílené Vlastenecké noviny a kdo je jejich šéf Radek Velička?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Všichni se zhrozili nad příšernou tragédií v Bohumíně, která stála život jedenáct lidí. A jen o pár minut později jsme se všichni plácali do čel a chtělo se nám odplivnout si nad tím, co za lidi chodí mezi námi. "Jedenáct cikánů mínus," hlásal rasistický a popravdě trochu matoucí titulek na Vlasteneckých novinách. Víte, co je tenhle plátek zač? A především, kdo je Radek Velička, který je vede?

Jan Studnička
Jan Studnička 11.8.2020, 14:36

Univerzální kretén

Po sociálních sítích jeden čas běhal takový obrázek. Byl na něm klacek na bílém podkladu. A u něj byl text: “Jako důkaz toho, že se internet dokáže pohádat o cokoli, tady je fotka klacku.” Jak říká Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku (další věc, o které se internet neustále hádá), je to vtipné, protože je to pravdivé. My jen dodáme, že je to hlavně depresivní, protože je to pravdivé. Občas se ale stane, že se internet spojí a vytáhne proti někomu, kdo je prostě jen totální kretén v očích všech.

Tentokrát jsou tím kreténem Vlastenecké noviny. Po tragické smrti jedenácti lidí při požáru v Bohumíně totiž tenhle "prestižní list" vydal článek s titulkem, který jste všichni museli číst. “Jedenáct cikánů mínus. Něco uheřolo a něco vyskákalo z oken”. Bylo to všude. Šokující ovšem bylo, že někteří slyšeli o Vlasteneckých novinách úplně poprvé. A nikdy neslyšeli o jejich šéfredaktorovi Radku Veličkovi.

Ale to by nás i jeho mrzelo, kdybyste nevěděli, kdo to je. On sice nejspíš není autorem toho titulku... ale šéfuje celý ten cirkus, který titulek vydal.

Coined & minted

V první polovině letošního roku dali dohromady čeští Elfové na Veličku poměrně extenzivní složku a její velká část vyšla na webu Manipulátoři.cz, což je určitě jeden z nejlepších zdrojů, které sledovat, pokud chcete zůstat o krok napřed oproti webům dezinformačním. Ehm, pokud nevíte, kdo jsou čeští Elfové, tak to je skupina aktivistů, kteří bojují s povětšinou ruskými trolly. Proto Elfové, chápete. Je to trošku pitomé, ale dělají bohulibou práci, takže ať si klidně říkají, jak chtějí.

Elfové s Manipulátory.cz popsali Veličku jako “šampióna proruské dezinformační scény”, což ho muselo potěšit, protože nevypadá, že by byl kdykoli šampion čehokoli. Vede tři pofidérní weby, vydal několik knih (jakože doslova si sám vydal několik knih), a na základě vlastních prohlášení v několika rozhovorech za svůj největší životní úspěch zjevně považuje to, že je autorem slova "havloid". Minimálně o tom pořád mluví, že to je jeho vynález.

Gratulujeme, Radku, tady je klíčenka.

Velička se profiluje na svém webu jako někdo, kdo uznává tradiční hodnoty židovsko-křesťanské kultury. To je vždycky dobré znamení, když tohle někdo vypíchne, že?Konkrétně se považuje za konzervativce, který se přiklání k vlasteneckým hodnotám. Ale ve skutečnosti je to ten typ člověka, ze kterého normálním vlastencům případně konzervativcům krvácejí oči.

Pro představu: dvě z jeho čtyř knih se jmenují “Likvidace bílé rasy” a “Havloidi - Těžký život v zemi ovládané sektou”. Pak tam má ještě sbírku básní a sbírku “postřehů” Včeličky Radka Veličky. A komentující na Databázi knih se tak nějak shodli na tom, že větší snůšku rasistických a pseudointelektuálních hovadin ještě nečetli. Takže… takže takový je to autor, tenhle Radek Velička.

Jak už bylo řečeno, sám se podílí na chodu vydavatelství, které mu jeho knihy vydává. Jmenuje se Česká Expedice, což znamená, že se snaží navazovat na Václava Matěje Kraméria.

Pro víc srandovních detailů skočte do naší galerie.

Denní tisk!

A teď k samotným Vlasteneckým novinám. Ty celkem slavně patří mezi jednu z největších špín na českém internetu. A to počítáme i tu slash fan fiction Vinnetoua, kterou napsal Václav Klaus. Vlastenecké noviny jsou unikátní i mezi proruskými dezinformačními weby tím, kolik obsahu chrlí. Kromě klasických přebíraček ze Sputniku a Russia Today dělají i hromadu “vlastních” článků. Buď to jsou rasistické žvásty - jako ta nechutnost od Bohumína - a nebo berou texty z veřejně dostupných zdrojů a uvádějí jejich autora přes svůj redakční systém. To znamená, že svůj web legitimizují tím, že tam “píše” třeba Petr Fiala, ale je to jenom zkopírovaný výstup z poslanecké sněmovny. A dole je malilinkatým písmem napsáno: “Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském”.

Pak spravuje Velička ještě dva weby. Jednak svou stránku, kde vystupuje jako konzervativec, a pak server Bez politické korektnosti, což je ale, dámy prominou, zasiflená ultražumpa, která se ani nepokouší hrát si na nějaké zpravodajství. Je to jenom sbírka tendenčních textů se sbírkou podivných obsesí. Věřili byste, že ještě v srpnu roku 2020 bude někdo řešit Jakuba Jandu, jak ojíždí židli? Byla sranda vidět Jakuba Jandu ojíždět židli před pěti lety, ale to musíte být vážně speciální druh ehm… konzervativce, abyste si nad tím honili vlastenectví ještě letos. Všechno tohle samozřejmě nepíše Velička. I když bychom si troufli říct, že velká část těch rádoby chytrých pseudonymů je jeho.

Zlatým hřebem je určitě Veličkův YouTube. Kde jsou nějaká videa právě k portálu Bez politické korektnosti. Třeba “satirický” skeč o tom, že když pijete Staropramen, podílíte se na likvidaci tradiční rodiny. Jinak Velička moc na sociálních sítích aktivní není, kromě jedné. Samozřejmě, je to VKontaktě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články