fb pixel Jeden z nejdelších českých vlaků opět jede podpořit krajany v Rumunsku – G.cz
Vyhledávání

Jeden z nejdelších českých vlaků opět jede podpořit krajany v Rumunsku

Zdroj: Festival Banát - Štěpán Slaný - s povolením autora

Organizátoři Festivalu Banát po roční pauze opět vypravují ve spolupráci s partnery speciální vlakovou soupravu. Mimořádný festivalový vlak odveze téměř dvanáct set Čechů za jedinečným kulturním zážitkem do rumunských hor.

Martin Miko
Martin Miko 23.6.2021, 09:01

Festival Banát se vrací do Rumunska

Již čtvrté pokračování jedné z nejdelších vlakových výprav v novodobé historii české železnice s téměř 1 200 osobami na palubě míří podpořit českou komunitu v Rumunsku. Tam se již devátým rokem koná populární kulturní festival – Festival Banát. Na úpatí transylvánských Karpat žije v šesti českých vesnicích oblasti Banátu přes tisíc lidí, kteří sem kolem roku 1823 odešli z tehdejší rakouské monarchie. Díky naprosté izolovanosti a jazykové a kulturní svébytnosti si čeští krajané dodnes udrželi ojedinělou komunitu v těžko dostupné divoké přírodě několik kilometrů nad Dunajem.

V jedné z českých vesnic, Eibentálu, se již podesáté koná hlavní část kulturního festivalu, na který tradičně vyrážejí fanoušci z České republiky. Ti se tam vrátí po roční odmlce způsobené pandemií covid-19. Ta v minulém roce uzavřela evropské hranice, a výrazně tak omezila možnost podpořit místní krajany, kteří se v posledních letech soustředí především na šetrný cestovní ruch. V roce 2020 organizátoři narychlo přesunuli festival do Rychlebských hor, kde se kolem opravené Tančírny v Račím údolí uskutečnil devátý ročník této akce. V letošním roce se však festival opět tradičně vrací na své místo, tedy do české oblasti v Rumunsku a doplňkově také v Srbsku. Hlavní část festivalu se uskuteční v české vesnici Eibentál. Program doplní páteční „Helénská noc“ ve vesnici Svatá Helena a v srbské krajanské vesnici Česko Selo organizačně podpoříme soutěž ve vaření tradičního paprikového guláše, která se koná v sobotu před festivalem. Návštěvníci tedy mohou propojit návštěvu této „Paprikašijády“ a samotného Festivalu Banát.

„Letošní přípravy pro nás byly suverénně nejsložitější, prošli jsme si velmi těžkým obdobím, kdy jsme v minulém roce nejprve zrušili a poté přesunuli kompletně připravenou akci do České republiky a nyní se musíme vypořádat s mnoha finančními těžkostmi, které nám po loňském divokém roce zůstaly. S naším banátským projektem, ve kterém je festival klíčovou akcí, jsme se dostali do výrazné ztráty a na další dva roky je naším cílem celý projekt znovu dovést do stavu, abychom ho mohli dále rozvíjet,“ přibližuje organizační těžkosti Štěpán Slaný.

Organizátoři se letos musí potýkat i s nepředvídatelnou epidemiologickou situací kolem covidu-19. V současné době je jak Česká republika, tak i Rumunsko a Srbsko na „zeleném seznamu“, pro cestující tedy neplatí žádná omezení a lze mezi státy volně cestovat. „Sledujeme jednotlivé indexy každý týden a zatím všechna čísla výrazně klesají směrem k nule. Nepředpokládáme, že by se situace měla do festivalu změnit, spíše naopak by se měla další opatření snižovat. Jelikož Eibentál prošel poměrně velkým podzimním promořením a v Rumunsku je již proočkovanost vysoká (k očkování se mohou již několik měsíců registrovat všichni plnoletí), nebojíme se výrazných komplikací, ani ohrožení místních krajanů,“ doplňuje častou obavu Štěpán Slaný. Pro návštěvníky i pro místní krajany bude před a během festivalu k dispozici i speciální zdravotnický tým, který bude moci zájemce otestovat a případně vyšetřit po celkové zdravotní stránce.

Speciální vlakový expres opět vyráží na cestu v úterý 17. srpna 2021 z pražských Holešovic až do rumunské Oršavy. Posledních padesát kilometrů pak překonají návštěvníci místními autobusy a lodní dopravou přes známou dunajskou úžinu Cazanele. „Tímto ojedinělým projektem jsme již při prvním pokusu dokázali zaujmout naši veřejnost, kdy se o českém Banátu začalo velmi zvyšovat povědomí. Nyní chystáme čtvrtou výpravu vlakem, která je sice velmi organizačně náročná, ale zároveň víme, že i díky tomu každým rokem stoupá prestiž celé akce a povědomí o celé české komunitě v Banátu nejen v České republice, ale i Rumunsku,“ říká další z organizátorů a český krajan, Tiberiu Pospíšil.

Půl kilometru dlouhý vlak poveze 1 200 pasažérů přes čtyři státy patnáct hodin a již během 1 100 km dlouhé cesty budou na palubě expresu probíhat první koncerty kapel, které se rozhodly podpořit tento ojedinělý projekt. Na samotném festivalu se pak během čtyř dní vystřídá přes třicet kapel. Na novém uspořádání pódií, jež budou blíže centru vesnice, se představí například Zrní, PSH, Vasilův Rubáš, WWW, Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez, kteří i zavzpomínají ve speciálním koncertu na zesnulého Davida Stypku. Ten patřil v Banátu k velkým stálicím. Chybět nebude Švihadlo, Timudej, Pio Squad či čerstvý držitel Anděla, 7krát3. Kapely pak doplní v kulturní části osobnosti jako je Jindřich Šídlo, Janek Rubeš, Ladislav Zibura, Karel „Kovy“ Kovář, Jan Tuna nebo známý chirurg Tomáš Šebek. Speciálním hostem pak bude truck od Paralelní polis, v němž proběhnou další přednášky na témata současné udržitelnosti a také současného fenoménu – kryptoměn. Vedle kapel a téměř 20 osobností se na festivalu představí také pět divadelních souborů.

Krajané v Banátu si dodnes zachovali zvyky a tradice, které si v první polovině 19. století přinesli z Čech. Ve vesnicích je proto například možné se bez problémů domluvit česky. Tradiční zemědělství zachovalo krajinu neporušenou a návštěvníkům se tak občas nabízejí výhledy jak z Ladových obrázků. Atmosféru českého Banátu, jenž čítá šest vesnic, se daří zachovat i díky speciálnímu programu rozvoje šetrné turistiky. Ten zde spolu s organizátory festivalu prosazuje organizace Člověk v tísni. Festival Banát významně přispívá k propagaci českých vesnic jako unikátní turistické destinace. A šetrný cestovní ruch je jednou z mála možností, jak v krajanských vesnicích vytvářet pracovní příležitosti, a tím přispět k jejich záchraně. Právě na krajany je upřena hlavní pozornost i během festivalu. Místní obyvatelé si nabízenými službami a produkty dokážou během festivalu vydělat několik měsíčních platů, které jsou pro ně důležitou motivací, proč v této oblasti dále žít. Letos se i poprvé uskuteční malý krajanský veletrh, v rámci kterého budou moci krajané z Eibentálu i z jiných vesnici nabídnout své produkty a služby přímo na hlavním festivalu v Eibentálu.

Festivalový expres Banát odjede v úterý 17. 8. 2021 z pražských Holešovic kolem 17. hodiny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články