fb pixel Jeden svět uprostřed klimatické krize: Co letos vidět na putovním festivalu dokumentárních filmů? – G.cz
Vyhledávání

Jeden svět uprostřed klimatické krize: Co letos vidět na putovním festivalu dokumentárních filmů?

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Až naprší a uschne. Takové je hlavní téma festivalu dokumentárních filmů Jeden svět pro rok 2020, který začne 5. března v Praze, kde potrvá až do 14. 3. a posléze postupně objede dalších 37 českých městě. Vybrali jsem pro vás několik tipů napříč sekcemi, abyste věděli, co z programu si letos určitě nenechat ujít!

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 5.3.2020, 12:08

Jeden svět 2020

A je to tu - každoroční putovní festival dokumentárních filmů Jeden svět se vrací! Letos to vypukne 5. března a potrvá až do 14. března, tedy alespoň v Praze. Poté se akce vydá na spanilou jízdu republikou a navštíví ještě 37 měst. Hlavní téma? To je prostě, milý Watsone - klimatická krize, tedy "Až naprší a uschne".

„Promítáním filmů (nejen) o klimatické krizi chceme ukázat globální rozměr celého problému a zaměřit se především na jeho dopady na lokální úrovni. Na problém nechceme jen upozorňovat, ale hledat jeho řešení a inspirovat ke konkrétní akci ve všech 37 městech, kde festival probíhá. Zkrátka nechceme dál čekat, až naprší a uschne,“ říká ředitel Jednoho světa Ondřej Kamenický.

Na co zajít?

Vzhledem k tomu, že festival probíhá v několika kinech a jiných prostorech plných deset dní, je jasné, že program je nabitý. Přesto jsme se pokusili vypíchnout několik počinů, které zaujaly nás samotné. Hned zahajovací film festivalu by vám neměl ujít. Dokument Země medu má totiž oscarovou nominaci. K tomu se přidá na Oscara rovněž nominovaný snímek Pro Samu. Dramatický příběh novinářky a filmařky Waad Al-Kateab, která zachycuje průběh nekončícího konfliktu jako svědectví pro svou čerstvě narozenou dceru Samu, byl kromě nominace na Oscara oceněn i cenou BAFTA.

Vidět byste ale měli i časosběrný dokument o životě bhútánského mnicha Zazpívej mi, dokument o čínském umělci žijícím v exilu s příznačným názvem Čínský umělec v exilu, snímek o životě pečovatelky z domu pro pacienty s Alzheimerovou chorobou Matka či snímek Advokátka, který zachycuje nekončící boj za soudní spravedlnost izraelské právničky Ley Tsemel, která celou svou kariéru brání práva Palestinců.

Českou republiku zastoupí pochopitelně také řada snímků v čele s aktuálně hodně probíraným kouskem Víta Klusáka a Barbory Chalupové V síti.

Zajímá vás víc? Projděte si následující galerii s našimi tipy, co z filmového programu rozhodně nevynechat. Vybrané filmy jsou vybaveny krátkou anotací a datem, místem a časem promítání na Jednom světě...

Součástí každého správného festivalu je pochopitelně i doprovodný program. U Jednoho světa rozhodně stojí za zmínku výstava válečného fotografa Jana Grupa, která bude probíhat po celou dobu konání festivalu v Diváckém Centru v Tibet Open House. 6. 3. v Ponrepu proběhne premiéra nové reportáže z cyklu Voxpot s titulem Ve stínu Číny. Jedná se o první takto rozsáhlou reportáž z diskutované asijské velmoci, která u nás vznikla.

Zajímavé jsou i workshopy - rodiče by mohl nalákat ten s názvem Jak s dětmi mluvit o klimatické krizi, který proběhne v Diváckém Centru 8. 3. odpoledne, ostatní zase Swap a udržitelné kreativní dílny, které se budou konat v sobotu a neděli 7. a 8. 3. tamtéž a účastníci si z nich budou moci odnést například sáček nebo malou peněženku z recyklovaného materiálu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články