fb pixel Jeden Kristus větší než druhý: Monumentální sochy Božího syna najdeme po celé planetě – G.cz
Vyhledávání

Jeden Kristus větší než druhý: Monumentální sochy Božího syna najdeme po celé planetě

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Před 92 lety byla v brazilském Riu de Janeiro posvěcena a otevřena pro veřejnost Socha Krista Spasitele. Gigantická socha Ježíše Krista však není jen záležitostí Brazílie, ale celého světa. Dokonce se ani nejedná o tu největší Kristovu sochu na světě, ta se totiž nachází na místě mnohem bližším, jak kulturně, tak vzdáleností. Stačí si totiž udělat výlet do sousedního Polska.

Jan Fiedler
Jan Fiedler Aktualizováno 11.10.2023, 00:41

Socha Krista Spasitele

Tato monumentální stavba Božího syna byla 7. července roku 2007 zařazena do novodobého seznamu Sedmi divů světa, a není se čemu divit. Obrovská třicetimetrová socha vážící okolo sedmi set tun rozpaženýma rukama objímá a chrání město pod sebou. Jedná se o úchvatný pohled a nezapomenutelný zážitek.

Základní kámen sochy byl položen již roku 1922, celá stavba byla kompletně dokončena 12. října roku 1931, před 92 lety. Železobetonový Kristus je postaven na sedmimetrovém podstavci. Ve výsledku je tedy Kristova 35tunová hlava ve výšce 37 metrů, navíc je celá socha umístěna na vysokém kopci.

Cristo de La Concordia

Ačkoli by měl mít každý křesťan Ježíše především ve svém srdci, není tajemstvím, že se silně věřící státy po celém světě předhánějí ať už o největší Kristovu sochu, nebo třeba o nejmonumentálnější kostel.

20. listopadu roku 1994 se brazilskou chloubu povedlo překonat v Bolívii. Na vrchu San Pedro byla vztyčena socha vysoká 34,20 metru, stojící na podstavci o výšce 6,24 metru. Čtyřicetimetrový Kristus stojí 265 metrů nad městem Cochabamba a neuvěřitelných 2 840 metrů nad mořem. Celý monument váží 2 200 tun a po svém dokončení se stal největší sochou Ježíše Krista na světě.

Socha Krista Krále

Dosavadním světovým rekordmanem je polská Socha Krista Krále. Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou stavbu, Poláci prostě museli trumfnout Jihoameričany. 21. listopadu roku 2010 byla slavnostně odhalena v polském městě Świebodzin.

Socha je postavena z vláknobetonu a je zpevněna ocelovou výztuží. Krista Krále zdobí také obrovská pozlacená koruna, která v průměru měří 3,5 metru a do výšky 3 metry. Pomník samotného Krista měří 36 metrů, když k tomu připočteme 16 metrů vysoké návrší z kamenů a suti, dostaneme neuvěřitelných 52 metrů, což je téměř výška Petřínské rozhledny (65,5 m).

Gigantičtí Kristové po celém světě

Monumentální sochy Ježíše Krista se však po světě nenacházejí ojediněle. Naopak je jich mnoho, což odpovídá celosvětové rozšířenosti křesťanství. Přeci jen se jedná o nejrozšířenější náboženství s více než dvěma miliardami věřících. Podobné sochy, na které se můžete podívat v galerii, najdeme například poblíž portugalského Lisabonu, v Barceloně a amerických Andách, ale také ve Vietnamu. Je až neuvěřitelné, kolik obrovských a nádherných soch Kristus po světě má… asi to fakt musel být boží syn.

Podobné články

Doporučujeme

Další články