fb pixel Artemidin chrám a Rhódský kolos jsou minulostí. Znáte nových sedm divů světa? – G.cz
Vyhledávání

Artemidin chrám a Rhódský kolos jsou minulostí. Znáte nových sedm divů světa?

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Sedm divů světa je označení původně pro sedm unikátních starověkých staveb postavených na Středním východě a v oblasti Středozemního moře. Z těchto původních sedmi staveb se však dochovala pouze jedna, proto byl vytvořen seznam „nových sedmi divů světa“. O některém jste již nepochybně slyšeli, znáte ale všechny?

Jan Fiedler
Jan Fiedler 10.4.2020, 10:35

Původních sedm divů světa

Původní seznam tvořilo těchto sedm staveb: Cheopsova pyramida v Gíze, Rhódský kolos, Feidův Zeus v Olympii, Mauzoleum v Halikarnassu, Artemidin chrám v Efesu, Vistué zahrady Semiramidiny a Maják na ostrově Faru. Seznam původních divů světa pravděpodobně sestavil řecký spisovatel Filón Byzantský, který žil ve 2. či 3. století našeho letopočtu. Podobných seznamů ve starověku vznikalo mnoho a často se značně lišily. Obsahovaly například Babylónskou věž, římský Kapitol či athénskou Akropolis.

Z původních sedmi divů světa se dochovala pouze Cheopsova pyramida v Egyptě, proto se vytvořil nový seznam. Švýcarsko-kanadský dobrodruh Bernard Weber inicioval anketu, do které se zapojili lidé z celého světa. Dne 7. července roku 2007 bylo tedy podle počtu hlasů vyhodnoceno a zvoleno nových sedm divů světa, ačkoli se od této volby distancovala většina kritiků, včetně expertů z Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO).

Mezi nových sedm divů světa patří například nejdelší stavba světa, Velká čínská zeď. Ta se táhne napříč severní Čínou a měří více jak 21 tisíc kilometrů. V seznamu ji poté následuje největší architektonické lákadlo v brazilském Riu de Janeiru, monumentální Socha Krista Spasitele. V galerii najdete další stavby, které se do nového seznamu dostaly a budete moci sami posoudit, jestli preferujete sedm divů původních či nových.

Podobné články

Doporučujeme

Další články