fb pixel Jeden bitcoin bude stát tři miliony korun ještě letos, říká analytik, který se zatím nemýlil – G.cz
Vyhledávání

Jeden bitcoin bude stát tři miliony korun ještě letos, říká analytik, který se zatím nemýlil

Zdroj: profimedia

Kryptoměny míří k vrcholům, ke kterým se v minulosti nepodívaly ani zdaleka. Zatímco jedni se radují, ti druzí stále netuší, o co se jedná. Vystoupá bitcoin na úroveň 3 milionů ještě v tomto roce? To se dozvíte v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 9.11.2021, 15:53

Bitcoin včera nad ránem středoevropského času stál bez několika málo tisíc 1,5 milionu korun. To je jeho historicky nejvyšší cena v české měně. Nebýt razantního zvýšení základní úrokové sazby v podání České národní banky z minulého týdne, už nyní by bitcoin vyšel na víc než právě půldruhý milion korun. Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna je tedy rekordně drahá nejen v dolarech, ale také právě v korunách. V dolarech se dnes cena bitcoinu vyhoupla už na více než 68 500.

Růst ceny bitcoinu nyní pohání umocněný obnovený zájem jak institucionálních hráčů typu nejrůznějších zavedených fondů, tak drobných investorů.

Podle prognózy pseudonymního nizozemského analytika, vystupujícího jako PlanB, se do konce listopadu vyhoupne cena bitcoinu na 98 tisíc dolarů za kus a do konce letošního roku pak na zhruba 135 tisíc dolarů. Částka 135 tisíc dolarů odpovídá dle dnešního kursu přibližně třem milionům korun.

Prognózy analytika PlanB přitom stojí za zvýšenou pozornost. Poprvé je publikoval letos v červnu, když bitcoin vyšel na méně než 40 tisíc dolarů. Jeho prognózy pro konec měsíců srpna a září se prakticky „do puntíku“ vyplnily, když odchylka činila méně než třetinu procenta. Odchylka analytikovy prognózy od říjnové uzavírací ceny pak činila zhruba dvě procenta, což je stále poměrně solidní výsledek.

Sám PlanB ovšem upozorňuje, že naplnění jeho prognóz zásadně ohrožuje možná „černá labuť“, což je označení pro zcela nečekanou událost, která má zároveň na daném trhu, v tomto případě trhu s bitcoinem, závažný, ba až transformativní dopad. PlanB uvádí, že takovou událostí může být závažný regulatorní zásah pro kryptoměny, opětovně citelně zvýšené šíření covidové nákazy nebo třeba vážný geopolitický otřes typu vážného vyhrocení napětí mezi USA a Čínou.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články