Od propuknutí epidemie nemoci Covid-19 se v Česku novým typem koronaviru prokazatelně infikovalo přes 149.000 lidí. Od začátku října testy potvrdily nákazu u 78.251 z nich. Dnes ministr Roman Prymula (za ANO) opět zdůraznil, že počty nakažených budou narůstat, a že nás všechny čekají mimořádně těžké tři týdny, počty nakažených budou dle něj narůstat ještě dva týdny. Ocenil také práci zdravotníků, poprosil je o to, aby vydrželi.
Ladislav Dušek zdůraznil, že narůstají počty nemocných mezi ohroženými skupinami, a to hlavně mezi seniory. Dle Duška je aktuálně problém i sebemenší nárůst reprodukčního čísla přes hodnotu 1. Nyní se pohybujeme na hodnotě 1,4.
Před novináře předstoupil také Vladimír Černý, který je koordinátorem intenzivní péče, a který znovu zopakoval, že je nyní zásadní ochránit rizikové skupiny. Kapacita systému se dle Černého zatím nijak výrazně nemění. Profesor Černý se domnívá, že i přes současnou těžkou situaci kolaps systému nehrozí. Dle něj jsme stále schopní systém robustně navýšit tak, aby vše zůstalo pod kontrolou. Kapacita nemocniční péče bude posílena o 5000 lůžek a také o 800 až 1000 lůžek intenzivní péče. "Má to svoji cenu. Tou bude zastavení péče, kterou zastavit lze," uvedl Černý. Nemocnice mají také odložit péči, která není pro zdravotní stav pacienta nezbytně nutná. "Bude se také více rozhodovat, která péče ještě je nezbytná a která už není," doplnil.
Po dlouhé době se na tiskové konferenci objevila také hlavní hygienička Jarmila Rážová, která sama onemocnění prodělala a průběh nebyl dle informací, které prosákly na veřejnost, úplně hladký. Rážová vysvětlovala a obhajovala mimo jiné sebereportování nakažených, kdy šem pozitivně testovaným dojde SMS s přístupovými kódy k webovému formuláři o pozitivně testovaném a jeho kontaktech. Cílem je ulevit hagienickým stanicím a celý proces trasování zrychlit. Jarmila Rážová vyzvala veřejnost ke spolupráci, která dle ní nyní výrazně pomůže. Opět také apelovala na dodržování pravidla 3R.
Na mimořádnou situaci se připravují i nemocnice, ať už jde o lůžka nebo personál. Podle modelů bude kapacita českých nemocnic zaplněna na konci října, pokud se neposílí. Kvůli stále se zvyšujícímu počtu hospitalizovaných pacientů s Covidem i nakažených zdravotníků se stát snaží zajistit záložní lůžka mimo nemocnice. Do situace se zapojuje také armáda, která má začít o víkendu budovat na výstavišti v pražských Letňanech polní nemocnici s kapacitou až 500 lůžek, další prostory by měly vznikat i jinde. Polní nemocnice se podle ministra připravují z bezpečnostních důvodů, aby kapacity lůžek nedošly. "Neznamená to, že je využijeme," dodal.
To, že situace začíná být v nemocnicích kritická, zaznívá v posledních dnech opakovaně, a to především z regionů. Zdravotnická zařízení se potýkají především s nedostatkem personálu. Výstavbu záložních nemocnic sice ředitelé nemocnic vítají, ale poukazují na to, že je třeba zajistit kvalifikované zdravotníky. "Ano, jedna věc je posílit lůžka, ale druhou otázkou je, kdo se bude v těchto nemocnicích o pacienty starat. Není možné, aby to byl personál z nemocnic, kterého je nedostatek. To vidím z vlastní zkušenosti jako obrovský problém," odpověděl na dotaz Géčka Petr Sládek, ředitel nemocnice v Uherském Hradišti. Právě Uherskohradišťsko patří v současnosti mezi nejvíce postižená místa v Česku. Doktor Sládek již dříve řekl, že se potýkají například s nedostatkem anesteziologů.