fb pixel Je to tam jako na divokém západě, pistoli u sebe nosí skoro každý: pohled Rusa na Ukrajinu a Krym – G.cz
Vyhledávání

Je to tam jako na divokém západě, pistoli u sebe nosí skoro každý: pohled Rusa na Ukrajinu a Krym

Když jsme oslovili mladé Rusy a Ukrajince a ptali se jich na názor na současnou situaci na Krymu, vyvolalo to poměrně silnou reakci mezi čtenáři, a proto jsme se rozhodli oslovit insidera. Ruský podnikatel, kterého jsme vyzpovídali a který chce zůstat anonymní, žije v Česku, pravidelně ale Rusko navštěvuje a na Ukrajině má příbuzné. To znamená, že má na celou situaci svůj pohled, který rozhodně stojí za přečtení. K rozhovoru se stavíme neutrálně a jen vy sami si můžete udělat názor na okupaci, nebo neokupaci Krymu.

Martin Miko
Martin Miko 11.12.2018, 15:30

Rád bych, abyste zahájil náš rozhovor nějakým menším úvodem o historii konfliktu na Krymu. Představte si, že byste situaci popisoval někomu, kdo o této problematice nikdy neslyšel.

Krym ve středověku obsadili krymští Tataři. Pak zde probíhala spousta válek, což není v tomto rozhovoru důležité. Nicméně Krym a město Sevastopol jsou odjakživa symbolem Ruska, jelikož je zde základna ruského námořnictva Černomořská flota a bylo to tak i během obou světových válek. Spor o Krym se táhne už od dob, kdy Nikita Chruščov vyňal z Ruské sovětské federativní socialistické republiky Krym a administrativně ho připojil k Ukrajině. Mimochodem, on je původně Ukrajinec. Udělal toto gesto z důvodu kulturních vztahů Krymu s Ukrajinou, i když na Krymu žilo 80 % Rusů. Na druhou stranu v Sovětském svazu nikdo neřešil, kdo kde žil, protože to byl jeden stát. Všechno byl jen administrativní úkon. Teoreticky bych to přirovnal k tomu, kdyby se Chomutov stal součástí Středočeského kraje. A když se Sovětský svaz rozpadl, stal se Krym součástí Ukrajiny, která jim však v rámci referenda dala možnost stát se autonomním územím. A to se stalo.

A co se dělo dál? Co rozohnilo konflikty mezi Ruskem a Ukrajinou?

V roce 2014 začaly na Ukrajině protesty, které známe pod názvem majdany. Tehdejší prezident Janukovyč byl sesazen a objevil se Porošenko, takže bylo jasné, že na Ukrajině zvítězili nacionalisté. V jejich programu bylo například to, že zakážou ruštinu jako úřední jazyk. Přitom na Ukrajině mluví polovina země rusky. Ukrajinsky se mluví jen v západní části. Dokonce i současná vláda mluví rusky. V televizi a rádiu samozřejmě používají ukrajinštinu, ale mezi sebou stejně mluví rusky. Ale zpátky k tomu majdanu – ten byl pořádán z toho důvodu, aby se země dostala na západ a vybojovala svobodu a demokracii. Po demonstracích a prohlášeních Ukrajiny, že chce do Evropy, to samozřejmě nemohlo dopadnout jinak než problémem, protože všichni vědí, že Krym je strategicky důležité místo. Putin samozřejmě logicky nemohl nechat Krym Ukrajině, protože by ho obsadilo NATO. Letadlem je to pár minut do Moskvy.

Takže tím pádem musela proběhnout anexe Krymu.

Vše proběhlo legálně. V rámci Krymského referenda chtěla většina voličů připojení k Rusku. V médiích je prezentováno, že ruská armáda vstoupila na Krym a obsadila ho, jenže část ruské armády, která čítá asi 20 tisíc vojáků, funguje v Krymu odjakživa. Pravdou je, že Putin na Ukrajinu poslal zásahovou jednotku, která měla na celou situaci dohlížet. Když se tvrdí, že došlo k nějakému válečnému konfliktu, tak se můžeme zeptat, kolik lidí při něm zahynulo. Odpověď je 0. Dopadlo to víceméně dobře a samotní obyvatelé Krymu to většinou uvítali.

Máte nějaké informace o tom, jak se v současnosti žije na Krymu?

20 let byl Krym zanedbávané území. Je to krásné území plné památek a ve své době byl jižní Krym vyhledávanou turistickou oblastí pro vyšší vrstvy. I carská rodina tam jezdila. Připomíná to tam ostrov Capri. Ukrajina to území zanedbávala a neinvestovala do něj. Teď se to postupně zvedá a bohatí Rusové tam investují peníze. Žádní západní investoři tam samozřejmě nemůžou z důvodu sankcí. Kdyby chtěla česká firma postavit na Krymu hotel, tak nemá šanci.

Zajímalo by mě v jakém stavu je současná Ukrajina. Máte zprávy od Ukrajinců, kteří tam žijí?

Ukrajina je bohužel oběť celé situace. Na Ukrajině nefungují zákony a vládne tam čistá anarchie. Vládne tam šest nebo sedm oligarchů, kteří si zemi mezi sebou rozdělili. A každý z nich má svoji armádu. Na Ukrajině vás mohou zastavit, vyhodit z auta a ukrást vám ho. Je tam normální, že lidé u sebe běžně nosí pistoli jako na divokém západě. Navíc je tam na vzestupu nacionalismus, a to zejména ze strany banderovců, kteří se snaží pěstovat nenávist proti Rusku i u dětí. To se mi nelíbí. Já mám rád všechny země včetně Běloruska, Ukrajiny i Ruska. Navíc chápu národní hrdost jednotlivých států. Mám rád, když přijedu třeba do Bulharska nebo na Slovensko a poznám tam místní kuchyň, historii a atmosféru. Proč mají Rusové raději Prahu než Berlín? Protože se tam více cítí jako doma. Všichni jsme Slované a máme k sobě blíž. Ukrajinská vize nacionalismu ale rozhodně pozitivní není. Když přijedete na Ukrajinu, tak se vás automaticky zeptají, jestli mluvíte rusky. A jestli ano, tak jste pro ně špatný. Běžného Rusa už na Ukrajinu ani nepustí.

Jak je možné, že Ukrajina a Rusko spolu tak dlouhou dobu vycházeli a najednou jsou mezi sebou ve sporu?

Rusko a Ukrajina jsou skoro stejný národ. Stejná mentalita a společná historie. Rusko s Ukrajinou jsou spojení ve třech základních aspektech. Prvním z nich je společný jazyk. Druhým je pravoslavná církev a třetí je vztah ke 2. světové válce. Proto se děje, co se děje. Jako první byla na Ukrajině zakázána ruština. Místo pravoslavné víry, která patří pod Moskevský patriarchát, se Ukrajina rozhodla poprosit Konstantinopolský patriarchát o autonomní práva ukrajinského pravoslaví. A navíc bylo na Ukrajině zakázáno uctívat památku 2. světové války, což znamená vzpomínky na padlé hrdiny. Byly zničeny pomníky, které připomínají 2. světovou válku. Když 9. května vyjdete v Kyjevě ven oslavovat Den vítězství, tak vás na ulici pravděpodobně někdo zmlátí. Češi se mě často ptají, jak je možné, že se Rusko s Ukrajinou najednou tak rozhádali. Já jim odpovídám jednoduše, dejte mi milion dolarů a dva týdny a vy Češi budete válčit se Slovenskem. Stačí zaplatit dobrou dezinformační kampaň na sociálních sítích, která bude chrlit falešné zprávy po internetu, a za dva týdny se budete nenávidět.

Jak vnímáte vztahy mezi Čechy a Rusy?

Když mluvíte s Čechy, kteří tu podnikají, tak vám řeknou, že je to špatné, a že z hlediska byznysu jim protiruské sankce akorát ubližují. Oni chtějí obchodovat s Ruskem a Rusko chce obchodovat s Českem. Rusofobie tu existuje v novinách a v rámci politiky, ale mezi normálními lidmi to tu funguje minimálně. Nedávno jsem byl na Slovensku a bavil sem se s taxikářem na téma ruská okupace, protože mě zajímalo, jak to vnímají tam. Říkal mi, že Slováci to tolik neprožívají a neslaví jako Češi. Zvláštní je, že Češi necítí takovou zášť vůči Německu, které v roce 1939 okupovalo Československo. Na to si už nikdo pořádně ani nevzpomene. Být proti Rusku je trend. A třeba ta aféra s Nohavicou, když obdržel Puškinovu cenu a od Čechů za to dostal vynadáno. Puškin je ikona a tohle nemělo vůbec nic společného s politikou, takže si myslím, že to bylo zbytečné.

Mluvíte o trendu boje proti Rusku. Kdo ho podle vás nastavuje?

Odjakživa to byla Amerika, která s Ruskem vedla spory a je očividné, že chtějí Rusko zatáhnout do válečného konfliktu. Evropa válčit nechce. Evropani chtějí žít v klidu a nechtějí problémy, ale USA sní o tom rozpoutat konflikt v Evropě. Ukrajina je jenom nástroj k rozpoutání konfliktů. Za vším hledejme byznys. Amerika touží po tom odtrhnout Evropu od Ruska kvůli ropě a plynu. Tam je základ toho problému. Amerika plánuje prodávat svůj plyn a ropu Evropě, takže dělá všechno pro to, aby se Rusko nespojilo s Evropou. Nejhorší noční můrou USA by bylo, kdyby se Německo spojilo s Ruskem. Na jedné straně na nerostné suroviny bohaté Rusko a na té druhé zas technologicky vyspělé Německo, jejich spojení by USA ochudilo.

Co si myslíte, že je na Rusku špatně?

V Rusku je hodně věcí špatně. Je to obrovské území plné korupce. V poměru s Českou republikou je tam stokrát víc problémů. V Rusku je milion problémů. Můžeme si říkat, co je špatné a co je dobré, ale pro mě osobně je důležitá jiná hodnota, a to je spravedlnost. Pro mě je zásadní, aby se ke mně lidé všude na světě chovali na prvním místě jako k člověku, a až pak jako k Rusovi nebo Polákovi. Na lidi z Ruska se tu automaticky pohlíží negativně. Vadí mi tu všudypřítomná kolektivní zodpovědnost. Nemůžu pochopit, když mi někdo z mých známých vyčítá ruskou okupaci. Já naprosto souhlasím, že to bylo špatné, co se stalo, ale já osobně za to nemůžu. Podle téhle logiky bych musel střílet Němce na ulici (smích).

VÝZVA: Hledáme pohled běžného Ukrajince! Zaujal vás rozhovor s ruským podnikatelem? Souhlasíte s názory našeho respondenta, nebo ne? Týká se vás toto ožehavé téma a máte k němu také co říct? Ozvěte se nám na Facebooku G.cz nebo na mail redakce@g.cz a my vám dáme prostor.

Podobné články

Doporučujeme

Další články