fb pixel Jak ví Facebook, že z něj neodejdete? Jednoduše si to ověřuje! – G.cz
Vyhledávání

Jak ví Facebook, že z něj neodejdete? Jednoduše si to ověřuje!

Kolikrát denně refreshujete stránku s Facebookem? Očima hypnotizujete hlavní feed, v messengeru čekáte na zelené tečky a prokrastinujete. Je to návyk, který je potřeba pěstovat. A pokud se vám do toho nechce, Zuckerberg vám rád pomůže.

Václav Rybář
Václav Rybář 13.1.2016, 19:50

Házet špínu na Facebook je až dětsky jednoduché. Stačí si pročíst jeho podmínky, které jste kdysi slepě odsouhlasili. Stačí pozorovat hloučky lidí na zastávkách či v restauracích zahleděné do modrobílých obrazovek. Zároveň je to ale mírně pokrytecké, protože my novináři - když už zrovna nemáme vlastní profily - Facebook samozřejmě k práci také rádi využíváme. Podobně obrovská sociální síť ale samozřejmě svádí k experimentům. Zatímco my jako její uživatelé máme jen mlhavé povědomí o tom, jak vlastně funguje, její architekti zase chtějí vědět co nejvíc o tom, jak fungujeme my. A proto z nás čas od času dělají pokusné králíky.

Zhruba před týdnem totiž vyšlo najevo, jak se Facebook připravoval na případnou válku s Googlem a jeho vlastní sociální sítí Google+. Facebook se totiž obával, že Google odstřihne facebookovou aplikaci na systémech s jeho operačním systémem Android. Podobně jako Volkswagen tak do jednoho z updatů aplikace instaloval kód, který vytvářel náhodné chyby a způsoboval odstřižení uživatelů od sociální sítě. Facebook chtěl najít hranici frustrace, po které uživatelé aplikaci sami odinstalují a nadále budou přistupovat k Facebooku skrz webové rozhraní, čímž by se obešel Google jako takový. Tahle taktika ovšem nevyšla.

Ptáte se proč? Jednoduše proto, že uživatelé se vraceli a vraceli, ačkoliv Facebook v několika updatech zvýšil chybovost natolik, že mnozí byli denně několik hodin bez přístupu k Facebooku. Firma tak svoje závisláky cíleně vystavovala abstinenčním příznakům a dokonce je zesilovala, aby zjistila, jestli je donutí se své drogy vzdát. A vida, závisláci trpělivě čekali na další dávku minuty až hodiny. Ten příměr sedí, nerozbije ho ani argumentace zástupců Facebooku, že si přece mohli na sociální síť dojít přes webové rozhraní nebo skrz počítač. Pokud totiž službu cíleně rozbijete na konkrétním zařízení s konkrétním operačním systémem, uživatel si zcela logicky myslí, že služba nefunguje nikomu. Ani v největší noční můře ho nenapadne, že má terč na zádech jen on a spolu s ním početná skupina uživatelů Androidu.

Tyto testy samozřejmě probíhaly v utajení a informace o nich vynesl až s odstupem několika měsíců jistý zdroj zevnitř firmy. Co je děsivější, že na nás Facebook provádí podobné experimenty, nebo že nejsme schopni odejít, ani když se kvalita služby či její dostupnost rapidně sníží?

A pokud máváte rukou, připomeneme ještě několik let starý experiment, kdy Facebook do hlavního feedu vytipovaným uživatelům schválně servíroval pouze negativní a depresivní zprávy a zkoumal jejich další chování - jak moc psali ostatním, jak moc byli aktivní, jak moc nakupovali. Jednoduše chtěl vědět, jestli pozitivně naladění uživatelé jsou pro síť větším přínosem.

Tohle zahrávání si s emocemi už skutečně smrdí velkou manipulací a znovu přivádí na mysl úvahy o tom, že vzorečky, podle kterých hlavní feed funguje, jsou vlastně obestřeny velkým tajemstvím. Je možné, že Facebook vynechává některé negativní příspěvky, aby nás udržoval v dobré náladě? Probíhá nějaká cenzura pod rouškou mazání nevhodných a závadných příspěvků?

Otázky, samé otázky, ale čím jiným by měl útočit člověk, který se ohání nástrojem, jehož fungování nelze dostatečně vysvětlit či obhájit. Facebook je hodný sluha a zlý pán, ale ona servilnost a úslužnost je ve skutečnosti pouhou iluzí. My ho krmíme svými myšlenkami a behaviorálními daty, on nám za to vyplácí gáži počítanou v lajcích. A úspěšně prosperuje. Po mírném klopýtnutí, těsně po příchodu na burzu, teď firma zaznamenala nárůst v tržbách a její akcie zase míří směrem vzhůru. Že by byl čas na další úpravy ve vzorečcích, kterým rozumí jen vyvolení?

Jak zjistíte, že na vás Facebook nešije boudu? Tady zjistíte, jestli všem ostatním zrovna teď běží.

Podobné články

Doporučujeme

Další články