fb pixel Jak to bylo s Anastázií a co je vlastně Bludný Holanďan? Slavné záhady a jejich logická vysvětlení, díl I. – G.cz
Vyhledávání

Jak to bylo s Anastázií a co je vlastně Bludný Holanďan? Slavné záhady a jejich logická vysvětlení, díl I.

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Carská dcera, jež přežila masakr Romanovců. Obrovská černá loď duchů, která straší zbloudilé námořníky. Sněžný muž Yetti, jenž obchází Himaláje a prchá před senzacechtivými záhadology. Nevysvětlitelná mystéria? Nebo vychytralá podvodnice, optický klam a neznámý druh medvěda v kombinaci s rumem posilněnými pomatenci?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.8.2020, 14:14

Anastázie žije?

Ne. Ale v roce 1920 se objevila žena, která tvrdila, že ano. Dva roky po masakru ruského cara Mikuláše a jeho rodiny bolševiky na začátku Velké říjnové revoluce se odnikud vynořila polská dělnice jménem Franziska Schanzkowska a prohlašovala o sobě, že je ve skutečnosti princeznou Anastázií, nejmladší Mikulášovou dcerou. Prý se jí tehdy podařilo uprchnout ze Zimního paláce a za pomoci československých legionářů vyvraždění zbytku svých příbuzných přežila. Ukryla se, ale nyní se hlásí zpět o svůj titul a místo na slunci.

Byla z toho obrovská senzace a Franziska strávila mnoho let bojem za to, aby byla uznána carskou dcerou. Nakonec se přestěhovala do USA, kde žila jako Anna Anderson až do roku 1984 a nikdy své tvrzení nestáhla. Opravdu byla ztracenou šlechtičnou? Nikoliv. Roku 1979 byly objeveny ostatky carské rodiny a následně je vědci podrobili rozboru DNA, který dokázal, že část z nich patří právě i Anastázii. Po smrti Franzisky byla prozkoumána i přímo její DNA a výsledek jen potvrdil, že polská dělnice byla maximálně tak vyšinutá, a ne princezna.

A tak je to se vším. V dnešní tvrdě racionální době, v níž víra ve vyšší moc nemá mnoho prostoru, se rádi oddáváme zkoumání konspiračních teorií, záhadných jevů, nevysvětlitelných úkazů. Nicméně - jen zdánlivě nevysvětlitelných. V následující galerii najdete pětici slavných mystérií, jejichž tajemný opar vám ale bohužel zničíme tím, že vám logicky vysvětlíme jejich původ. Pardon.

Pohádky patří na stránky knih a do filmů, obáváme se. Na druhou stranu, řada slavných záhad je vlastně dílem přírody, které jen neznalé lidské oko nepochopilo. A v tom je přece taky trocha magie, no ne?

Podobné články

Doporučujeme

Další články