fb pixel
Vyhledávání

Jak si vybrat lyže? Ultimátní přehledný návod (2.)

Víme, jaké sjezdovky, běžky a další lyže zvolit pro různé varianty zábavy na sněhu a kde se na ně postavit. Na co ještě čekáte?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 4.12.2017, 08:00

V prvním dílu článku ZDE jsme sjezdovky rozdělili do osmi kategorií podle určení. Na čem ale při výběru záleží? Podle čeho se tedy konkrétně rozhodnout? Rozhodně ne podle značky – na trhu je dnes tak velká konkurence, že se lyže liší už spíš jen designem. Neexistují špatné značky lyží, ale může dojít ke špatnému výběru sjezdovek pro konkrétního lyžaře. Ve hře je totiž celá řada faktorů, které byste měli v prodejně nebo půjčovně co nejpřesněji sdělit.

Osobně bych třeba řekl:„Jsem expertní lyžař, který se technikou už blíží závodnímu. Miluju agresivní rychlou jízdu a chci tvrdé lyže na umrzlý ranní sníh a pro krátký oblouk“. Ale třeba to máte jinak. V úvahu proto vezměte tyhle parametry:

1. Typ povrchu

Kde budete nejčastěji lyžovat? Volit můžete od lyží určených na upravené sjezdovky (all-mountain) přes lyže do jednoduššího volného terénu s měkkým sněhem (freeride) až po lyže do obtížnějšího volného terénu s větším sklonem (skialpinistické lyže).

Moje volba: Glider 5 EXP od českého Sportenu EXP. Rozšířená lyže, která dobře zvládá neupravené sjezdovky (třeba odpoledne, když už sníh povolí) i volný terén. Lehce zvednutá přední část lyže usnadňuje nájezd do oblouku a lépe vede.

Kde si zajezdit: Kde si zajezdit: rakouské středisko Dachstein West nabízí více než 70 vleků, 160 kilometrů upravených sjezdovek a 14 funparků pro freestylery. Najdete tu i značený zážitkový panoramatický okruh Panoronda s celkovou délkou 44 km a s velkým počtem vyhlídek.

Máte děti? Pak byste pro lyžování na Dachsteinu neměli vynechat inovativní rodinný hotel Dachsteinkönig. Přesnější je napsat „jeden z nejúžasnějších designových rodinných hotelů v Evropě“. A taky nejnovějších – tenhle čtyřhvězdičkový palác byl otevřen teprve loni, v prosinci 2016. 105 rodinných apartmánů a 12 chatových jednotek s vlastní saunou tu nastoluje zcela novou úroveň rekreace s dětmi.

V projektu Ernsta Mayera (známého třeba z dětského hotelu Alpenrose v Lermoosu) nechybí spousta atrakcí pro malé (včetně dětského kina, skákacího hradu, minizoo nebo autodráhy) a 1000 m² wellnessového světa pro velké. To vše těsně pod rájem sjezdovek na Dachsteinu West. Ale hlavně v tomhle hotelu můžete své děti svěřit týmu dvaceti zkušených pečovatelek s pedagogickým vzděláním (13 hodin denně, sedm dní v týdnu) a sami vyrazit na sjezdovky.

2. Délka oblouku

Lyže pro jednotlivé sjezdařské disciplíny se liší podle toho, jak moc na nich lyžaři zatáčejí. Běžný sjezdař se při výběru lyží rozhoduje, jak moc to „seká“. Točivost lyže určuje její průřez, podle něhož se dá rozlišit slalomka (krátký a rychlý oblouk), lyže allround (střední oblouk) a obřačka (dlouhý oblouk).

Moje rada: pokud nejste specialisté, volte allround. Je nejuniverzálnější.

Kde si zajezdit: naprostou lahůdkou je rakouské středisko Sölden v údolí Oetztal. Nejen proto, že nabízí obrovskou šíři sjezdovek všech stupňů obtížnosti (celkem 144 kilometrů!), ale i proto, že si tu na kopcích užijete i polední pauzu na více než třiceti chatách s tradičním jídlem.

Fantastickým sjezdařským zážitkem je tzv. „BIG 3 rallye“, 50 km dlouhý okruh mezi třemi vzájemně propojenými třítisícovými vrcholky Gaislachkogl (3 058 m), Tiefenbachkogl (3 309 m) a Schwarze Schneid (3 340 m). Na lyžích se dá pohodlně zvládnout za den. Söldenské dva ledovce (Rettenbach a Tiefenbach) spojuje lyžařský tunel. A po lyžování? Söldenské après ski je fenomenální a dá se tu slavit celou noc.

3. Šířka lyže

Měří se pod vázáním a pohybuje se zhruba od 60 do 115 milimetrů. Užší závodní lyže pro výkonnostní sportovce jsou lepší na tvrdý umrzlý sníh upravených sjezdovek, kde na nich dosáhnete nejvyšších rychlostí. Širší rekreační lyže se naopak víc hodí na prachový, měkký a hluboký sníh (i mimo sjezdovky ve volném terénu), ve kterém lépe „plavou“. Jsou ale zase pomalejší a také méně obratné na ranním ledu.

Ale ještě něco hraje roli: čím je lyže širší, tím spíš vám odpustí jak nedostatky jízdní techniky, tak i neupravenou sjezdovku. Jste začátečník, a navíc vyrážíte až kolem oběda, kdy se už na sjezdovce tvoří boule a ledové plotny? Pak volte raději širší lyže. Budou sice o něco pomalejší, ale lépe ovladatelné.

Moje rada: nejširšímu spektru lyžařů vyhovuje kompromisní lyže střední šířky (asi 75 – 85 mm), která pojede střední rychlostí a na skoro všech typech sněhu. Dobře si na ní zajezdíte ráno, kdy je sjezdovka ještě umrzlá, i odpoledne, kdy sníh už povolí.

Kde si zajezdit: mým tajným tipem je Kaunertalský ledovec. Cesta je sem delší, protože lyžařská oblast leží až v závěru údolí za přehradou. Proto sem jezdí méně lidí a sjezdovky jsou prázdnější než jinde. Celkem 22 kilometrů sjezdovek (z toho 13 kilometrů zasněžovaných) se od parkoviště rozbíhá do tří směrů. Bonusem jsou skvělé terény na freeride a také to, že je tu často slyšet čeština.

4. Tvrdost lyže

Čím je lyže pod vázáním tužší (tvrdší), pro tím vyspělejšího lyžaře je určena. Tvrdost lyže je dána její konstrukcí. V měkčích lyžích pro začátečníky se uplatňuje pěnové jádro, v tvrdších lyžích pro pokročilé lyžaře najdete celodřevěné jádro a nejtvrdší lyže pro experty jsou zpevněny titanalovými výztuhami.

Kde si zajezdit: že ještě neznáte Hintertux? Zdejší ledovec v nadmořské výšce 1 500 – 3 250 metrů v závěru údolí Zillertal je jediný v Rakousku s celoročním lyžařským provozem. I v létě tu jezdí deset vleků, které vás vyvezou na 18 kilometrů sjezdovek. V zimě v Hintertuxu najdete celkem 86 kilometrů sjezdovek, z toho 36 kilometrů zasněžovaných. Portálem Skiresort.de byl Hintertux v roce 2011 prohlášen za nejlepší ski areál. Lahůdkou je Betterpark, jeden z nejvýše položených a zároveň nejlépe vybavených snowparků Alpách.

5. Typ lyžaře

Výkonostní expertní lyžař, který se technikou jízdy blíží závodnímu, by si měl pořídit užší lyže (63 – 72 milimetrů) na upravenou sjezdovku a na krátký až střední oblouk. Druhou volbou pro něj budou užší lyže allmountain (tedy na upravenou i neupravenou sjezdovku) a na střední oblouk.

Protože „expert“ na užších lyžích už dosahuje vyšších rychlostí, výhodou pro něj jsou lyže vybavené technologií omezující kmitání (například Doubledeck). Začátečník a mírně pokročilý rekreační lyžař by si měl pořídit měkčí a širší univerzální lyže na upravenou sjezdovku a allround (tedy na jakýkoliv typ oblouku).

Zkušenější a sportovnější agresivní lyžař ocení tvrdší lyže. Buď středně široké (73 – 86 mm) all-mountain na střední oblouk nebo širší freerideové lyže (95 – 115 mm) na měkký sníh a prašan a pro střední oblouk.

Moje volba: lyže Iridium 5 od Sportenu. Univerzální lyže pro každého, kdo chce lyžovat nezávisle na povrchu.

Kde si zajezdit: Zugspitze Arena leží na rakouské straně nejvyšší německé hory Zugspitze (2962 m). Velká nadmořská výška ve spolupráci s kvalitním zasněžením zaručuje dostatek sněhu. Dokonalý sjezdařský ráj spojuje devět areálů s celkem 215 kilometry sjezdovek, propojených 87 lanovkami a vleky. Co chcete víc? Stihnete si je vůbec všechny aspoň jednou sjet?

Bonusem Zugspitze Arena je rodinný hotel Alpenrose, kde pro vaše děti zajistí pestrý celodenní program. Tým školených babysitterek a vychovatelů se postará o mimina, batolata, předškoláky i puberťáky. Přízemí hotelu je doslova nabito atrakcemi: dětský koutek pro nejmenší, místnost plná videoher, go-kart (autíčka jako na pouti), tématický akvapark Pirátská země, rytířský sál, tělocvična, dětské kino a divadlo, fotbalový sál, obří ozvučená skluzavka přes pět podlaží, dvanáct metrů vysoká horolezecká stěna...

Ráno tam potomky strčíte a večer si je vyzvednete. A přitom máte jistotu, že na ně někdo kvalifikovaně dohlédne. Až se večer vrátíte ze sjezdovek nebo z freeridu, budou děti příjemně utahané, takže rychle usnou. Vy pak s partnerkou vyrazíte do privátního hotelového wellnesscentra. K vnitřním a venkovním bazénům se sladkou i slanou vodou připočtete klasickou parní saunu, solnou saunu, bylinkovou saunu, tepidárium, odpočinkovou místnost s vodními postelemi a relaxační hudbou...

Příště: vybíráme běžky

A TADY si přečtěte sedm důvodů, proč je lepší vyjet na lyže do zahraničí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články