fb pixel
Vyhledávání

Jak si vybrat lyže? Ultimátní přehledný návod (1.)

Víme, jaké sjezdovky, běžky a další lyže zvolit pro různé varianty zábavy na sněhu a kde se na ně postavit. Na co ještě čekáte?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 3.12.2017, 09:09

Naši pradědové měli jen prkna ze sudu. My jsme už rozlišovali mezi sjezdovkami a běžkami. V posledních letech ale nastala bílá exploze – na trhu je spousta druhů lyží, lišících se šířkou, tvrdostí, určením, cenou a spoustou dalších parametrů. Jak se v čím dál větší specializaci vyznat? Sjezdovek se dá rozlišit osm základních modelů:

1. Závodní lyže(race)

Naprostá většina z nás se na ně sice nikdy nepostaví, ale měli byste vědět aspoň to základní: dělí se na hodně točivé slalomky a méně točivé obřačky. Slalomky jsou o něco pomalejší a lépe drží i na zledovatělé sjezdovce. Obřačky jsou o něco rychlejší a hodí se i do neupraveného terénu. Příkladem takových lyží pro výkonné sportovce je model AHV 06 GS ze Sportenu v Novém Městě na Moravě.

Kde je vyzkoušet? Na ledovci Kaunertal najdete celkem 8 lanovek a vleků, které lyžaře pohodlně vyvezou na 15 km modrých, 4 km červených a 3 km černých sjezdovek. Nejvíc mne tu zaujal tunel skrz horu, který sjezdovky spojuje. A taky tu jsou skvělé podmínky na freeride (viz níže).

2. Cross (public race)

U těchto lyží pro veřejnost vše podřízeno dynamické jízdě bez ohledu na šířku oblouku. Lyže jsou užší (a proto rychlejší), ale lépe ovladatelné než závodní. Dobře si na nich zajezdíte na upravené sjezdovce, mimo ni se příliš nehodí. Zjednodušeně řečeno, jde o sportovní univerzál pro technicky nejzdatnější lyžaře, milující agresivní a rychlou jízdu.

Kde je vyzkoušet? Snad nejlépe v životě jsem si zajezdil ve štýrském Ski amade. 760 kilometrů sjezdovek a 270 vleků a lanovek, to se prostě nedá stihnout! Navíc si tu můžete půjčit futuristické lyžařské brýle s GPS a průhledovým displejem, díky kterým na sjezdovkách nezabloudíte. Psali jsme o nich ZDE.

3. All-round a all-mountain

Nejuniverzálnější a nejrozšířenější lyže, určené pro střední délku oblouku a rekreační typ jízdy. Na upravené sjezdovce mají velmi dobré jízdní vlastnosti. Využije je nejširší lyžařská veřejnost od začátečníků až po pokročilé, které spojuje méně dynamická jízda. Prostě „užívací“ lyže skoro pro všechny. Lyže al-mountain se od all-round liší vlastně jen tím, že se hodí i na neupravenou sjezdovku a do terénu. Dobrým příkladem jsou lyže Glider 5 EXP od českého Sportenu.

Kde je vyzkoušet? V tyrolském Zillertalu najdete než 100 kilometrů sjezdovek, 59 vleků až do výšky 2 500 metrů, uměle zasněžené svahy, bezplatné skibusy mezi jednotlivými dolními stanicemi... A taky nesčetný počet událostí a inovací, včetně třeba letos otevřené desetimístné gondoly do lyžařské oblasti Spieljoch.

4. Freestyle

Lyže stvořené pro blbnutí na nejrůznějších U rampách, bednách, speedrailech, airbagách a dalších překážkách a atrakcích ve snowparku. Aby zvládly tvrdé dopady, railování, jibbování a další speciality, mají velmi pevnou a odolnou konstrukci. Od běžných sjezdovek se často odlišují i bláznivým designem ve řvavých barvách. Podívejte se třena na model Stringer ze Sportenu.

Kde je vyzkoušet? Area 44 v tyrolském Söldenu nabízí asi nejvíc lyžařských atrakcí, které jsem vyzkoušel na jednom místě. A tak je tu nejvýkonnější lanovka na světě. Vede na vrchol Giggijoch a má kapacitu 4 500 přepravených osob za hodinu.

5. Freeride (off piste)

Sjezd mimo sjezdovku volným terénem v panenském sněhu. Pozor, freeride je nebezpečnější než klasické lyžování na sjezdovce. Můžete zabloudit, někam se zřítit, být zasypáni lavinou… Nezbytností je proto GPS navigace, mobilní telefon s číslem záchranářů, lavinový airbag, skládací sněhová lopata, lavinová sonda a lavinový vyhledávač („pípák“).

Nejlepší je vyrazit do terénu se zkušeným vůdcem. Na místo startu se dostanete buď klasickým vlekem a následným opuštěním vyznačené sjezdovky, nebo vrtulníkem. Protože budete nejčastěji sjíždět prachovým sněhem, jsou kromě dokonale zvládnuté techniky třeba i speciální freeridové lyže – široké „plácačky“ (cca 95 – 120 mm), které doslova plavou. Nedosáhnete na nich takové rychlosti jako na běžných sjezdovkách, ale výsledkem je opojný a silně návykový pocit „flow“.

Kde je vyzkoušet? Na ledovci Hintertux v zillertalských Alpách mne mimo sjezdovky provedl freeridový instrukto Peter Bacher. Na lyžích jsme navštívili i ledovou jeskyni.

6. Skialpinismus (skitouring)

Zjednodušeně řečeno jde o lyžařskou turistiku v náročném vysokohorském terénu s velkým převýšením. Používají se speciální lyže (skialpy – kratší a širší než klasické sjezdovky), boty s ohebným kotníkem a zvláštní vázání s možností volné paty. Na skialpech lezete do prudkého kopce, což usnadňují stoupací „tulení“ pásy (dnes ze syntetického mohéru). Po zdolání vrcholu pásy sundáte, vázání zafixujete a sjíždíte.

Na skialpech se ale podnikají i vícedenní túry, často s přespáním venku ve stanu, bivaku nebo záhrabu. I zde jsou nezbytné záchranné pomůcky jako u freeride. Co třeba lyže Free Guru EXP od Sportenu?

Kde je vyzkoušet? Okruh Ötztalskými Alpami, kde byla před čtvrt stoletím nalezena slavná mumie muže z doby bronzové zamrzlá v ledovci. Delší varianta okruhu se dá na lyžích ujít za šest dnů, třeba se zkušenými borci z pražské freeridové party Namche Josefa Šimůnka.

7. Dámské lyže (lady)

Vyrábějí se ve většině ostatních kategorií (cross, all-round, all-mountain…) a jde hlavně o marketingovou záležitost. Od běžných „pánských“ sjezdovek se liší jen designem a někdy i tím, že jsou určeny pro sjezdařky s nižší hmotností.

Kde je vyzkoušet? Na ledovci Pitztal najdete nejvýše položenou stanici lanovky v Rakousku. Lanovka Pitz Panoramabahn vede až do nadmořské výšky 3440 metrů na vrchol Brunnenkogel, který nabízí jedny z nejlepších a nejrychlejších sjezdovek v Alpách. Navíc tu mají kavárnu Café 3 440, kde si můžete vychutnat alpskou Dolce Vita. Ledovcový skipas White5 platí na všechny lanovky a vleky na ledovcích Pitztal, Hintertuxer, Sölden-Ötztal, Stubaier a Kaunertaler.

8. Speciální lyže

Sem patří třeba skokanské lyže (dlouhé i dva a půl metru), bigfooty (široké a krátké lyžičky na zábavné blbnutí na svahu) nebo lyže na telemark se stoupacími pásy a zvláštním drátovým vázáním, umožňujícím efektní zatáčení v pokleku. Zajímavou novinkou jsou i „sněžnicolyže“ Freewalk vyvinuté v moravském Sportenu primárně pro lovce. Na kombinaci širokých a krátkých lyží a sněžnic se dá klasicky chodit, ale zároveň i klouzat se a sjíždět kopce, což pohyb zimní krajinou zrychluje.

Kde je vyzkoušet? Každé jinde, ale třeba na telemarkové lyže je asi nejlepší Rakousko. Více ZDE.

Příště: na čem záleží při výběru sjezdovek?

A TADY si přečtěte o pěti blízkých ledovcích, které stojí zato navštívit na sjezdovkách.

Podobné články

Doporučujeme

Další články