fb pixel
Vyhledávání

Jak si doma vyrobit hnusný masový separát pro lahodné párky

Pořiďte si mrtvá kuřata nebo jejich kostřičky, pozvěte kamarády a sousedy a máte hezký program na celý večer.

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 16.10.2016, 11:23

MF Dnes vypracovala Velký test drůbežích párků. Velkou část čtenářů ale rozčílil fakt, že na druhém místě se v degustaci umístily párky Klausovky (mimochodem, stejně jako MF Dnes patří jejich výrobce Vodňanská drůbež Babišovi), které jsou vyrobeny z levného separovaného masa a baleny do umělého "svlékacího" střívka. Separát považují za něco nekvalitního a průmyslového. Přitom je tak snadné si jej vyrobit i doma a dát mu tak módní punc slova "domácí".

1. Kvalitní kuře

Kupte si kvalitní kuře. Můžete si sice koupit již hotové, tedy obrané kuřecí skelety, nebo si sehnat od známého z drůbežárny louži růžového slizu, ale dnešní trend je dělat si vše domácí. Budete mít tak jistotu, že váš drůbeží separát je skutečně kvalitní a nepochází z masokombinátu. Výsledek bude sice stejně hnusný, ale ten pocit, že jste to dokázali, ten stojí za to.

2. Začátek separace kvalitního masa

Každý článek v českých médiích (včetně politických komentářů) obsahuje tzv. produkt placement (tedy skrytou propagaci výrobků a služeb). Zde například vidíte ruce kolegy Breziny a Karpíška s jemně zvýrazněnými nejlepšími outdoorovými hodinkami na trhu - Suunto Core a Suunto Observer. Ivan Brezina pro separaci používá vynikající nůž pro každodenní použití Spyderco Delica. Nyní tedy odstraníme folii a důkladně se připravíme na separaci masa.

3. Pryč s přebytečnou svalovinou

Kuře si dobře prohlédněte ze všech stran a rozhodněte se, kudy povedete řez. Pokud chcete mít separát té nejvyšší kvality, neměla by na kostech zůstat žádná svalová vlákna. Ta by mohla zásadně ohrozit kvalitu vašeho domácího separátu.

4. Otevření hrudního koše

Podívejte se, kolik nadbytečného masa kuře obsahuje. Tento snímek snad inspiruje biotechnology k vyšlechtění kuřete, který místo svaloviny už bude obsahovat hotový separát, případně párky ve folii.

5. Zkrmení zbytků

Postupně odkrajujte libové maso. Nevyhazujte jej do koše, ale pořiďte si psa raťafáka, který vám pomůže se zbavit kuřecích proteinů. Libové kuřecí maso se ještě před třiceti lety přidávalo i do párků, naštěstí jej brzy nahradily kůže a zbytky měkkých tkání.

6. Rozvaha při práci

Pokud separujete poprvé, přizvěte si na pomoc kamaráda nebo si kupte kuchařku, nejlépe tu od Jammieho Oliviera. Postačí návod, jak se vyznat v hovězím, protože proces separace je u každého savce stejný.

7. Kam s odpadky?

Na kuřeti nejvíce překáží kdysi tolik oceňované prsní řízky. Ty, které nezkonzumuje váš pes raťafák, odložte na talíř, umístěte do tepla a nechte lahodně zamřít. Pokud budete postupovat podle našeho návodu, váš byt provoní aroma putrescinu a kadaverinu, tedy dva základní produkty rozkladu živočišných bílkovin.

8. Diváci

Každá práce jde lépe od ruky, pokud jste povzbuzováni. Pro separaci masa to platí stejně, jako když běžíte stovku, nebo pitváte za přítomnosti studentů tělo člověka. Separace umožňuje navazování nových vztahů, edukaci nevzdělaných dívek a zvyšuje vaše sebevědomí. Uspořádejte si doma separační večírek, pozvěte kamarády, sousedy a separujte společně.

9. Jazyk separace

Separaci nelze provádět bez komentování, což může obtěžovat okolní pracovníky. Doporučujeme proto vykostění provádět mimo pracovní dobu a jinde než na pingpongovém stole uprostřed redakce. Navrhujeme toalety, kumbál, místnost pro odpadky, vstupní chodbu, sklad atd.

10. Stažení z kůže

Kůži nevyhazujte, přidá se jemně mletá do párků, kterým dodá typickou gelovitou strukturu a chuť želatinových medvídků. Kůži stahujte pomalu a něžně, aby na ní nezůstala žádná svalovina.

11. Zbytky brků

Kuře je pták a na kůži proto zůstanou pahýly per. Neodstraňujte je, protože separátu v párcích dodají lahodnou křupavost a vašemu trávení pomůžou přídavkem vlákniny. Především oceňte, jak je kůže na rozdíl od libového masa vizuálně působivá.

12. Škrábání separátu

Separát jsou vlastně zbytky svaloviny, která se úpěnlivě drží na kostech. V továrnách na maso oddělují měkké tkáně a kůži od koster vysokým tlakem - v podstatě je výkonná pumpa vycucne od kostí a kloubů. Vy si ale užijte manuální práci a jemným tlakem špičkou kvalitního nože seškrabujte svalovinu z kostí.

13. Krásný výsledek

Dobrý domácí kuřecí separát by se od strojně odděleného drůbežího masa měl odlišovat především svou viskozitou - měl by být hrubší, ne tak jemný, barvou - neměl by mít jednotvárnou růžovou barvu, ale měl by obsahovat částice v barvě lososa, meruňky, českého granátu, taktéž vůně by měla být jiná - více kostěná.

14. Kam s ním?

Pro přípravu domácích kuřecích párků, hamburgerů, nugetů, sekané a jiných vynikajících dobrot nebudete potřebovat příliš separátu. Stačí ho maličko. Zbytek doplníte moukou, rozemletou houskou, sojovou hmotou, želatinou, modifikovaným kukuřičným škrobem, bambusovou drtí, jemně mletou cihlou, posypovou solí, hrachovou vlákninou, vepřovým hemoglobínem, přírodně identickými aromaty a především velkým množstvím vody nejlépe ve formě ledové tříště, která všechna plnidla krásně spojí dohromady. Vše důkladně prohněťte, nacpěte do igelitových střev, uvařte a podávejte svým dětem.

15. Společenská událost

Domácí výroba masového separátu se může stát i zábavnou společenskou událostí, podobnou jako kdysi bylo draní peří, při které se setkávala celá rodina a ruku k dílu přiložili i sousedé, často celá vesnice. Dnes jen nahraďte opeřená brka desítkami kuřecích kostřiček, pěkně seškrabujte separát a uvidíte, jak váš život zase bude jasný a smysluplný. Především však budete mít dobrý pocit, že už nepojídáte nějakou anonymní hmotu z masokombinátu, ale tu svoji vlastní, domácí!

Nevíte, jak upravit masový separát krásně? Inspirujte se ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články