Máte rádi divoké večírky, hysterický jekot fanynek, rozbité hotelové pokoje a výhled z kulatého okénka vašeho tryskáče? Ano, život populárních hudebníků nepatří k nejnudnějším. Právě proto to mají u opačného pohlaví tak jednoduché. Speciální kapitolou jsou kytaristé, kteří to ve studiích přitažlivosti dotáhli až tam, kam dovedli nejednu obdivovatelku - na vrchol... Pojďme se na chvilku vrátit na zem a podívat se na pár maličkostí, které by vám na cestě ke štěstí neměly chybět. Pro začátek bude stačit vybrat tu pravou kytaru.
Jak vybrat kytaru?
Podívejte se do vašeho šatníku a zvažte, která by se k vám hodila nejlépe. Ujíždíte si na černé a každý druhý kus je pokryt stříbrnými pyramidkami? Pak je tu pro vás celá řada metalových kousků, se stejně ostře řezanými tvary. Na těhle drsných holkách najdete značky jako Washburn (Extreme), Dean (Pantera) nebo Jackson. Všichni ostatní by si měli bez problému vybrat ze sortimentu dvou největších kytarových značek. Jsou to legendární brandy
Fender a
Gibson a jejich příznivci mezi sebou vedou asi stejně krutý boj jako fanoušci Sparty a Slávie.
Kromě tvarů a materiálů, se jejich nástroje liší i typem použitých snímačů. Zatímco
Fendery používají snímače typu
"single" (vhodné pro ty, kteří si zatím nenašli partnera),
Gibson osazují kytary snímači
"humbucker". Hambáče, jak jim hudebníci říkají, mají silnější signál a proto se hodí na tvrdší zvuk. Oproti tomu jednocívkové singly mají krystalický, barevný zvuk, který skvěle reaguje na sebemenší změnu ve hře a při vhodném zacházení řeže hlavy nepřátel.
Gibsonky se vyrábí z mahagonu a javorové desky, která dá kytaře kresbu. Jejich nejslavnější model
Les Paul je spojen se jmény jako Jimmy Page (Led Zeppelin), Slash (Guns'n'Roses), nebo Zakk Wylde (Ozzy Osbourne). Základ kytar Fender tvoří olšové nebo jasanové tělo a javorový krk. Jejich nástroje mají struny vedené skrz tělo, což společně s dalšími faktory dává těmto kytarám velmi ostrý a konkrétní zvuk. Fender proslavili Jimi Hendrix, Eric Clapton, Bob Dylan, Kurt Cobain, Red Hot Chili Peppers...
Hrajte nahlas!
Když máte kytaru a zvládnete pár základních akordů, je čas představit svůj um sousedům. Doteď jste hráli "na sucho", nicméně elektrická kytara potřebuje šťávu.
Pokud nemáte kombíka, budete se muset spokojit s
"kombem". Jedná se o aparát, který ukrývá minimálně jeden reproduktor a zesilovač. Vše v jednom šasí. Komba můžou být malinká a lehká, ale profíci používají modely s pořádným výkonem a váhou kolem 40 kg.
Pokud dbáte na image rockera, měli by jste se poohlédnout po
"stacku". Za tímhle označením najdete sestavu, skládající se z boxu (část pro reproduktory) a hlavy (část se zesilovačem). Stacky jsou větší a silnější než komba, skvěle korespondují s hudebníkovým sebevědomím. Ovšem na větších pódiích mají své uplatnění, proto se nedá říct že by pouze kompenzovaly nedostatky ve velikosti jiného vybavení…
V této části bych neměla opomenout známý muzikantský pojem
"stěna Maršálů". Jedná se o tzv. egobooster v podobě více stacků značky Marshall za muzikantovými zády. Z pravidla jde pouze o frajeřinu, při níž je většina těchto aparátů mimo provoz.
Ten správný tón...
Pokud vám i po koupi kytary a aparátu zbyly nějaké peníze, bylo by dobré nakoupit pár
balíčků strun a trsátek. Kdyby náhodou ne, tak alespoň zalovte v kapse pro poslední minci a hrajte s ní jako Brian May z Queen. Až ji někam zakutálíte, neztrácejte naději. Ti největší mistři hráli stejně pouze prsty!
Teď už jen zbývá složit vaši první hitovku a rozjet to. Zasloužíte si kariéru, kterou jste si přáli dlouho před tím, než váš rodiče donutili zkoušet "štěstí" na právech.
P.S.: Tady máte jeden kytarový majstrštyk na závěr.