fb pixel Jak se obléct na podzimní projížďku na kole? – G.cz
Vyhledávání

Jak se obléct na podzimní projížďku na kole?

Zdroj: Moira

Využili jste krásného letního počasí k pravidelným vyjížďkám na kole, které by vám chyběly? A proč se jich chcete vzdát? Jen proto, že se blíží podzim? Nedělejte to. Na podzim jsou projížďky ještě příjemnější a krásnější, jen se na ně musíte vhodně obléct.

Komerční sdělení 12.9.2023, 13:44

Podzimní počasí nepodceňujte

Zatímco se ven díváte skrz okno, zdá se vám, že tam svítí sluníčko, takže je jistě teplo. Obléknete se jen lehce, vyrazíte ven a je vám chladno. Říkáte si, jak je to možné, vždyť z domu to vypadalo úplně jinak. Podzimní počasí je proměnlivé, chvíli je teplo, pak se ochladí. Chvíli svítí sluníčko, pak začne foukat nebo dokonce pršet. Teploty se mění jako na houpačce, o rozmary počasí také není nouze. Počasí na podzim se nevyplatí podcenit, lepší je se na něj připravit.

Jaké oblečení si na podzimní cyklistiku vybrat?

Rozhodně to funkční! Používají ho jak amatérští, tak profesionální sportovci, a to nejen cyklisté, ale i běžci, atleti, lyžaři a mnozí další. V čem je tak výjimečné?
Funkční oblečení se vyrábí ze speciálních materiálů, které jsou prodyšné, umí přitom z těla odvádět vlhkost a na dotek jsou příjemné. Vyznačuje se výbornými termoregulačními vlastnostmi, tělo pomáhá udržet v suchu a brání prochladnutí.

Jedna vrstva nestačí

Koupí funkčního oblečení to nekončí. Mnoho lidí se dopouští jedné velké chyby. Sice investují do kvalitního funkčního prádla, jenže si pořídí jen jednu vrstvu a myslí si, že když si přes spodní prádlo z funkčního materiálu navléknou neprodyšný rolák nebo tlustý svetr, mají vyhráno. Jedna vrstva ale nestačí, pořídit byste si měli tři základní vrstvy funkčního prádla:

  • Spodní neboli první vrstvu, kterou tvoří jak spodní prádlo, tak trička a legíny. Účelem je odvést vlhkost k další vrstvě.
  • Termoizolační vrstva, která má vlhkost odvést buď do další vrstvy, nebo do okolního prostředí, přitom ale musí vytvořit tepelnou izolaci a studený vzduch k tělu nepustit. I tato vrstva musí být maximálně prodyšná, příkladem jsou fleecové mikiny, dámské i pánské roláky, lehké bundy apod.
  • Svrchní vrstva, která vás má ochránit před nízkými teplotami i rozmary počasí. Ochranná vrstva má být prodyšná, odvést vlhkost ven, a přitom vás ochránit před okolními vlivy, jde o bundu, vestu nebo kalhoty, nejčastěji ze softshellu.


Jak je to s oblečením na cyklistiku?

Důležitost vrstvení oblečení platí i pro cyklistiku. Spodní vrstva vás má udržet v suchu a od těla odvést pot. Měla by být také prodyšná a dokonale obepínat vaše tělo. Spodní prádlo je samozřejmostí, o váš komfort i za vyjížďky vám zajistí třeba tričko s dlouhým rukávem. Další vrstvou může být cyklistický dres. Nejlepší je mít dva, jeden na teplejší dny a letní období, druhý s vnitřní počesanou vrstvou na chladnější dny. Třetí vrstvu pak může tvořit tenká bunda nebo voděodolná vesta.
A spodní končetiny? Na ty si oblékněte buď dlouhé kalhoty, nebo ty krátké a k nim návleky ze silnějšího materiálu.

Nezapomeňte ani na hlavu a ruce

Prostřednictvím hlavy uniká nejvíc tepla, proto si nezapomeňte pokrývku hlavy nebo šátek, ruce zase ochraňte pomocí cyklistických rukavic.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články