fb pixel
Vyhledávání

Jak pohřbívali faraony? S mrtvými dětmi, mumifikovanými sluhy i obřími loděmi

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Každé společenství přistupuje ke smrti trochu jinak. Zatímco u nás ji provází černá barva, slzy a pochmurná nálada, ve starověkém Egyptě to znamenalo, že do obrovské pyramidy byla spolu s faraonem pohřbena celá řada věcí, a dokonce i lidí, které by mohl vládce potřebovat, až se jeho duše reinkarnuje na onom světě a bude pokračovat v životě věčném...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 15.10.2020, 11:18

Máte sbaleno na cestu, farao?

Většina králů v historii pracovala s tím, že jsou vladaři z Boží vůle. Ostatně – když jste měli v rukou absolutní moc nad určitou krajinou a lidmi, kteří ji obývali, aniž by si vás ti lidé svobodně vybrali, prostě jste se jejich pány stali proto, že jste se narodili do správné rodiny, ve správný čas a se správným pohlavím. Museli jste si to nějak obhájit a to s tou Boží vůlí byl jediný silný argument. Staroegyptští faraoni šli ale ještě dál – oni se považovali přímo za bohy, za jejich lidská vtělení. Podle toho vypadal jejich život, jejich vláda, a dokonce i jejich smrt a pohřeb.

Žádný decentní náhrobek, žádná schránka na urnu, ale obrovská hrobka – pyramida –se složitým systémem chodeb a několika komorami, do nichž se kromě konkrétního panovníka pohřbila také řada věcí (a lidí). Těch, které by mohl všemocný faraon potřebovat na cestě na onen svět a pak i přímo v záhrobí. Tak se stalo, že archeologové v průběhu věků při zkoumání pyramid a hrobů egyptských panovníků objevili řadu opravdu podivných artefaktů.

Tak například; v hrobce asi nejslavnějšího faraona Tutanchamona se našly ostatky dvou plodů. Dětských plodů. Podle historiků se jednalo o předčasně narozená dvojčata, která Tutanchamonovi dala jeho manželka Anchesenamon. Dvojčata zemřela krátce poté, co přišla na tento svět. Takový faraon zároveň potřeboval i nějaké sluhy a komorníky, kteří by se o něj v posmrtném životě postarali. Jeden z nejstarších vládců Egypta – král Aha, v pořadí druhý faraon první dynastie egyptských vládců, se nechal pohřbít s několika dalšími mumiemi a předpokládá se, že se jedná o jeho věrné sloužící, kteří po panovníkově smrti pozřeli jed. Věřilo se totiž, že se reinkarnují spolu s faraonem na onom světě a budou mu moci dál sloužit. Protože tolik sebevražd a tolik mrtvol se ale časem ukázalo býti poněkud nepraktickými, modernější faraoni, kteří byli bohatší a zhýralejší a chtěli si do podsvětí těch poskoků vzít mnohem víc, už byli pohřbíváni jen se symbolickými figurkami, které regiment sluhů představovaly.

Lodě, zbraně, jídlo

Že faraoni byli pohřbíváni se svými šperky, róbami, parukami, které byly ve starověkém Egyptě obzvlášť populární, a dokonce i s líčidly, to asi nepřekvapí. Součástí „záhrobního vybavení“ ale byly například i lodě. Ne malé modely lodí, ale obrovské, normálně plavbyschopné dřevěné lodě. Zbytky jedné takové našli v hrobce u faraona Khufu, který odpočívá ve Velké pyramidě v Gíze. Archeologové z hrobu vytáhli asi 1 200 kousků dřeva, podle nichž poté zrekonstruovali a znovu postavili více než 40 metrů dlouhou loď. Tu staří Egypťané navíc dali dohromady bez jediného hřebíku (žádné se v hrobce nenašly).

A zmiňovaný Tutanchamon měl ve svých pohřebních komnatách zase šest kočárů, přičemž tři byly honosné a zdobné a tři na běžné, každodenní použití. Zatímco loď si badatelé vysvětlují jako dopravní prostředek, kterým se měl velký faraon dopravit do říše mrtvých, u kočárů se opět pracuje s vírou Egypťanů v to, že mrtví v záhrobí znovu povstanou a žijí tam další život podobný tomu na Zemi. To znamenalo, že Tutanchamonovi sloužící počítali třeba s tím, že panovník bude mezi mrtvými jezdit na lov. I proto měl král Tut v hrobce mnoho zbraní včetně třeba vrhacích hvězdic a nožů.

A dokonce i jídlo byste v nitru pyramid mohli objevit. Tedy, dnes už ne, ale rozhodně s ním faraoni byli pohřbíváni. Opět se věřilo, že po reinkarnaci bude vladař vyhládlý a bude si chtít dopřát bohatou hostinu. Aby mu to vydrželo, Egypťané jídlo na onen svět mumifikovali stejně jako mrtvého krále. Tutanchamon měl v hrobce nejméně sto košíků s různými druhy ovoce, například s fíky, melouny či hrozny, s různými sladkostmi, a samozřejmostí bylo pochopitelně i víno.

Podobné články

Doporučujeme

Další články