Každá květina si zaslouží tu nejlepší možnou péči
Možná patříte mezi vášnivé zahrádkáře, kteří se pyšní zahradou plnou pestrobarevných kvítků, možná naopak mezi ty, kterým doma dlouho nevydrží ani kaktus. Přesto se nevzdáváte a zkoušíte, jak se o květiny starat. Teď v létě, kdy je většinou teplo, potřebují pravidelnou čerstvou vodu, ale co dál?
Jak pečovat o pokojové květiny?
Jarní péče je za vámi, všechny rostliny jste úspěšně přesadili, zdá se, že žádná nepřišla k úhoně. Větší květináč a nový substrát jim svědčí, jednoho to svádí k tomu, že to nejhorší má za sebou a teď už stačí rostliny jen zalévat.
Kéž by to bylo tak jednoduché. Ano, zálivka je třeba, jak se zvyšují teploty, měla by být vydatnější i zálivka. Jenže ne u všech rostlin to platí, některé jsou totiž suchomilné, když je budete zalévat příliš, svědčit jim to vážně nebude. Příkladem takových rostlin jsou kaktusy a sukulenty. Potřebují více vláhy než v zimě, ve srovnání s vlhkomilnými masožravkami ale podstatně méně. Kromě kořenové vlhkosti je pro některé rostliny důležitá i ta vzdušná, tak u nich nezapomínejte na rosení brzy ráno, nebo pozdě večer, abyste nepopálili listy.
Co dělat, když se chystáte na dovolenou a nebudete se o pokojové květiny moci starat? Před odjezdem květiny nepřihnojujte, a co se zalévání týče, zkuste poprosit sousedy nebo známé. Že žádné nemáte? V obchodě se dají koupit speciální nádobky, které naplníte vodou a zapíchnete je do květináče. Voda se z nich bude postupně uvolňovat a květiny budou mít potřebnou vláhu.
Máte pocit, že vše, co pokojovky potřebují, získají ze sluníčka a zálivky? Ani náhodou! Pravidelné hnojení je v létě důležité, řiďte se ale potřebami jednotlivých druhů. Vsadit můžete jak na hnojiva v podobě tyčinek nebo výživy, tak třeba na žížalí čaj z vermikompostéru. Rostlinky také pravidelně kontrolujte, zda je nenapadli nějací škůdci.
Jak pečovat o truhlíky na balkoně?
Máte to štěstí, že máte balkon, kde můžete trávit dlouhé letní večery? Pak vám na něm určitě nechybí truhlíky osázené pestrobarevnými květinami. Ty k létu a terase prostě patří. Jak se o ně starat, aby kvetly po celé léto?
- Základem úspěchu je pravidelná zálivka. Tu potřebují až na pár výjimek všechny balkonové rostliny, když nezalijete třeba begonie, radost z vás mít nebudou. Že je nemůžete pravidelně zalévat? Pak si pořiďte alespoň samozavlažovací truhlíky.
- Aby květiny v truhlíku mohly zakládat nové listy a květy, je pro ně zásadní i pravidelné přihnojování, aby měly dostatek živin, hlavně draslíku a fosforu. Vsadit můžete jak na tekutá hnojiva, tak na hnojiva ve formě tyčinek, ideálně těch označených květ a plod.
- Odkvetlé květy pravidelně odstraňujte včetně semeníků. Díky tomu pokvetou prakticky pořád a bohatě.
Víte, že důležité je i umístění rostlin a orientace balkonu? Některé květiny potřebují celodenní sluníčko, jiným by ublížilo, protože preferují stín. Květiny, kterými truhlíky osázíte tak vybírejte podle orientace balkonu. Na jižní stranu patří surfinie, petúnie nebo lobelky, na severní pak begónie, břečťan nebo fuchsie.
A květiny ve váze?
U těch je péče po celý rok stejná. Ať už jste si do vázy koupili nebo vám kurýr prostřednictvím rozvozu květin Praha a další města po ČR doručil růže, lilie nebo chryzantémy, důležité je alespoň obden měnit vodu, seřezávat jim stonky a postavit je na vhodné místo.