Autor řady úspěšných knih, z nichž několik bylo zfilmováno, se narodil 23. října 1942 v Chicagu a zemřel před deseti lety. Osudnou se mu stala rakovina hrtanu. Pojďme si některé z jeho románů připomenout:
1. Kmen Andromeda
Již jednou zmiňovaná kniha vyšla poprvé v roce 1969. Je v ní zachyceno několik dní krize, kdy se šíří na Zemi kosmická nákaza. Smrtelně nebezpečný mikroorganismus se na Zemi dostal při pádu vesmírné sondy a téměř vyhubil obyvatele jednoho městečka v Arizoně. To už začíná dlouhá směna skupině vědců, která má v utajení situaci vyřešit. Mikroorganismus dostane pojmenování Andromeda a má netušené vlastnosti… Román byl v roce 1971 zfilmován.
2. Případ dívky v tísni
Jde o autorovu prvotinu, kterou napsal ještě v době svých studií na Harvardově univerzitě. Crichton za tuto knihu získal cenu za nejlepší detektivní román roku, konkrétně se jedná o Edgar Allan Poe Awards. Kniha vyšla poprvé v roce 1968. Crichton se zde zabývá otázkou nelegálních potratů.
3. Čtyři klíče: Velká vlaková loupež
Ve svých dílech se však autor nezabýval jen vědeckými tématy, nýbrž zabrousil také do historie. Na stránkách této knihy do viktoriánské Anglie. Za předlohu Chrichtonovi posloužila vlaková loupež z roku 1855, při níž zmizelo velké množství zlata, které bylo určeno jako žold pro vojáky v Krymské válce. Velkou vlakovou loupež jsem přečetl jedním dechem na rybách. Nic jsem nechytil, ale hezky si početl.
4. Koule
Napětí a spousta otázek, na které dychtíte na dalších stránkách najít odpovědi, tím se vyznačují skoro všechny Crichtonovy knihy a román Koule není rozhodně výjimkou. Odkud se vzala havarovaná kosmická loď, která byla nalezena v hlubinách Tichého oceánu? Je poselstvím z budoucnosti? A co je zač ona podivná koule, která se nachází v útrobách lodi? Za mě jedna z nejlepších sci-fi knih, které jsem kdy četl.
5. Jurský park
Je možné ze získaného DNA přivést na svět znovu dinosaury? Ono jde hodně věcí, ale člověk by si neměl nikdy hrát na Boha. Jurský park převedl v roce 1993 Steven Spielberg bravurně na filmové plátno. A pak přišel ještě Ztracený svět.
6. Kořist
Na stránkách románu Kořist varuje Crichton před hrozbou moderních technologií. Zejména poukazuje na obor nanotechnologie, která vytváří miniaturní stroje, které mohou změnit svět k nepoznání. Vědci se stanou kořistí vlastních experimentů. Lovcem není žádná šelma nebo predátor, ale organizovaný roj nanočásteček. A proti tomu se špatně bojuje.
7. Dračí zuby
Ač je autor už rovných deset let po smrti, na pultech se nedávno objevila jeho novinka. Nese název Dračí zuby, Crichton ji měl napsat už v roce 1974, byla však nalezen po jeho smrti. Zápletka je inspirována skutečnými událostmi, kdy dva paleontologové soupeřili o co nejlepší nálezy kostí a neváhali udělat cokoli, aby pátrání svému soupeři znepříjemnili. Román se odehrává v roce 1876 a je nasáklý atmosférou Divokého západu. A paleontologií, samozřejmě.
A zde 3 zásadní knihy Raye Bradburyho, jejichž poselství jsou také čím dál děsivější.