fb pixel Jak Karel Gott zkusil v roce 1968 vyhrát Eurovizi: Převlékl se za Rakušáka – G.cz
Vyhledávání

Jak Karel Gott zkusil v roce 1968 vyhrát Eurovizi: Převlékl se za Rakušáka

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Letos oslaví mnohonásobný Zlatý slavík Karel Gott 80. narozeniny. Za svou kariéru toho dokázal skutečně hodně, a to i za hranicemi rodné vlasti. V roce 1968 se dokonce jako vůbec první Čech zúčastnil Eurovize. Jak tehdy dopadl?

Václav Roman
Václav Roman 17.4.2019, 15:50

Karel Gott v Eurovizi

Za prosazením Karla Gotta na západě stojí z velké části rakouský zpěvák Udo Jürgens, který mu pro tehdejší ročník Eurovize složil píseň. Sám Jürgens v roce 1959 tuto soutěž s hitem Merci, Chérie vyhrál. Pro Gotta napsal skladbu Tausend Fenster, ve které je zmínka o sousedech, kteří se navzájem neznají, v čemž lze najít odkaz na železnou oponu.

Gott byl sice první Čechem, který se soutěže zúčastnil, reprezentoval však Rakousko. V období Pražského jara si jej vybrala rakouská veřejnoprávní televize ORF, jednalo se o symbol podpory sousedního Československa.

Finále se konalo na začátku dubna 1968 v Londýně a o vítězství v něm bojovalo sedmnáct interpretů. Gott nakonec skončil třináctý. Nevyhrál, ale dal o sobě vědět světu.

Podívejte, s jakým hitem se Karel Gott účastnil ve zlomovém roce 1968 Eurovize. Česká verze této písně se jmenuje Vítám vítr v údolí.

Letos nás reprezentuje Lake Malawi

Eurovize neboli Eurovison Song Contest má dlouhou tradici a je jednou z nejstarších televizních show na světě. Její první ročník se uskutečnil 24. května 1956 ve Švýcarském Luganu.

Letos proběhne v Tel Avivu už 64. ročník této soutěže, která se stává populární i u nás. Letošním českým želízkem je mladá nadějná kapela Lake Malawi, v jejímž čele stojí hudebník Albert Černý. Jestli uspěje, nebo ne, se dozvíme v polovině května.

A tady si můžete přečíst, jak Lake Malawi jedou na Eurovizi 2019.

Podobné články

Doporučujeme

Další články