fb pixel Jak George Harrison svedl boj o život se schizofrenním atentátníkem: Skončil s probodnutou plící, manželku Olivii útočník škrtil šňůrou od lampy – G.cz
Vyhledávání

Jak George Harrison svedl boj o život se schizofrenním atentátníkem: Skončil s probodnutou plící, manželku Olivii útočník škrtil šňůrou od lampy

Zdroj: By Nationaal Archief, Den Haag, Rijksfotoarchief: Fotocollectie Algemeen Nederlands Fotopersbureau (ANEFO), 1945-1989 - Nationaal Archief, CC BY-SA 3.0, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=38395677

Vražda Johna Lennona je nechvalně proslulou událostí hudebního světa. Samotný Lennon ovšem nebyl jediným členem Beatles, jenž musel čelit ozbrojenému přepadení. Podobnou traumatizující situací si v závěru svého života prošel i George Harrison, který v Beatles hrál na sólovou kytaru. Přestože Harrison atentát přežil, trpěl v té době již pokročilou rakovinou, na kterou později také zemřel. Dnes je tomu 20 let od jeho úmrtí.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 29.11.2021, 15:48

Vražda Johna Lennona

Když byl v pondělí 8. prosince roku 1980 před svým newyorským domem The Dakota zavražděn John Lennon, ve světě se spustil poprask. Mnoho lidí by si tehdy řeklo, že podobná situace se již nemůže opakovat – že budou celebrity a světové hvězdy do budoucna připraveny podobným situacím čelit, že se budou mít na pozoru, že nepodcení svou ochranu na veřejnosti.

Přesto o téměř dalších dvacet let později došlo k podobné události – hlavní roli sehrál taktéž jeden z bývalých členů liverpoolské kapely Beatles, George Harrison. Psal se rok 1999 a šestapadesátiletý George Harrison v tu dobu žil ve viktoriánském neogotickém sídle Friar Park v Anglii. Právě v tomto honosném sídle z roku 1889 s rozsáhlými pozemky došlo k útoku.

Jak již bylo řečeno, vražda Johna Lennona způsobila ve světě pozdvižení, a to zejména v kontextu ochrany světově známých osobností. Například zahrady Friar Parku byly původně (za předchozího majitele Sira Franka Crispa) přístupné pro veřejnost. V souvislosti s vraždou zakladatele kapely Beatles byly ovšem brány do Friar Parku zamčeny a kolem pozemku byly nainstalovány kamery a postaven plot.

Kuchyňský nůž, krbový pohrabáč a lampa

K napadení došlo na samém sklonku roku 1999, tedy 30. prosince. Jednalo se o velice traumatizující situaci, která dodnes působí, jako by byla vystřižena z dramatického filmu. George Harrison a jeho žena Olivia toho dne doslova svedli boj o své životy.

Útočník se jmenoval Michael Abram – šlo o třiatřicetiletého muže z Liverpoolu trpícího paranoidní schizofrenií. Tomu se podařilo překonat plot panství a kolem 3:30 v noci do sídla vstoupit. Do interiérů se dostal oknem, kterým prohodil sochu. Hluk ovšem probudil i spící Harrisonovi, jejichž ložnice byla o patro výše.

Když si George Harrison po probuzení všiml útočníka v útrobách domu, zakřičel na něj „Hare Krishna!“ a vydal se jej zadržet. Abram v tu chvíli působil opravdu fanatickým dojmem, stál s kuchyňským nožem v ruce a na Harrisona křičel – ten se situace ovšem nezalekl a poněkud nerozvážně se útočníkovi postavil. Pokus o odzbrojení útočníka ovšem nevyšel, Harrison byl během souboje několikrát bodnut do hrudníku.

V tu chvíli se do boje ovšem zapojila i Harrisonova manželka Olivia, jež udeřila útočníka lampou, což způsobilo, že útočník upustil nůž. Michael Abram se však poté zaměřil na Olivii, kterou se pokusil uškrtit šňůrou od oné lampy, Olivii se ale podařilo uniknout. Útočník byl údajně zneschopněn několika údery, které mu Olivia zasadila krbovým pohrabáčem. Policie dorazila po patnácti minutách a Abrama zatkla.

George Harrison byl ovšem vážně zraněn, měl probodnutou plíci a poraněnou hlavu. „Cítil jsem se vyčerpaný a jak ze mě odchází síla. Živě si pamatuji na náraz do hrudi. Slyšel jsem vydechovat své plíce a měl jsem krev v ústech. Věřil jsem, že jsem byl smrtelně bodnut,“ poznamenal později Harrison. Policie zjistila, že nešlo o prosté vloupání, ale o plánovný útok na Harrisona. Pomatený atentátník Michael Abram tehdy věřil, že Beatles jsou čarodějnice, které létají na košťatech. Následně jej posedl George Harrison, kterého viděl jako čaroděje a ďábla. Dle vlastních slov jej Bůh poslal na misi, aby Harrisona zabil.

Po útoku byl George Harrison hospitalizován s více než čtyřiceti bodnými ranami, část proražené plíce mu musela být odstraněna. Krátce poté vydal prohlášení týkající se útočníka: „Nebyl to lupič a rozhodně nedělal konkurz na Travelling Wilburys.“ (pozn. red. bývalá Harrisonova kapela). Adi Sahankara, indický duchovní, jednou řekl: „Život je křehký jako kapka deště na lotosovém listu.“ A raději tomu věřte.

Útočník strávil tři roky v léčebně

Mnoho lidí věřilo, že psychická i fyzická zranění, se kterými Harrison vyvázl, způsobila návrat jeho rakoviny. Harrison v roce 2001 podstoupil operaci k odstranění nádoru z jedné z jeho plic, ovšem již v červenci téhož roku bylo oznámeno, že se léčí s nádorem na mozku na klinice ve Švýcarsku. Tehdy mu zbýval už jen necelý půlrok života. George Harrison zemřel 29. listopadu 2001 na pozemku patřícímu Paul McCartneymu – v Beverly Hills v Los Angeles. Bylo mu 58 let.

Michael Abram, který za útokem na Harrisona stál, byl z psychiatrické léčebny propuštěn v roce 2002 po necelých třech letech ve státní vazbě. „Kdybych mohl vrátit čas, dal bych cokoli za to, abych neudělal to, co jsem udělal při útoku na George Harrisona. Když se na to teď dívám zpětně, pochopil jsem, že jsem v té době neměl své činy pod kontrolou. Mohu jen doufat, že by to rodina Harrisonových mohla najít ve svých srdcích a přijmout mou omluvu.“

A co se týče ochrany celebrit a bezpečnosti ve Friar Parku… V roce 2009, osm let po Harrisonově úmrtí, získala Olivia Harrison právo postavit trvale na svou ochranu plot, proti čemuž ovšem někteří sousedé protestovali. Z jakého důvodu? Obávali se, že by se jejich kočky mohly poranit o ostré hroty ostnatého drátu.

Zdroj: UCR, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články