fb pixel Jak české tužky ovládly svět: Firma KOH-I-NOOR je diamantem psacích potřeb, na trh přišla s tuhou nebo versatilkou – G.cz
Vyhledávání

Jak české tužky ovládly svět: Firma KOH-I-NOOR je diamantem psacích potřeb, na trh přišla s tuhou nebo versatilkou

Zdroj: Gampe - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79843755

Národní poklad a světová extratřída, to jsou tužky KOH-I-NOOR Hardtmuth z Českých Budějovic. Společnost, která se již třetí staletí věnuje výrobě psacích a výtvarných potřeb, se svými inovativními novinkami několikrát doslova ovládla svět. Versatilka, grafitová tuha nebo třeba strojová výroba tužek. To vše a mnohem víc se zrodilo v rodinné firmě Hardtmuth, založené roku 1790.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 4.4.2021, 13:20

Hora světla

Jako srdce Evropy jsme již napříč historií mnohokrát prokázali, že dokážeme být světoví. Měli jsme, a stále máme, světové sportovce, umělce, spisovatele, hudebníky, vynálezce i lékaře. Češi stáli nejen za vynálezem lodního šroubu, polarografu, obloukové lampy, semtexu, silonu nebo kontaktních čoček, ale také třeba za něčím tak všedním a na první pohled banálním, jako je tužka. A české tužky skutečně ovládly svět, podobně jako dřív obuvnická firma Baťa prorazila do světa s botami z pásové výroby.

KOH-I-NOOR, což v překladu znamená Hora světla, je jméno jednoho z největších a nejkrásnějších diamantů světa. V současnosti zdobí britské korunovační klenoty, a právě podle něj byl pojmenován český výrobce psacích a výtvarných potřeb, firma KOH-I-NOOR Hardtmuth.

KOH-I-NOOR Hardtmuth

Základy rodinného podnikání položil roku 1790 ve Vídni dvorní knížecí architekt Joseph Hardtmuth, když založil firmu na výrobu kameniny. Nejednalo se však o nic převratného a firmě se závratně nedařilo. Proto se podnikatel pokoušel prorazit i s jinými výrobky a přesídlil z Vídně do jihočeských Českých Budějovic. Roku 1802 si nechal patentovat světový a převratný vynález – psací tuhu, která sestávala ze směsi grafitu a jemného jílu v určitém poměru. Když se pak tato grafitová tuha obalila dřevěným obalem, byl na světě „revoluční“ vynález, jenž vídáme v nezměněné podobě na pultech v papírnictvích dodnes. Tužka.

Jako KOH-I-NOOR pojmenoval grafitovou tužku a vlastně i samotnou firmu Josephův vnuk Franz Hardtmuth, který se svým otcem Carlem udělal z podniku jednu z největších světových společností ve svém oboru. Z továrny v Českých Budějovicích přišlo na světový trh mnoho inovací; od již zmíněného vynálezu grafitové tuhy, přes princip strojové výroby tužek až po členění grafitových tužek dle tvrdosti tuhy (8B-10H), z něhož se stal brzy světový standard.

Firma doslova zaplavovala svět svými inovativními novinkami. Za zmínku stojí například legendární versatilka, mechanická padací tužka umožňující výměnu tuhy. Následovaly černé umělecké křídy nebo třeba stírací pryže, lidově „gumy“. KOH-I-NOOR je výrobcem těch nejlepších akvarelových pastelek na světě, a také třeba zmíněná guma z budějovické továrny je jedním z nejkvalitnějších výrobků svého druhu. Dokonce se jedná o jednu z nejstarších registrovaných ochranných známek na světě. Veškerý sortiment slavil úspěch nejen v prodejích, ale i na světových výstavách. Ocenění si KOH-I-NOOR přivezl například z New Yorku, Paříže, Londýna, Vídně nebo Milána.

Největší ve střední Evropě

Ačkoli byla firma roku 1945 znárodněna, naštěstí úspěšně fungovala i nadále. Například již o rok později uvedla na trh zmiňované versatilky a za dalších deset let vyrukovala s kuličkovými tužkami. Roku 1992 pak přešla zpět do soukromého vlastnictví a od roku 2007 je společnost součástí skupiny KOH-I-NOOR holding a.s. V současnosti se jedná o největšího výrobce svého druhu ve střední a východní Evropě. Společnost KOH-I-NOOR Hardtmuth nabízí více než 4 500 produktů a obchodní kapacity má ve více než 80 zemích světa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články