fb pixel Jack Henry Abbott žil pro zločin: Po vraždícím spisovateli pátrala policie dva měsíce – G.cz
Vyhledávání

Jack Henry Abbott žil pro zločin: Po vraždícím spisovateli pátrala policie dva měsíce

Zdroj: Herbert L. Githens - https://www.loc.gov/pictures/item/nj0195.photos.113251p, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34289923

Dne 23. září roku 1981 byl na ropných polích v Louisianě konečně dopaden Jack Henry Abbott po dvouměsíčním pátrání, které začalo 18. července, kdy v restauraci Binibon v New Yorku zabil Richarda Adana. V době vraždy byl Abbott podmínečně propuštěn na svobodu především díky úsilí spisovatele Normana Mailera, který přesvědčil úředníky, že má Abbott velký spisovatelský talent.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 23.9.2023, 09:14

Žít pro zločin

Jack Henry Abbott strávil ve vězení prakticky celý život. Již ve svých devíti letech byl poslán do polepšovny v Utahu. Brzy po propuštění o devět let později byl opět zatčen a odsouzen za padělání.

Během výkonu trestu ve státní věznici v Utahu navíc Abbott v roce 1966 zabil spoluvězně. Přestože tvrdil, že se bránil napadení, dostal další 14letý trest.

Jack Henry Abbott

V roce 1971 Abbott uprchl z vězení a vyloupil banku v Denveru, než byl zase jednou dopaden. Ve vězení se dozvěděl, že spisovatel Norman Mailer píše knihu o Garym Gilmorovi, který v Utahu čekal na smrt, a začal Mailerovi psát dlouhé dopisy, v nichž podrobně popisoval údajné špatné zacházení ve vězení.

Mailer, který považoval Abbotta za talentovaného spisovatele, přiměl časopis New York Review of Books, aby některé z dopisů zveřejnil. Nakladatelství Random House pak vydalo Abbottovu knihu In the Belly of the Beast.

Mailer řekl vězeňským úředníkům, že Abbott má před sebou slibnou spisovatelskou kariéru a nabídl mu, že ho zaměstná jako výzkumného pracovníka. Dne 5. června roku 1981 byl Abbott propuštěn.

New York

Přestože newyorská literární obec Abbotta přijala, lépe se cítil mezi drobnými podvodníky žijícími v Lower East Side. Pouhých šest týdnů po podmínečném propuštění se Abbott v restauraci Bonibon popral s číšníkem Richardem Adanem, bodl ho do hrudi a na místě ho zabil.

Abbott následně uprchl do malé mexické vesnice, ale protože neuměl španělsky, odcestoval do Louisiany, kde ho detektivové nakonec po dvou měsících pátrání dostihli. V New Yorku se Abbottovi podařilo obdržet za vraždu Adana minimální trest, tedy 15 let až doživotí, částečně také proto, že Mailer naléhal na soud, aby byl shovívavý.

Podle Mailera totiž „kultura stojí za trochu rizika“. Po celé této události Abbottova proslulost ještě vzrostla a jeho kniha se stala bestsellerem. Zemřel vlastní rukou ve vězení dne 10. února roku 2002.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články